dpp

Bulharské fiasko na Ruzyni. Čtvrtmiliardová zakázka má skluz, firmě hrozí obří pokuta

Letiště Václava Havla. Foto: Letiště PrahaLetiště Václava Havla. Foto: Letiště Praha

První velká zakázka největší bulharské stavební firmy Trace Group v Česku skončí neslavně a zřejmě novou soutěží a tučnou pokutou.

První velká zakázka největší bulharské stavební firmy Trace Group v Česku skončí neslavně a zřejmě novou soutěží a tučnou pokutou.
Firma už měla před několika měsíci Letišti Praha předat hotovou čistírnu odpadních vod na ruzyňském letišti, nakonec po ní zůstaly jen hrubé zemní práce a dokončení je v nedohlednu. I proto, že druhý účastník sdružení, společnost Mebikan, skončil v konkurzu.  O problémech jako první informovaly Parlamentní listy.

Dílo mělo být dokončeno a předáno již před několika měsíci, k tomu však ze strany dodavatele nedošlo. Dodavateli tak v souladu se smlouvou hrozí kvůli jeho prodlení s dokončením díla sankce. S ohledem na to, že jsou již podnikány vůči dodavateli právní kroky, není možné v tuto chvíli další postup více komentovat,“ řekla mluvčí Letiště Praha Marika Janoušková. Podle zdrojů Zdopravy.cz má pokuta přesáhnout 100 milionů korun.  Smlouvy v zadávací dokumentaci uvádí za každý den zpoždění 400 tisíc korun pokuty. Smlouvu Letiště uzavřelo v červnu 2014, podle ní měla být hotová do tří let.

„Je to důsledek toho, že se u nás soutěží stále hlavně jen na cenu,“ řekl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš.

Trace Group byla v soutěži výrazně levnější, než ostatní: nabídku podalo celkem 14 firem. Bulhaři nabídli 240 milionů korun bez DPH, druhá nejlevnější nabídka byla o více než 44 milionů korun vyšší. Odhadovaná cena podle rozpočtu byla 400 milionů korun.

Nejde o první případ, kdy se zahraniční firma dostala u nás k zakázce díky velmi nízké ceně. Stát už řešil v minulosti problém s portugalskou firmou Mota-Engil, která měla potíže s dokončením obchvatu Třince. Může jít o častější jev, zejména u ŘSD teď nejlevnější ceny nabízí zahraniční firmy bez zkušeností v Česku stavbu dálnic.

Trace Group na dotazy od začátku týdne nereagovalo, stejně tak někteří dodavatelé uvedení v písemné zprávě zadavatele.

Tagy letiště praha Trace Group
Žádné komentáře