Dodává tramvaje izraelským okupantům, protestují norští odboráři proti zakázce pro CAF

Tramvaj v Jeruzalémě. Foto: Wikipedia By Claude villetaneuse - Own work, CC BY-SA 3.0Tramvaj v Jeruzalémě. Foto: Wikipedia By Claude villetaneuse - Own work, CC BY-SA 3.0

Dopravní odboráři v Oslu vyzývají k přehodnocení zakázky na nové vozy metra, kterou vyhrál španělský CAF.

127 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Nose Peak

Hezká fotka. Dvě spřažené pětičlánkové tramvaje, úzká ulice, žádná parkovací místa, žádný pruh pro auta…něco takovýho prej v historickejch městech nejde…asi je Jeruzalém málo historickej…

Haim

To je Jaffo rd. Taky tam ty ridici pekne jeceli, kdyz se to zavadelo…:)

platamond

Ale úplně stejně to vypadá v Istanbulu. V centru, které stálo už v době, kdy my jsme přemýšleli jestli radši Velká Morava nebo Frankové (Sámo) a už tenkrát to mělo pár set let za sebou. A skoro nikdo tam okolo tramvaje neparkuje, by se nevešel…

Pražák

Tohle je přesně důvod proč odmítám odbory, v demokratické zemí mají mít odbory jeden jediný účel, tj. zastupovat své členy (už to, že se jejich dohody vztahují i na zaměstnance, které nejsou členy odborů jje pěkné svinstvo) vůči konkrétnímu zaměstnavateli a to pouze v rámci platových a pracovních podmínek (do řízení firmy jim nic není) a ne se montovat do politiky. A už vůbec ne takovým způsobem o kterém mluví tento článek.

Jaaa

Ale odbory zastupují své zaměstnance.

Myslet si, že jenom vůči zaměstnavateli, je nepochopení celého historického vývoje.

Pražák

Nežijeme v 19. století. Pokud má zaměstnanec nějaké občanské postoje, tak si je má řešit přes občansko-politické organizace , moderní demokratický stát jim k tomu dává dost práv a možností. Kdežto odbory jsou určeny jen k tomu co jsem popsal. Tedy k hájení zájmů svých členů vůči konkrétnímu zaměstnavateli, a to pouze jenom v otázkách mzdových a pracovních podmínek. Např. i taková tripartita nemá v moderním demokratické zemí co dělat, to je klasický institut korporativistického státu, tedy něco co patří do fašistických diktatur typu fašistické Itálie, Frankova Španělska či Salazarovala Portugalska. Nebo Vám přijde normální, aby o státu spolurozhodovaly dvě… Číst vice »

SYN

Zejména, a to výslovně, dnes není absolutně žádný problém být členem/příznivcem jakékoliv strany či spolku, takže je absolutně zbytečné aby takovou činnost zkoušely odbory. Pokud se o to budou nadále pokoušet, bude spousta lidí pro to aby ztratily odbory jakoukékoliv „zvýhodnění“ při vyjednávání s kýmkoliv…
Zde v tomto případě kritiky vybraného dodavatele se museli naprosto totálně zbláznit, to je na úrovni „a máte na vlajce červenou barvu stejně jako Rusko“ to je fakt důvod jak noha.

tarten

Odbory v žádném případě nemají být mocenskou silou konkurující demokracii, tedy stranám demokraticky voleným do parlamentu.

Sofie K

Tak pozor, Západní břeh není okupovaný jen „podle aktivistů“, ale podle mezinárodního práva, a většiny států v jak UN general assembly, tak security council (rezoluce 2334)

Pražák

Ano, je to jordánské území o které paradoxně Jordánska nestojí. Takže co s tím? Protože nelze okupovat území neexistujícího státu a stát jemuž toto území bylo odejmuto poté co zaútočili na Izrael (v Šestidenni válce to bylo Jordánsko kdo zaútočilo na Izrael, nikoliv naopak) o jeho návrat opakovaně odmítl. Tak trochu kvadratura kruhu.

Sofie K

Ano, okupovat území neexistujícího státu lze, poněvadž se neokupuje stát, ale území, které existuje nezávislé na státu, pokud tedy nevěříte, že Gaza a Západní břeh je moře či co. Státu není možné území odejmout po prohrané válce. Je to proti právní. Mimochodem, anexi Západního břehu Jordánskem rozeznali jen 2 státy, mnohem méně než má dnes rozeznání Palestina. Tudíž buď nebylo odebrání západního břehu Izraelem dvojnásobně nelegální (zloděj krade od zloděje), anebo dnes podle vás existuje stát Palestina, a okupace musí být i podle vaší argumentace nelegální.

Avoda

Tak pozor.
Podle rezoluce UN 181 (II) z 29. listopadu 1947 mohli mít Arabové (povětšinou „Palestinci“) svůj stát nejpozději k 1. srpnu 1948.

