egoe-plus
Doprava ve městě Parkování

Příští rok rozšíří Brno systém placeného stání o dalších sedm oblastí

Rezidentní parkování v Brně. Foto: www.parkovanivbrne.cz
Rezidentní parkování v Brně. Foto: www.parkovanivbrne.cz
Nové oblasti budou v nejmírnějším režimu, zpoplatní se jen parkování přes noc.

Možností zaparkovat v Brně zdarma příští rok opět ubude. Brněnští radní schválili další rozšíření systému rezidentního parkování o celkem sedm nových oblastí, kde se za parkování bude platit od příštího roku.

Dvě z nich jsou v městské části Královo Pole a pět v části Brno-sever. Harmonogram pro rok 2022 předpokládá zapojení oblastí 3-08 (Dalimilova), 3-09 (Herčíkova), 4-01 (Erbenova), 4-02 (Francouzská), 4-03 (Jugoslávská), 4-04 (Dukelská třída) a 4-05 (náměstí SNP). K rozšiřování má dojít postupně od května do listopadu.

„Městská část Brno-sever původně žádala o zapojení všech oblastí najednou v říjnu příštího roku. Po vysvětlení nevýhod spojených s takovým řešením od tohoto požadavku představitelé městské části ustoupili a chtěli spustit systém rezidentního parkování v jednotlivých oblastech postupně. Vedení městské části očekávalo, že se oblasti zapojí do 30. června, to bylo ale bohužel nereálné vzhledem k rozsahu oblastí a klimatickým podmínkám nezbytným pro provedení prací. Nakonec jsme se tedy dohodli na předkládaném a dnes schváleném harmonogramu,“ popsal sestavování plánu radní pro oblast dopravy Petr Kratochvíl.

Nové oblasti mají být v zóně C s nejmírnější regulací. Parkování je tam od 6:00 do 17:00 bez omezení a zdarma. Zpoplatněno je v pracovní dny přes noc kvůli rezidentům, kteří po příjezdu z práce najdou snáze místo. První hodina pro návštěvníky přes noc je zdarma, další za 20 korun. Letos se rezidentní parkování rozšíří do devíti oblastí. Čtyři z nich budou v Králově Poli, čtyři v Žabovřeskách a přidá se i část oblasti v Černovicích.

S parkováním souvisí i další rozhodnutí radních. Ti schválili prodej nevyužívaných pozemků na nároží ulic Koliště a Cejl společnosti CERE Invest Edison Center. Ta zde postaví polyfunkční soukromý objekt Hilbert House s garancí veřejného parkování v minimálním počtu 100 parkovacích míst. Prodej musí ještě schválit brněnské zastupitelstvo. Parkovací objekt bude mít čtyři podzemní a jedno nadzemní podlaží.

Mapa rozšiřování oblastí rezidentního parkování v Brně. Foto: Brno.cz
Mapa rozšiřování oblastí rezidentního parkování v Brně. Foto: Brno.cz
Odebírat
Upozornit na
guest
27 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Asd

Snad to voliči co nejdříve shodí ze stolu. Tyto modré zóny jsou neskutečné zlo.

Miklo

Neshodí. Voliči jsou zároveň rezidenti, kteří zaparkují bez problémů. A ti jsou s modrýma zónami ok.

robert

Souhlasím s Jirkou B. Město nemá prostoru nazbyt a žijí v něm lidé, kteří chtějí dýchat. Opravdu není možné ustájit tolik aut, kolik je ve městě lidí, takže takovou regulaci, která zabrání zamoření města auty, vítám.

Jirka B.

Tak pojdme si priznat, ze k podobne regulaci to casem smeruje asi vsude, protoze v rade mest a mist se jiz dnes normalne zaparkovat neda a stoji se tam, kde se stat nema. V krizovatkach, na chodnicich, na trave, ktera pak vypada jako oraniste …. Neni proste mozne, aby v kazde rodine byly 3 auta s aby vsichni parkovali hned pred domem. Bud to lidi pochopi sami, nebo dojde k regulaci, ale stavajici stav a trend je neudrzitelny.

robert

A pak se tihle sobci začnou ohánět jakousi svobodou vlastnit tolik pekáčů, kolik budou chtít. A ostatní mají povinnost se těmto sobcům z nějakého pochybného důvodu přizpůsobit.

Petr

To jako přes noc v Brně v nějaké obytné čtvrti parkuje někdo, kdo tam nebydlí?

P73

No, lidi mají pocit, že mají nárok parkovat u domu. A politici patrně vidí levný voličský body.

