cargo

ČD Cargo vypravilo první vlak do Rakouska na vlastní licenci, myslí i na přístav Koper

Vlak ČD Cargo. Autor: ČD CargoVlak ČD Cargo. Autor: ČD Cargo

Společnost ČD Cargo koncem února uskutečnila vůbec první přepravu na vlastní licenci do Rakouska. „Vectron 383.005 nejprve dopravil 20 prázdných

Společnost ČD Cargo koncem února uskutečnila vůbec první přepravu na vlastní licenci do Rakouska. „Vectron 383.005 nejprve dopravil 20 prázdných vozů Sgnss do terminálu v St. Michael in der Obersteiermark a ještě tentýž den se souprava vrátila ložená kontejnery XXS,“ oznámila firma.

V první polovině letošního roku by mělo dojít k dalším přepravám. „Rakouský trh představuje pro ČD Cargo významný potenciál, proto přeprav realizovaných na naší licenci bude přibývat. Konkrétní obchodní jednání již probíhají. Expanze na zahraniční trhy je jedním ze strategických cílů ČD Cargo a souvisí s ním i rozhodnutí o dalším nákupu interoperabilních lokomotiv. Není vyloučeno, že se v blízké budoucnosti lokomotivy ČD Cargo objeví i například v přístavu Koper,“ řekl ředitel Odboru podpory podeje Michal Roh.

ČD Cargo získalo rakouskou licenci loni v červnu. Jde o vůbec první zahraniční licenci pro dceru Českých drah. Rakouské povolení umožňuje jejím vlakům zajet až na rakousko-italské nebo rakousko-slovinské hranice.

ČD Cargo působí i v dalších zemích, volí k tomu ale odlišné strategie. Například v Polsku drží licenci dceřiná společnost CD Cargo Poland, do Německa a na Slovensko jezdí vlaky českého Carga ve spolupráci s jinými dopravci, kteří mají tamní licenci. Podobně to dosud funguje i u Rakouska. Ve spolupráci s partnery se Vectrony v barvách ČD Cargo objevují například na pravidelných vlacích s dřevní štěpkou ze Ždírce nad Doubravou do stanice Gratwein-Gratkorn. Jejich počet postupně narůstá.

Tagy ČD Cargo licence Rakousko
4 komentáře