Toto odmítli a místo toho zaútočili na nově vzniklý Izrael. A mírové řešení opět zahodili po jednáních a uvolnění v devadesátých letech 28. září 2000, kdy spustili Druhou intifádu. Mír odmítají dodnes, viz loňské teroristické útoky.

Tato jasná historická fakta ovšem všichni západní ultralevicoví (spíše komunistiičtí) „chcimírové“ buď iignorují, nebo přímo popírají, stejně jako čeští chcimírové popírají fakta týkající se Ukrajiny.

Na hrubý pytel hrubá záplata, aneb kdo seje vítr, občas sklízí bouři…

Nedbal

Lžete.

Avoda

V čem přesně?

Jaaa

Jojo, ta výstavba osad a nezákonné zabírání půdy, ta se vám ale do vašeho příběhu tak nějak nevešla, co?

Avoda

Viz výše příspěvek Pražák. Co z toho, co napsal, není pravda? Já netvrdím, že vše, co Izrael činil a činí je košer; na ty jejich ultrakonzervativce mám stejný názor jako na bolševiky a o Bibim si taky myslím své. Ale budu opakovat to základní, co jsem psal – na hrubý pytel hrubá záplata, aneb kdo seje vítr, občas sklízí bouři. A klasicky jste „zapomnměl“ na nejdůležitější fakt: problém západních osad trvá již desetiletí, tak proč se norští soudruzi probudili až nyní? Normálně s Izraelem obchodovali a vůůůůůůbec jim to nevadilo. Včetně firem, ve kterých jsem pracoval, když jsem v Norsku… Číst vice »

Jaaa

Je to záměrná polopravda, tudíž manipulativní lež.

Moc vám ten sleď nejde.

Avoda

Co přesně je z mé strany polopravda?

Laskavě citujte a pokud možno dodejte odkazy, které mé chyby potvrdí. Doposud tady pouze vykřikujete jako nějaký primitiv z Novinek.

Haim

V roce 1947 slovo „Palestinci“ jakožto označení národa neexistovalo. Oni žádní Palestinci neexistují ani teď. To jsou Arabové žijící v Palestině, stejně jako nejsou Jordánci, to jsou Arabové žijící v Jordánsku. To je všechno jeden národ. Mluví stejným dialektem Arabštiny, mají stejné písničky, kulturu, tradice, etc. Jen se pěstuje toto rozlišení aby bylo možné tlačit ten narativ o tom malém národě, který Ti zlí židé utlačují. Ale to že Arabové mají území a mnoha milionech km2, to se jaksi pomíjí…

Sofie K

Tak pozor, to absolutně nic nemění na pravdě, že podle mezinárodního práva je okupace nelegální, a že naposledy v roce 2019 (tuším) se usnesl Security council, že okupace je nelegální. Je to škoda, že Avoda nemá křeslo na SC (přejete si rovnou právo veta a nukleární zbraně?). Mohl*a by jste poradit.

Sofie K

Mimoto, právo na sebeurčení mají národy vždy. ICC rozhodl, že rezoluce 181 platí i později. A vaše užívání slovesnosti je roztomilé, ale bohužel je proti Ženevským dohodám a lidským právům.

Alibaba

No, a Gazu přestali okupovat a vidíte co se stalo.

Jaaa

Na to zapomeňte, stále regulovali přístup.

Alibaba

Tak ono je to nutné regulovat, jinak by jim rakety z Gazy lítaly denně.
Proč by vlastně měli mít teroristi volný přístup k věcem, které by využily na zbraně?
A nejhorší je na tom, že EU tam ještě posílá peníze a nekontroluje jejich využití.

Jaaa

Tak jistě. Hlavně pod touto záminkou dusit veškeré ekonomické aktivity, aby se tam nedalo normálně žít, že?

Kolik myslíte, že se mohlo před tím teroristickým útokem vyvézt zemědělské nebo průmyslové produkce (nebo vlastně čehokoli) z Gazy ven, hm?

Že by žádná?

Ti lidé jsou tam ve vězení.

Avoda

Po dohodách z Osla roku 1993 do 28. září 2000, kdy Hamas začal Druhou intifádu, mohli vyvážet a dovážet cokoliv, vy prolhaný primitive. Západ jim v Gaze postavil mezinárodní letiště a začal budovat mezinárodní přístav, než si sami Palestinci rozhodli, že válka proti Izraeli je pro ně zajímavější. Pro to vězení se rozhodli sami. Jejich volba. Budu se opakovat klidně do nekonečna – na hrubý pytel hrubá záplata. Bez kobercového bombardování Německa za WWII bez ohledu na civilní ztráty by spojenci válku nikdy nevyhráli. V Izraeli žije několik stovek tisíc Arabů, kteří jsou hrdými obyvateli tohoto státu a s Palestinci… Číst vice »

Haim

Těch Arabů je tam cca 2 miliony.

Alibaba

To není záminka, ale realita.

A co tam v Gaze vůbec vyrábějí, kromě raket a kopání tunelů?