Nám to tu reálně místo uvolnilo, ale koho ta auta byla, to netuším. Taky jsem čekal, že tu jsou jen rezidenti.

mgr.pavel

A kdy k tomu úbytku aut došlo? Ne v posledním roce, kdy z Brna zmizeli studenti kvůli covid-u, včetně jejich aut?

P73

Korelace se zavedením OPS tam byla, a ta neodpovídala lockdownu. Nicméně tady už byla asi auta lidí z centra, to bude ono.

Johnczek

Dost bezne treba studenti z koleji ci privatu.

Petr

Tak pokud jsou v nájmu v nějakém bytě, tak tam přece bydlí, ne? Nebo jde jen o to, vypořádat se s těmi, kteří v Brně sice bydlí, ale nemají tam trvalé bydliště? To by mohlo být ono. Akorát by to mohli ti politici pojmenovat, ať má občan jasno 😉

MildaIV

Přesněji s těmi, kteří v Brně sice bydlí, ale nemají tam volební právo. O spravedlnosti nebo ústavnosti si nechte zdát.

Vašek

Zdarma do 17:00. Pak jedna hodina zdarma. Takže reálně zpoplatněno od 18:00. Vážně to zlepší možnost zaparkovat po příjezdu z práce?

Dachs

Bývaly (poměrně ještě nedávno) doby, kdy jsem O VÍKENDU za šest hodin krytého parkování, již neexistujícího, v Brně platil 48 Kč (s dobíjecí kartou). Nyní o kus vedle 162 Kč, či spíše 189 Kč (s dobíjecí symbolicky zvýhodněnou kartou), neboť systém v jednom nejmenovaném brněnském velkoparkingu, kde často zavřou jedno patro, abyste si to hledání místa náležitě užili, zřejmě jinak počítá hodiny, a to záhadně rychleji, nebo používají svévolnou synchronizaci se skutečným časem (při příjezdu něco odečteme, při odjezdu něco přičteme). Rejžování, nic než rejžování. Neberte to tak, že si stěžuju, zas tak mi to žíly netrhá, po útrapách a… Číst vice »

P73

To ale úplně nesouvisí, ne? Oblasti placeného stání jsou o víkendu bezplatné, a zóny C jsou zdarma i přes den…

Willy

Lze v Brně parkovat v zónách zdarma s elektromobily, resp. se značkou „EL“ ?

Jaaa

To nám zas bude stát před barákem na chodníku aut… :-/

Kebab

Regulace…

TomasN

Bohužel, dokud město nezmění nesmyslně malé zóny pro residenty tak, aby povolení platilo minimálně ve vlastní MČ všude, je to stále paskvil.

PetrN

tak pravidlo květinky vcelku oblast solidně rozšiřuje ne?

Radim Cenek

Každý by chtěl parkovat před domem, maximálně ve vedlejší ulici. Kdo by dobrovolně parkoval někde na druhém konci čtvrti?

P73

No dokud nebyly zóny, tak jsem dobrovolně parkoval opodál, protože se tam zaparkovat vždycky dalo. Teď jsou místa u domu, maximálně o ulici vedle, takže je to jasný.

mgr.pavel

V které zóně prosím bydlíte? Která zóna je tak malá, že i princip květinky (možnost stejně parkovat v sousedních zónách) vytvoří oblast „místa u (vašeho) domu, maximálně o ulici vedle“?

Příjde mi, že zde hodně přeháníte..

P73

Žabovřesky.

P73

Já úplně nevidím důvod v tom si vymýšlet, sám jsem proti tomuhle zvýhodnění (i když mně osobně to tu něco přineslo).

P73

Se svým oprávněním můžu parkovat v okruhu minimálně 1km (v mnoha směrech násobně víc) od domu a v katastru tří MČ.

asdfr

Zaujimalo by ma co su male parkovacie zony. U nas v 55 000 okresnom meste idu spustit rezidenske parkovanie. Mesto bude rozdelene na 8 zon. Ked budete chciet zaparkovat niekde mimo vasej rezidenskej zone, tak sa na vas bude pozerat ako na obyvatela bez trvaleho pobytu v meste.
Vyber parkovneho z mestskych zon mestsky poslanci zverili akciovke, kde su statutari niektori mestsky poslanci a mesto zasadne neodpoveda na otazku, kolko percent akcii v danej akciovke vlastni. Ta firma uz dlhe roky vybera za hodinove parkovanie v meste a za ten cas sa oficialne nedokazala prepracovat k zisku.