egoe-plus
Doprava ve městě Tramvaje Trolejbusy Zprávy

Brno, Plzeň, Pardubice… Do ulic českých měst vyjedou vánoční tramvaje a trolejbusy

Brněnská vánoční tramvaj. Pramen: Dopravní podnik města Brna
Brněnská vánoční tramvaj. Pramen: Dopravní podnik města Brna
Vánočně nasvětlená vozidla vyjíždějí do ulic posledních několik let

Od pátku začnou česká města rozjasňovat vedle statické adventní výzdoby i vánoční vozidla MHD. Do pražských, brněnských či plzeňských ulic vyjedou vánočně vyzdobené tramvaje, jinde to budou trolejbusy nebo autobusy. V řadě měst jde o zánovní tradici, vánočně nasvětlená vozidla vyjíždějí do ulic posledních několik let.

„Letošní advent v Brně bude v mnoha směrech odlišný od toho, na který jsme zvyklí. Proto jsem ráda, že tolik oblíbená vánoční tramvaj i letos vyjede a přispěje ke sváteční atmosféře ve městě,“ uvedla primátorka Brna Markéta Vaňková.

Vánočně vyzdobená tramvaj T3 bude v provozu od 27. listopadu do 27. prosince. Vždy od 16 do 20 hodin bude kroužit v třicetiminutovém intervalu na trase Česká – Náměstí Svobody – Hlavní nádraží – Nové sady – Šilingrovo náměstí – Česká – Náměstí Svobody – Hlavní nádraží – Malinovského náměstí – Česká. Na lince 4 pak bude jezdit i takzvaná PFková tramvaj s vánočním přáním.

V neděli 29. listopadu vyjede vánoční tramvaj i z plzeňské vozovny Slovany. „Myslím, že zvláště v této nelehké době je třeba šířit radost, a věřím, že vánoční tramvaj vykouzlí na tvářích lidí v ulicích nejeden úsměv,“ řekl šéf Plzeňských městských dopravních podniků Roman Zarzycký.

Kromě celoplošného polepu, na kterém se letos objevují dominanty plzeňského náměstí, je tramvaj vyzdobena přibližně dvěma tisíci světýlek a také vánočními dekory v interiéru. V neděli bude vánoční tramvaj vozit cestující zdarma na trase Palacké náměstí – Mikulášské náměstí. Orientační časy odjezdu z Palackého náměstí jsou následující: 16:25, 16:55, 17:25, 17:55, 18:25 a 18:55. Od pondělka bude v pracovních dnech nasazena na pravidelné lince 2, o víkendech na lince 4. Jezdit bude do konce prosince.

V Pardubicích se budou moci cestující svézt vánočním trolejbusem od této soboty do Tří králů. „Po loňské úspěšné premiéře se dopravní podnik rozhodl v této milé tradici pokračovat,“ uvedla mluvčí dopravního podniku Jitka Malinská.

Slavnostní vyjetí vánoční vozidel z muzejní vozovny ve Střešovicích chystá na první adventní neděli i Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP). Podnik letos vypraví speciálně nazdobené dvě vánoční tramvaje (Škoda 15T ForCity a T3), vánočně nazdobený „retrobus“ a populární Mazačku. O vánoční náladu se postarají tisíce světýlek, vnitřní vánoční dekorace a vnější polepy s vánoční tematikou. Cestující budou moci potkávat tyto vozy až do 6. ledna, jejich společný nedělní výjezd bude možné sledovat online na facebooku DPP. Další podrobnosti jsou na stránkách dopravce.

15 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
PetrB

Taktéž v Mostě. Na pravidelnou tramvajovou linku číslo 2 vyjede v neděli 29. listopadu 2020 opět Vánoční tramvaj.
První nedělní jízda na trase linky 2 je naplánována ze zastávky Velebudická v 16:42 hod.

Vojtíšek

V tom Brně platí normální jízdenka, nebo něco speciálního? Děkuji za odpověď.

Liboros

platí standardní tarif IDS JMK 🙂

Luke

Buď máš šalinkartu, nebo si kup normální lupen 😀

Radim Cenek

Dokonce, přestože interiér vozu je jinak ve stylu 70. léta minulého století, tak označovače jsou standardní a je možný nákup jízdenky kartou.

Jan

V Praze už je taky možné platit kartou ve starých vozech T2 a T3.

Petr Novák

No fuj, oni tam fakt dali ty obludné terminály na platbu kartou? Takhle kazit interiér historické tramvaje. Že se nestydí! Už ty staré žluté označovače tam byly příšerné, ale toto už překračuje všechny únosné meze. Co by to komu udělalo, kdyby tam byly jenom staré historické cvakátka a jezdilo to zadarmo? Už se těším, až těmito humusy „vyzdobí“ i vozy TMB, jezdící na letních historických linkách. Škoda slov!

Kernteriér

Palacké náměstí. No ty brďo.

Šejdr

Od obchodního partnera z Olomouce mi běžně chodily zprávy, kde označoval ulice tímhle způsobem. Masaryková ulice, na Benešovém náměstí, Jirásková třída…
Pak jednou takhle zpotvořené adresy napsal do nabídky v tendru, zadavatel nabídku vyřadil pro chybně uvedená místa plnění a tím pánova kariéra v partnerské firmě skončila.

Václav John

Dobrá myšlenka. Co na to ale Drážní úřad (předepsané osvětlení atd.)?

Anonym ze severu

Spíš než drážní úřad s tím mívají problém někteří jedinci, které to údajně oslňuje tak, že nevidí před sebe. 🙂

Jackub

Pane bože! 😱🤔🙄

Pottrr

Pardubice zatím nejhezčí

Zbyněk

Souhlas, decentní a na běžných linkách, takže potěší všechny na různých linkách. Speciální linka jako v Brně mi přijde trochu zbytečná, Pardubický styl je lepší 🙂

Petr Novák

V Brně je bohužel ta speciální linka nutností, protože během Vánočních trhů je nutné odklonit běžné linky z pěší zóny a hlavně Náměstí Svobody, protože by se tam přes ty davy stejně rozumně neprocpaly a takto tam aspoň něco jezdí. Navíc je to jen sólo T3 a to je ve všední dny na prakticky všechny běžné linky v Brně málo. O víkendu by se možná nějaká linka na sólo T3 našla, ale ve všední dny už dneska snad ani ta 10 ne.