Co jiného dělat s teroristama, když ne do vězení? Když se jich Izrael chce zbavit vojenskou operací, tak humanisti kvičí jako prasata na porážce.

Sofie K

No, když někde žije 2 miliony lidí, jako třeba v středočeském kraji, tak předpokládám že dělají to co všichni ostatní. Jedí, pracují, pijí, povídají si, čtou si, zamilovávají se, hádají se, nebo dělají křížovky. A ano, soucit, respekt k lidským právům, a odpor k genocidě je humanistická hodnota, a bojovat za ni je také humanistické. your point?

Alibaba

???
Ptal jsem se na výrobu (zboží)?
To že se tam množí jako kobylky a bez zdrojů, to taky o něčem vypovídá.
Proč by je měl svět (vlastně Západ) živit (ještě kvůli tomu jak se ne/chovají)?

A co lidská práva rukojmích? A vůbec islám je v rozporu s lidskými právy.

Sofie K

Ne, Islám není v rozporu s lidskými právy. Říkat, že nějaké náboženství je, to skoro je v rozporu s lidskými právy. Pomoc se jim dává, protože to je správné. Pokud můžete, zabránit utrpení je správné. Lidská práva rukojmích existují. Mezi nimi právo na život, které třeba 3 z nich Izrael odebral. A i kdyby ne, nemůžete používat porušení lidských práv někým, k tomu abyste porušoval lidská práva těch, kteří vypadají podobně a žijí na stejném území. Takto lidská práva, nebo ostatně kterákoliv jiná, nefungují.

Alibaba

Obecně náboženství je zlo.
Islám je na to specialista.
Jakým stylem vůbec člověk oficiálně přestane být muslimem? Má muslim možnost legálně a svobodně přestat být muslimem a stát se ateistou?

Lidské právo je svoboda vyznání.

Co je vlastně na náboženství celkově pozitivního?

Jan Sůra

Běžte si své náboženské problémy řešit někam jinam. Děkuji za pochopení.

Haim

1) Jeruzalémský velkoobchodní trh je plný zeleniny z Gazy. 2) Vývoz z Gazy ven se prakticky neomezoval, dokonce i ta doprava by moc nestála, ty kamiony jezdili ven poloprázdné. Stačilo se někdy zajet podívat na Kerem Shalom. 3) Neustále házíte špínu na Izrael, ale jaksi hranici s Gazou nemá jenom Izrael, ale i Egypt. Tak proč jste to nevozili přes Egypt? Jo, oni jsou tam ty vztahy ještě horší než s Izraelem… Proč asi?

SYN

Normálně by se tam dalo žít PŘEDEVŠÍM kdyby si udržovali nějakou legální vládu, tj. zejména takovou která neumožňuje svým občanům běžně a beztrestně vlastnit a odpalovat těžké zbraně, jako např. minomety a raketomety.

Haim

Jedinné co bylo regulované byli zbraně a to až poté co se moci chopil Hamás. Chcete mi opravdu říct že v té regulaci je problém? Kdy jste tam naposled byl? Víte vůbec o čem mluvíte, nebo si o tom čtete jenom v novinách?

Nedbal

Jsem r

Nedbal

Jsem rád že to někdo napsal přede mnou.

Haim

Ono to neni tak jednoduchý. 1) neni správné Judeu a Samaří označovat pojmem „Západní břeh“, neboť to je i celý Stát Izrael, ten je rovněž na Západním břehu řeky Jordán. Ten pojem vznikl když Britové rozdělili Palestinu na Východní břeh, ktérý předali pod správu rodině Hašimovců a Západní břeh, který zůstal jejich mandátním územím. A podle dohody Weissman-Faisal měl připadnout celý Západní břeh židům a ten Východní, mnohem větší, Arabům. 2) Arabové původní rozdělení Britského mandátního území Palestina odmítli, okamžitě zahájili společně válku vůči nově prohlášenému státu Izrael, tu prohráli. Území Judei a Samaří připadlo Jordánsku (nicméně v souladu s… Číst vice »

Sofie K

Píšu pozdě a tak nejspíše zbytečně, ale tak to není. Je těžké okupovat co neexistuje, ano. Ale státy neokupují jiné státy, ale území. Tudíž nemusí existovat stát Palestina, aby byla okupace území západního břehu nelegální. Západní břeh, West Bank, je ustálený výraz, kterému snad rozumíme. Také když řeknu Praha-západ, nikdo si nestěžuje že na západ od Prahy je i Cheb. Faisal-Weizmann dohoda je problematický dokument. Nejen že nebyly podmínky ze strany arabů splněny (které pořád vyžadovali vznik Palestiny, která mohla být pouze na západ od Jordánu, ale také třeba s ní nesouhlasil král Hejazu, za kterého byla podepsána. I Weizmann… Číst vice »

SYN

Hm, a to je primární starostí norských odborářů??

