Brno zásadně omezí vjezd do centra, návštěvy nevjedou

Centrum Brna. Autor: Michal Maňas – Vlastní dílo, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=818711Centrum Brna. Autor: Michal Maňas – Vlastní dílo, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=818711

Brno zásadně omezí vjezd autem do historického jádra města. Úpravu rezidentního parkování, která dopravu v centru omezí, schválili na středečním

Brno zásadně omezí vjezd autem do historického jádra města. Úpravu rezidentního parkování, která dopravu v centru omezí, schválili na středečním jednání radní. Řidiči v centru již nevyužijí krátkodobé návštěvnické oprávnění. Do centra vjedou autem pouze lidé, kteří tam trvale bydlí nebo podnikají. Změny začnou platit od 1. září. V příštím roce přibude také dalších osm oblastí města s modrými parkovacími zónami. Novinářům to řekl radní pro dopravu Petr Kratochvíl (ODS).

Parkoviště v Besední ulici radní přesunuli do mírnější zóny v širším centru, kde řidiči nepotřebují povolení k vjezdu a mohou zde zaparkovat. Vzhledem ke svému umístění sice patří do historického jádra, ale podle Kratochvíla je tam regulace zbytečná. Zdůraznil, že je důležité, že auta již nebudou smět projíždět náměstím Svobody.

Rezidentní parkování v Brně. Foto: www.parkovanivbrne.cz

Rezidentní parkování v Brně. Foto: www.parkovanivbrne.cz

Centrum bude nově rozděleno do několika zón a oprávnění bude platit jen do jedné konkrétní. Vjezd do centra budou kontrolovat kamery a neoprávněné odstavování vozidel v pěší zóně strážníci.

Mezi další novinky patří zařazení nových parkovacích míst v Lužánecké ulici do systému rezidentního parkování.

Radní dále schválili harmonogram pro rozšiřování systému placeného stání v příštím roce. Přibude do něj osm oblastí v Žabovřeskách a Králově Poli, v obou městských částech čtyři.

Původně se příští rok měla do systému placeného stání přidat i městská část Brno-sever. Kvůli připomínkám jejího vedení se tam ale modré čáry objeví až v roce 2022. „Pro obyvatele čtvrtí Husovice a Černá Pole je nepřijatelné, aby je rozdělilo rezidentní parkování, jak to bylo v původním návrhu. Potřebujeme, aby se zavedlo naráz v celé oblasti. Příští rok budou navíc dělníci kompletně opravovat Lesnickou ulici v Černých Polích. Nedovedu si představit, že by se tam ve stejnou dobu zaváděl nový systém,“ sdělil starosta Brna-severu Martin Maleček.

Systém rezidentního parkování se letos už dvakrát rozšířil, dvě etapy jsou ještě naplánované.

ČTK

Tagy brno modré zóny Parkování v Brně Zóny placeného stání
84 komentářů