Doprava ve městě

Brno slibuje lepší koordinaci uzavírek, radní vytvořili speciální komisi

Oprava mostu v Brně. Foto: Brněnské komunikace
Oprava mostu v Brně. Foto: Brněnské komunikace

Uzavírky brněnských ulic nebo i jen jejich blokové čištění by měly být v budoucnu podstatně lépe koordinovány než dosud a nemělo by se stávat, že řidiči v jednu chvíli neprojedou některými ulicemi v těsné blízkosti.

Rada města Brna včera schválili zřízení pracovní skupiny Koordinátora oprav a uzavírek, která má zlepši komunikacemi mezi magistrátem a firmami patřící městu. Město si od ní slibuje zlepšení dopravní situace i lepší přípravu na rozsáhlé stavební investice.

Nová pracovní skupina se bude scházet od ledna příštího roku minimálně jednou za měsíc a bude popisovat koordinaci stanovených staveb, vede ji generální ředitel Brněnských komunikací Luděk Borový. Firma totiž podle magistrátu v současné době disponuje nejmodernějším softwarem k posuzování dopravní situace ve městě prostřednictvím matematického modelu dopravy. „Může tak předjímat, jakým způsobem intenzitu dopravy ve městě ovlivní velké stavební práce a posuzovat míru vyčerpání kapacity jednotlivých městských komunikací. Může tedy navrhovat také kvalitnější koordinaci staveb v celém městě,“ uvedl magistrát v tiskové zprávě.

V rámci skupiny bude vytvořena i nová pracovní pozice, která bude obsazena od prvního ledna příštího roku. Smyslem celé skupiny bude, aby všechny městské společnosti byly schopny zkoordinovat své hlavní liniové stavby. Díky tomu by měl být jejich dopad na dopravu v Brně co možná nejmenší,“ říká radní pro oblast dopravy Petr Kratochvíl. Kromě Brněnských komunikací v ní budou i zástupci vodáren, tepláren a dopravního podniku, zapojit chtějí také distributory energií.

Do její činnosti má spadat například i optimalizace frekvence blokových čištění s ohledem na vytížení komunikací v dopravní špičce, v oblasti investic pak posílí předprojektovou investiční přípravu a průběh jednotlivých investičních akcí. „Pracovní skupina bude posuzovat především vhodnost termínů zahájení a ukončení výkopových prací z hlediska koordinace dalších staveb,“ uvedl magistrát.

4 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
železničář v důchodu

Taková komise není v principu „nic nového pod Sluncem“ – například v Praze se už „za bolševika“ scházeli „kompetentní“ zástupci nějak dotčených institucí k preventivnímu řešení očekávaných problémů snad dokonce jednou týdně pod vedením tehdejšího vedoucího městského tajemníka KSČ Kapka: tehdejší šéf dispečinku DP ten „orgán“ tehdy docela trefně nazýval, tuším, „komise pro permanentní pořádání oslav v Praze“, protože mezi její nejdůležitější program patřily přípravy a koordinace oslav 1. máje, májových vojenských přehlídek, spartakiád a podobných akcí, ale samozřejmě i koordinace větších výluk tramvajových tratí, uzavírek ulic kvůli rekonstrukcím, atd. – zda něco takového existuje v Praze i teď, to… Číst vice »

A.R.

Kdyby to neorganizovali diletanti, kteří se navíc neumí mezi sebou domluvit, žádná komise by nebyla třeba.

mfr

K čemu taková skupina – koordinovat by měli stavby s velkými investory, tzn. SŽDC a ŘSD…

svojsin

To se tak říká v Brně už dlouho.
Teď z toho žvatlání bude i nějaká trafika