Sofie K

Ne, to je starostí zodpovědného novinářstva. Jsem si jistá, že Norům, Izraelcům je fuk co se o nich píše na zdopravy.cz, ale čtenářstvu by měla být předávána pravda. Jinak, Norské odbory samozřejmě mají to právo. Já bych hlasovala pro takové embargo, protože se to příčí mým etickým zásadám. Pokud jste vy členem odborů, můžete hlasovat tak, aby se firma chovala jako žoldnéřsky, pracovalo pro kohokoliv kdo jí zaplatí. To je zase vaše právo.

Petr

A to vyřazení CAFu by mělo nějakou oporu v zákoně, nebo je to zas klasický levičácký mlácení prázdný slámy?

Jaaa

Nemělo. Musely by být nejdřív sankce.

Jan

Odboráři s politickými ambicemi, já chci pryč…

M262

Někdo vás nutí žít v Norsku?

Jan

Bohužel ne, ale bez politicky ambiciózních svazáků bych se obešel…

Nedbal

Jdi

Mengo

Norove jsou nepoucitelny. Uz tam zacali mit problemy s hasany i za pouziti zbrani ale stale se jich budou zastavat. Fakt uz by meli vystrcit hlavy z prde.. aby videli kam to v jejich zemi speje. Jsou jak rakovina ktera Norsko pomalu rozklada.

Jaaa

Tihle hodnotitelé životní úrovně jiných států z gauče jsou vždy stejně vtipní…

Mengo

Ne z gauce. Osobni zkusenost 13 leta.

Jaaa

A dál? To může napsat kdokoli – ostatně toto je typický obsah řetězáku, kterému pak lidi “věří”.

Mengo

A co dal? Ve firme byla vetsina hasanu. Nerikam ze vsichni ale vetsine byla tak nejak pravidla v Norsku ukradena. A jak si Norsko nechava vysavat soc system tak ani o tom psat nebudu. A jestli si nekdo mysli ze po poskytnuti pece Norskem zmeni sve presvedceni a zvyky tak ani nahodou. Kdyz Alah zaveli tak po nas pujdou. A popravde nemam potrebu nekoho presvedcovat.

Jaaa

A ty konkrétní ověřitelné údaje budou nebo ne?
Já také nemám potřebu někoho přesvědčovat, ale vy zjevně ano, když to sem tak vehementně píšete.

(A je vtipné, jak většina zdejších hlasujících zcela postrádá informační gramotnost.)

Vlastimil Kocurek

Tady ale nejsme na deziformačních stránkách, příspěvky zde bývají podložené a seriózní.

Jaaa

Opravdu? Já tady ten nick vidím prvně.

David

Dívali bychom se stejně třeba na Siemens, kdyby dodával technologie na okupovaný Krym? Považovali bychom kritiku také za komunismus, jak někteří komentující na tomto fóru? Zde nejde o Hamás, ani o Gazu, ale o Izraelem okupovaný Západní Břeh. Izraelští „osadníci“ jsou dokonce na sankčním seznamu USA.

Karel

Je na tom seznamu Také polská Jelení Hora? Tu dobyli Poláci na Němcích.

Jan

Nedobyli, přiklepl jim ji Stalin…

Pražák

Nesmysl, Rusko zaútočilo na Rusko? Protože Západní břeh dobill Izrael po té co na něj Jordánsko, pod vlivem falešných zpráv z Káhiry, zaútočilo. Izrael pak následně, v rámci normalizace vztahů s Jordánském nabízel vrácení Západního břehu (bez Jeruzaléma), což Jordánsko opakovaně odmítlo. Takže vlastně o okupaci nejde.

Jaaa

Ale jde. Okupace vůbec nemusí být na úkor existujícího státního útvaru – důležité je obyvatelstvo. V tom má celý váš argument trhlinu.

Avoda

Aha.
Takže Hitlerem zabrané Sudety nebyly okupací, protože je tamní obyvatelé ČSR německé národnosti vítali?
A co Severní Irsko? Je podle této „logiky“ okupováno Anglií nebo není?

Jaaa

Pro sudetské Němce okupací nebyly. Pro české obyvatele byly. To je překvapení, že?

A Severní Irsko je z hlediska katolíků okupováno, z hlediska anglikánů není.

To je ale překvapení, že věci nejsou černobílé, co?

