Budějovice vypsaly tendr na zbudování souostroví. Předpokládaná cena je 76 milionů

Možná budoucí podoba vltavské náplavky pod Dlouhým mostem v ČB, starší vizualizace. Pramen: Město České BudějoviceMožná budoucí podoba vltavské náplavky pod Dlouhým mostem v ČB, starší vizualizace. Pramen: Město České Budějovice

Ostrovy vzniknou zbudováním nového říčního ramene o šířce 12 metrů a délce 411 metrů vpravo od koryta řeky.

Město České Budějovice spustilo projekt Slunečního ostrova, když aktuálně vypsalo soutěž na výraznou úpravu koryta Vltavy a pravého břehu po proudu od Dlouhého mostu u Jiráskova nábřeží. Ostrov vznikne zbudováním nového říčního ramene o šířce 12 metrů a délce 411 metrů vpravo od koryta řeky.

Fakticky půjde o souostroví, neboť Sluneční ostrov bude rozdělen na dvě části, které budou propojeny kameny. V místě vznikne také cyklostezka.

Odhadovaná cena zakázky je 76 milionů, což přesahuje náklady, o kterých loni město hovořilo. Tehdy uvádělo zhruba 50 milionů korun. Na letošek v rozpočtu na akci vyčlenilo 30 milionů.

Nedaleko od budoucích ostrovů končí/začíná pod Jiráskovým jezem vltavská vodní cesta, v sousedství Povodí Vltavy dokončilo v únoru 2022 novou 255 metrů dlouhou přístavní hranu. Projekt ostrovů na ni naváže, nové říční rameno ale lodím sloužit nebude. Jeho hloubka bude od 0,9 metru po 1,2 metru, vodu přitom nebude vzdouvat žádné vodní dílo. Plavební dráhy v řece Vltavě se stavba nedotkne. Přibude tam pouze označení vodní cesty.

Stavba ostrovů by měla podle dřívějších informací začít nejpozději 1. října 2024, hotovo má být do konce června 2025. Svahy ostrovů budou přizpůsobeny co nejlepšímu přístupu k vodě, vzniknout má pobytové schodiště a náplavka pro pěší.

Ze souše budou na ostrovy pouze dva přístupy. Na ostrov číslo 1 se bude vstupovat pomocí 3D tištěných dílců z betonu, na ostrov číslo 2 bude přístup vytvořen pomocí monolitické betonové desky.

„Cílem je co nejvíce přiblížit řeku Budějovičákům, návštěvníkům i turistům a zároveň zlepšit biodiverzitu v dané lokalitě. Pro pohodlný pobyt na ostrovech byla navržena výsadba stromů, které svým zastíněním usnadní pobyt v teplých měsících. Věřím, že se ostrovy stanou oblíbeným a vyhledávaným místem, které bude příjemné pro lidi a udělá naše město ještě hezčím,“ vyjádřil se loni v době schvalování rozpočtu náměstek primátorky Petr Maroš.

Parník proplouvá pod Dlouhým mostem k Jiráskovu jezu. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářParník pod Dlouhým mostem v Českých Budějovicích. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářMožná budoucí podoba vltavské náplavky pod Dlouhým mostem v ČB, starší vizualizace. Pramen: Město České BudějoviceNová přístavní hrana (vpravo) na Vltavě v Českých Budějovicích. Ostrovy vzniknou pod ní. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářNová přístavní hrana na Vltavě v Českých Budějovicích. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Tagy České Budějovice Sluneční ostrov vltavská vodní cesta
28 komentářů