umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Autobusy

Busline představil nové autobusy od Iveca, pochvaluje si nižší spotřebu

Nové autobusy Iveco Crossway pro Busline. Foto: Jan Sůra
Nové autobusy Iveco Crossway pro Busline. Foto: Jan Sůra

Společnost Busline představila první várku nových autobusů Crossway od společnosti Iveco Czech Republic. Jde o jednu z největších autobusových zakázek, kterou loni uzavřeli dopravci na českém trhu: celkem má Iveco dodat až 399 nových autobusů.

Autobusy ve dvou verzích nasadí dopravce hlavně na linky v Libereckém a Královéhradeckém kraji a expresní spoje do Prahy. „Snažili jsme se, aby splňovaly veškeré požadavky objednatelů,“ řekl předseda představenstva Busline Radek Chobot.

I když Busline v tiskové zprávě slibuje například konektory na USB dobíjení, mají být jen v části autobusů na dálkové linky.

Busline přistupuje k výrazné obměně vozového parku, zatím má z rámcové smlouvy objednáno zhruba 50 autobusů. Objednané má verze LE Line pro meziměstský provoz a PRO pro dálkové linky. Všechny jsou vybaveny informačním systémem včetně akustického příslušenství pro nevidomé nebo plošinou pro vozíčkáře, splňují emisní normu Euro 6. Díky tomu, že část vozů je nízkopodlažní, budou mít cestující snazší nástup, než dosud.

První dny provozu podle Chobota ukazují, že nové autobusy mají nižší spotřebu, než jejich předchůdci. Na dálkových linkách nahradí hlavně Karosy C954.

Busline v nákupu nových autobusů ve finále rozhodoval mezi značkami Setra a Iveco, nakonec skončil u autobusů z Vysokého Mýta.

11 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Aleš P.

To ta regio verze fakt nemá klimu?

petr.r

podle fotek jen malou pro řidiče.

jančurobijci

Což je špatně. Většina firem už kupuje s celovozovou klimou i bez „nařízení“ např. ze smlouvy s KU apd.

Milan

A jakou spotřebu konkrétně mají nové autobusy od Iveca ve srovnání s dosavadními?

Milan

Tak to není nějak nízká spotřeba Iveca ve srovnání 18,3 litrů na 100 kilometrů naměřená u autokaru Setra S 515 HD, na trase dlouhé 460 km při průměrné rychlosti 69, 5 km/h

Milan

To jistě, ačkoli se asi neočekává, že by spotřeba na této trase vzrostla o víc jak 25% vůči avízované.

petr.r

Crossway pro nemá místo pro kočárek nebo je to bez sedaček už z fabriky? a pro CHOBOTA- ty autobusy nemají nižší spotřebu jak předešlé, jenom ty udaje si můžete vzít a řidiči si to uvědomují.

Milán

945 => 954 🙂