Pražák

Už jen to, že z nacionálního konfliktu v Severním Irsku děláte konflikt náboženský Vás usvědčuje z fatální neznalosti. BTW PIRA byla marxisitická skupina. Jinak okupovat můžete jen území patřící nějakému státu, protože stát je na rozdíl od obyvatel subjekt mezinárodního práva. Problém je, že oba skuteční vlastníci, tedy Jordánsko a Egypt o jejich navrácení nestojí. Navíc Izrael se z Pásma Gazy stáhl a nechal tam ty „nebohé“ obyvatele vládnout si sami. Načež ti chudinkové obratem v relativně svobodných volbách ( na poměry arabských zemi) zvolili Hamas a tím tam volby přestaly definitivně. Aniž by se obyvatelstvo nějak vzpouzelo, za to… Číst vice »

Jaaa

Opravdu mne baví někdo, kdo tam nežil. 🙂 Jednak tam mám příbuzné a jednak jsem tam nějakou dobu žil sám. Ten konflikt vyvěrá z náboženských kořenů, protože tam je náboženská identita součástí definice obou národních skupin. A tím, jak náboženská identita ustupuje, daří se smiřovat i ty dvě strany, protože emocionální rozdíly mizí. Naopak to z neznalosti usvědčuje vás. 😉 “okupovat můžete jen území patřící nějakému státu, protože stát je na rozdíl od obyvatel subjekt mezinárodního práva” To je ale omyl. Snažíte se vytvořit účelovou formální kličku, tak typickou pro nefunkční české právo. Po opuštění území mocností mají národy na… Číst vice »

Pražák

Jo a proto se např. Katolická církev celkem ostře vymezovala proti PIRA, mj. I kvůli jejich Marxismu. Mezi členy PIRA byly i původem protestanti a mnoho katolíků sloužilo v RUC, nebo dokonce v loaylistických paramilitárních bojůvkach.
Ten konflikt byl nacionální, tj. mezi Iry a Brity (většinou skotského původu), respektive politický, tj. mezi zastánci jednotného Irska a zastánci Spojeného království. To, že někde pár let žijete neznamená, že vnímáte kontext a historii.

Haim

Právo na sebeurčení mají pouze národy které nemají vlastní stát. Arabové těch států mají celou řadu. Pravda je ta, že Arabské obyvatelstvo mělo být podle dohod z roku 1919 odsunuto. Mimo jiné z důvodů Britského podkuřování Arabům se tak nestalo. Pak si v roce 1948 měli vyhlásit vlastní stát, to neudělali a nechali se obsadit Jordánskem, no a potom Izraelem. Pak jsme tu měli nějaký dohody z Osla co se pořád porušovali, nějakou road-map, co se nedodržela a teď tu máme Abu Mazena co sedí v úřadu už bratru 20 let bez jakéhokoliv mandátu a bojí se vylézt z baráku… Číst vice »

frank

hm, přitom Norsko do Israele vyváží lodě, jak nákladní, tak ty pro pasažéry, plošiny pro mořskou těžbu a samozřejmě potraviny, tedy převážně ryby 🙂

mgr.pavel

Asi to vyváží firmy, co nemají odbory?:upside_down_face:

Jiří Kocurek

To jo, ale Norsko nejsou jen aktivisté.

Gwann

Mno, slusny oddil.

Vim, ze na zapade ty fotky mrtvych palestinskych deti ucinkuji daleko vice nez u nas, kde panuje vetsinovy nazor zhruba odpovidajici izraelske ultrapravici ohledne Filistinu, ale toto je prilis vymastene i na prumerneho zapadniho levicaka

Jiří Kocurek

Zvláštní, že ultra“pravice“ se vyznačuje touhou všecky židy zprovodit ze světa. Uvozovky píšu schválně, protože označit národní socialismus za pravici je ona velká lež, které lidi uvěřili.

„Více státu“ nerovná se „pravice“.

Jiří Kocurek

A pardon, že se tahám politiku, kdo se trochu zajímal tak ví, že obě strany se před 2. světovou scházely u téhož stolu v jedné kavárně. Moc dobře si rozuměli, Evropu si rozděli mezi sebe jak dva bratři rovným dílem.

Opravdu to nebyly protipóly, jen dvě stejná prasata, řečeno s Churchilem, či Orwelem, chcete-li.

Jaaa

Ajéje, další politolog amatér, který nechápe jak rozdíl mezi nacionalismem a internacionalismem, ani mezi konzervativismem a revolucí, ani mezi rasovým tříděním a beztřídní společností, tak mezi mysticismem a materialismem.

Totalitarismus či etatismus může být stejně tak na pravici jako na levici, není to jejich třídící znak. Ale to těmhle všeználkům prostě nikdy nedojde.

Jurali

Hm, jenze tehdy slo o socialismus. Ve dvou formach. Nacionalni socialismus a internacionalni socialismus. Filosoficky a vedecke promyslene ideologie. A oba socialismy byly porazeny nacionalismem. Nikym nepromyslenym, prirozenym.
Proto ten soucasny socialismus, kulturni, tak systematicky vystupuje proti vlastenectvi.

Bobik

Přesně, taky jsem nikdy nechápal, jaktože socialismus může být pravicový. Jenom proto, protože je nacionální?

L.

Protože si lidi pletou pravicovost a konzervatismus. Ale to jsou dvě různé škály.

Jaaa

Pane bože, ty to vidíš!

“Socialismus” je klíčový reklamní buzzword meziválečného období, který oslovoval masy, a má asi tak stejnou vypovídací hodnotu, jako slovo “demokratický” v názvu státu KLDR.

“Lidová demokracie” taky nikdy nebyla demokracie, to byste si snad mohli pamatovat.

Politické strany a směry se posuzují podle ideologie a podle činů, ne podle toho, co si napíšou do názvu!

Alibaba

No ještě bych pochopil že by se našli mimoni, kteří by podporovali teroristy a chtěli by přerušit dodávku zbraní bránící se napadené straně, ale nechtít dodávat tramvaje?

Jiří Kocurek

Doufejme, že stejně tak bojkotují i výrobce automobilů dodávající do Izraele … a chodí všude po svých.

Nedbal

Bránící se?Co to melete?Propaganda na vás evidentně funguje.Najdete si nezávislé zpravodajství….

Alibaba

Tak kdopak si 7/10 začal?

Avoda

Tak nebuďte slušnej a prozraďte nám ty vaše zdroje „nezávislého zpravodajství“.

Díky předem…

Jaaa

Wall street journal? Guardian?

Avoda

Jako že v těchto dvou médiích psali, že 7. října 2023 zaútočil Izrael na Hamas?
Můžete dát odkazy?

Haim

Jaksi ty zdroje asi oba čteme trošku jinak. Ale to je možná tím že jste žil v Severním Irsku a nikoliv na Blízkém východě.

Haim

A co se vykaslat na zpravodajstvi a jet se tam podivat na vlastni oci a nejakou dobu tam stravit?

Pavel

To chce zapal byti svazakem. Cely zivot makam za sebe pro sebe, do odboru a jinych unii jsem nikdy nelez, i kdyz me v zahranici ve verejnem sektoru vicemene nutili. Gauneri stejne vzdycky vyjednali kulovi. Asi si to mohou v norskem blahobytu soudruzi dovolit. Ceska odborarska pohadka je teprve to prave orechove. Tricet pet let po revoluci jsou vydelky v doprave umerne navalu uchazecu o praci v tomti odvetvi.

Miroslav

Jděte brečet, zakázka na moderní vozidla by neměla mít nic společného s politikou.

Jaaa

A důvod? Je to politika jako každá jiná.

Pražák

Protože odbory nejsou od toho, aby dělaly politiku?

Jaaa

A to jste vyčetl kde přesně?

Hoermalmeister

Hahaha, blázni 😉 si to měli dát do podmínek soutěže, že nesmí dodávat do Izraele, ale počkat to by si asi CAF stěžovalo a u antimonopolního úřadu by to asi neuspělo

slsp

V Norsku celkovo pozorujem vynimocne vysoku podporu palestincom, aj na pomery zapadnej Europy, dokonca aj u ludi ktori su inak politicky orientovani uplne opacne. Neviem ci maju stale traumu z toho neboraka, co ho Mossad odpraskol v Lillehameri alebo aky to ma dovod…

mgr.pavel

Zde v Česku zase sleduji až bezbřehou podporu Izraele. Jasně, Hamás jsou teroristi, s nimi slitování nemám, ale stačí v Česku suše komentovat fakta, že Izraelci dělají nelegální věci (osady na Západním břehu), že dřív IDF likvidovala teroristy mnohem přesněji s méně civilními oběťmi apod. – a hned zde spousta Čechů řve o právu Izraele bránit se (a tím chtějí omlouvat jakoukoliv jejich lumpárnu). Podobně jako je odsouzeníhodné řvát „From the river to the sea“, tak stejně hnusné je volat po vybombardování celé Gazy (slyšeno opakovaně jen v Česku). Svět není černobílý, ani tento konflikt. A je zajímavé, jak různé… Číst vice »

Pavel

Cernobile neni samo nic, v Jordansku uz byli, Egypt je nechce, kam utect nemaji, bratri na ne kaslou a vi proc..smutne je to jen pro male deti, ktere za nic nemohou, ale drive nebo pozdeji se potati. Kdyby nemeli spolecneho nepritele, zacli by kluci mezi sebou. Asi nejlepsi odpoved by byla ateismus. Dopravni diskuse 2.0

Jaaa

Chtěl bych v těch podmínkách vidět vás.

Alibaba

Tak v prvý ředě by si Gazané měli vypráskat Hamás.
Akorát i oni jedou na vlně zabíjení civilistů, takže se dá říct, že se z nich stávají spolupachatelé.

Jaaa

Ale jistě pane kníže. Asi jako my jsme si sami vypráskali bolševiky a sověty, že.

Hurvínek si válku představuje realističtěji, než jaké jsou vaše názory na to, co všechno mají nebo nemají dělat druzí, aby splnili vaše morální limity. Jestlipak se jimi řídíte sám, co?

Alibaba

Komunisty od vesla si lidi v podstatě vypráskali sami, se sovětama to bylo horší, ale měli jsme štěstí, přála tomu doba (Gorbačov a sovětská ekonomika v pr….).

A co by jste radil Gazanům vy?
A co má dělat Izrael, když je trvale napadán?

Já se řídím Zlatým pravidlem. Kdyby se jim měli řídit Izraelci, tak dle návodu obyvatel Gazy by mohly Gazu smést do moře (od řeky), protože si to Gazané přejí udělat s Izraelem.

Jaaa

“Komunisty od vesla si lidi v podstatě vypráskali sami” Vážně? Že jsem si nějak nevšiml. Jednak tady všichni bolševici zůstali a jen převlékli kabáty (a pak rozkradli i ten zbytek národního bohatství) a jednak šli na hubu až šel na hubu SSSR. Nějak jsem si nevšiml, že by šel na hubu Katar a Írán. Gazani jsou vězni ve vlastní zemi, bez kontaktu s okolím, a jsou jim denně vymývány mozky hamásovskou propagandou. Vládla tam totalita jako v Severní Koreji. Nelze je považovat za svobodně jednající lidi. Jakoukoliv možnou místní hypotetickou opozici vůči Hamásu naprosto popravila totální devastace Gazy Izraelem. Tisíce… Číst vice »

Alibaba

Odešli od vesla. (například zrušení vedoucí úlohy státu v ústavě) Asi myslíte, že se měli odstříhnout víc (třeba ve smyslu zákaz některých funkcí)? S tím souhlasím. Tak pokud jsou Gaze lidem vymývány mozky, tak je zásah z venčí nutný. Jen mi není jasné, proč se teda proti Izraeli protestuje, když ten zásah proti Hamásu dělá. Ano, při tomhle množství je to ve stylu „Když se kácí les, létají třísky.“, ale islámské země o nějakou korekci nemají zájem. Proč vlastně „Palestinci“ nevyhlásí svůj stát? Uznaly by je alespoň islámské státy? Jakou dostane Izrael záruku vůči Palestině, když na něj z Palestiny… Číst vice »

Haim

No vtipný je že ty sami lidi co řikaj že obyvatelé Gazy nemůžou vypráskat Hamas řikaj že všichni Rusové jsou hajzli, protože Putin zaútočil na Ukrajinu… Na rozdíl od Ruska v Gaze je zcela jiná společnost. Tam má každý obrovskou rodinu s kterou je v aktivním kontaktu. A tudíž skoro u každého je v Hamasu nějaký příbužný a Ti lidi reálně na ty příbuzný vliv mají, ne že ne….

Petr

Putin je produkt hluboce defektní ruské společnosti.

TPal.

Není to černobílé, ale tohle vyprovokoval Hamás. Přehnal úplně vše.

Gwann

Vyprovokoval. Jen Bibi podelal uplne vse. Od prevence utoku po vyreseni Hamasu. Protoze tomuhle zmetkovi valka vyhovuje, jinak by uz skoncil ve vlade a nasledne v kriminale

L.

Přesně, je potřeba si uvědomit že současná Izraelská koalice je něco jako kdyby u nás vládla SPD s Přísahou a Aliancí pro rodinu.

Haim

Jo, to je pravda. Jestli hned v kriminále to nevim, ale jednou určitě. A to že to natahuje, to je zřejmý už kde komu.

Gwann

Bibi a ti vymastenci jako Smotrich a jemu podobni lunatici muzou Izrael zcela znicit. To, co predvadi, ma nabeh na zidonacismus…. coz mne neskutecne mrzi. Kvuli par procentum fanatickych prizivniku muze blbe dopadnout velice obdivuhodny stat

L.

Průšvih je, že to není pár procent. Pár procent ortodoxních židů to bylo při vzniku Izraele, kdy dostali různé výhody, například nemusí sloužit v armádě. Jenže ortodoxní židé mají vysokou porodnost a ostatní populace nízkou, takže jejich podíl v populaci se během let zásadně zvětšil a v současnosti je problém sestavit prakticky jakoukoli koalici bez jejich podpory. Tedy dochází k tomu, že vláda dělá politiku ortodoxních židů – například agresivní rozšiřování osad – a přitom nutí své nevoliče, neortodoxní židy, aby kvůli tomu nasazovali své životy. Proto byl útok Hamásu tak úspěšný – protože drtivá většina armády byla alokována právě… Číst vice »

Alibaba

Izeral si s charedim pěstuje hada na prsou.
Jestli si chtějí studovat, tak ať si studují, ale žádné výjimky by dostávat neměli, není důvod.

Jaaa

Nechápete morální podstatu státu Izrael. Je to pro ně historické dědictví, musí tedy respektovat vlastní historické povinnosti.

Alibaba

Ano, zastaralé náboženské morálky nechápu, protože z mého pohledu jsou děsný přežitek nebo rovnou zpátečnictví a pokrytectví. Mě by vůbec nevadilo, kdyby byl Izralel jen sekulární stát s Židovskou většinou nebo na židovských tradicích. tak jak se o ČR říká, že jsme vyšli z křesťanských základů (i když já vlastně ani netuším jakých – hlavně těch kladných, pozitivních), a přitom je tu spousta zvyků i pohanských.

Každopádně jim charedim komplikuje rovnoprávnost před zákonem, a kdyby přerostlo početní zastoupení nějaké větší procento tak i to ohrožuje bezpečnost, ale i ekonomiku (někdo na ně musí pracovat).

Haim

Hele ale oni i Ti charedim pracují a především pracují jejich ženy. Ono to s tou jejich zaměstnaností rozhodně nevypadá tak zle jak to vypadá z ČR. Je dobrý se podívat na hard čísla.

Já jakožto sekulární volič velkou část z nich nemám rád a jak UTJ, tak Shaas nesnasim, ale problem a esence zla je Otzma Yehudit a HaTzionut HaDatit. A ty je třeba na férovku prostě zakázat a lídry ideálně fyzicky zlikvidovat. A to jejich voliči pracují a v armádě slouží, ale činí většinu problémů ve společnosti.

Alibaba

Vím, že tam pracují ženy, a to mě právě vůči nim připadá nefér, protože „muži“ zbaběle studují kraviny.
O tom ostatním tak nějak nemám páru, zas ta do detailů izraelské politiky nevidím.

Haim

Ne, nemusí. To celé vzniklo jako politický handl, když Ben Gurion hledal spojence který ho podpořej při volbách vedení Jišuvu.

V USA žije Haredim mnohem víc než v Izraeli a žádnou podporu nedostávaj a normálně pracují.

Haim

No v roce 1948 to bylo 232 rodin, to nebylo ani procento. Teď je to něco kolem 11% lidí. Nicméně problém nejsou ty ortodoxní, ty jsou z velké části mírumilovní. Problém jsou Ti osadníci, voliči Smotriche a Ben Gvira. Ti nejsou ortodoxní z religiozního pohledu, ale radikální, velmi radikální. Ben Gvir je člověk, který by měl být dávno ve vězení, nebo zabit obzvláště trýznivým způsobem. Velká část armády byla opravdu na teritoriích, ale spíše z toho důvodu že se čekali nepokoje tam, než přímo na ochranu osad. Jo, to že to nemusí dopadnout dobře, to je pravda. To je úkol… Číst vice »

Haim

Svět není černobílý, to je pravda. IDF se zaměřila životy vlastních vojáků a má až obdivuhodně nízké ztráty. A o ztráty na straně obyvatel Gazy by se měl starat Hamas, jakožto vládnoucí síla a pokud to nedělá, tak by jej obyvatelé mohli svrhnout, ale to jaksi nedělají. Jo, oni ho podporují? No tak nesou následky. A prosím aby mi jakýkoliv gaučový válečník řekl co konkrétně by mělo IDF dělat jinak? Já jsem blbej záložák, nějakou představu mám, ale všichni vojenský experti řikaj že se to moc líp dělat nedá. Co je blbý, je to zásobování, to je třeba zlepšit, ale… Číst vice »

Avoda

Odbory všude na světě jsou ovládány komunisty nebo mafií; mnohde obojím v jednom provedení…

M19

A vy jste ovládán kým? Mafií nebo převlečenými komunisty?

Jiří Kocurek

Černí baroni: Byl hrabě Šternberk komunista? Tak vidíte, musel tedy být zákonitě fašista a kapitalista.

Co to sem pletu? Ále, jen to že fanatik vidí jenom my, oni a nic mezi tím. Takový jeden * zná jen železnici a všecko ostatní je pro něj gumokol. Sáně … neviděl.

Nedbal

Přesně to jsem u chtěl napsat…

slsp

No najvacsi norsky odborovy zvaz LO sa nijako netaji tym, ze su v podstate divizia Strany prace, naopak sa tym v brozurkach chvalia.
Ale zase musim povedat, ze norski odborari priamo v podnikoch riesili ovela viac prevadzkove zalezitosti a ovela menej (respektive vobec) politiku ako ich slovenske protajsky. V Norsku mi nikdy nikto z odborov neskusal podsuvat, koho volit, aku peticiu podpisat a podobne. Hento, co predvadza sudruzka spomenuta v clanku sa absolutne vymyka mojim skusenostiam…

Kubrt

Ola Floberg je soudruh, nikoliv soudružka 🙂

mgr.pavel

To je zase blbost.

Třeba čeští odboráři jsou třeba vedení Středulpou, který je (impotentní, s dost odlišnými názory než co mám já, ale) hodně demokrat (opak komunisty) a mafiánské praktiky také neovládá 🙂

Avoda

Jasně.
A jejich předák, kryptobolševik Dufek, nebo komunistka Konečná či komunista a StBák Babiš řeečnící na jejich akcích nemají s komunistama vůbec, ale vůbec nic společného.

O rudých a ruských vlajkách na jejich demonstracích ani nemluvě…

Air Traveller

Cesti odborari (ty proflakle) jsou prodlouzena ruka socdem a komunistu

Ani se tim netaji.