Infrastruktura Železnice

Brno nechá lidi hlasovat o jménu nádraží, v návrzích vede stávající název

Brno, hlavní nádraží. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Brno, hlavní nádraží. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Brno dokončilo příjem návrhů na pojmenování nového nádraží. Do konce srpna přišlo celkem 3229 návrhů, velká část z nich ale byla buď shodných nebo je magistrát vyřadil. V dalším kole nechá hlasovat o desítce návrhů veřejnost. Jde aktuálně o jediný posun v projektu brněnského železničního uzlu, SŽDC dosud s přípravami příliš nepohnula. 

Radncie dnes spustila na svém webu hlasování, v kterém může vybrat název každý bez omezení věku a bydliště. Platí pravidlo jeden hlas na jednu e-mailovou adresu. Do druhého kola postoupí deset návrhů, které v prvním kole získají nejvíce hlasů. Z deseti postupujících návrhů potom lidé v říjnu vyberou vítězný název.  V druhém kole už budou moci hlasovat pouze uživatelé s ověřeným účtem BrnoId. 

Do soutěže přišlo celkem 3 329 návrhů, z toho 1 501 unikátních, 1 257 názvů bylo duplicitních a 571 město vyřadilo, protože nesplňovaly pravidla soutěže (nejčastěji kvůli uvádění žijících osobností, použití vulgarit nebo cizojazyčných názvů) Do soutěže se lidé zapojovali postupně v průběhu celých letních prázdnin, největší boom zaznamenalo město v prvním týdnu soutěže, kdy dorazila téměř třetina návrhů. Vedle bizarních názvů typu Vídeň-sever či Praha-východ nejčastěji přicházely návrhy na Brno – hlavní nádraží.

Neustále také padaly varianty obsahující slova štatl, rola nebo přímo nádr. Mezi další favority patřila pojmenování po známých osobnostech – nejčastěji po Frantu Kocourkovi či Leoši Janáčkovi. Častá bylo také použití jména hokejového klubu Kometa, a to v nejrůznějších obměnách. Lidé poslali dokonce tipy jako Suvbrně, Drakodrom, či Planeta Brno.

Zatímco Brno vybírá jméno, SŽDC měla už podle původních plánů pomalu mít technicko-ekonomickou studii, která by řešila požadavky nákladních dopravců sdružených v ŽESNAD.CZ. SŽDC dosud ale ani nedokončila zadávací dokumentaci k vypsání soutěže na její zpracování.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Tomáš Záruba
Host
Tomáš Záruba

To hlavní nádraží, pevně doufám, bez oné pomlčky… To fakt není název městské části. 🙂

To
Host
To

bude to prakticky nová čtvrť na okraji dědiny, tak proč tomu nedat pomlčku?

železničář v důchodu
Host
železničář v důchodu

„proč tomu nedat pomlčku“
Protože to pravidla českého pravopisu nepovolují.

Okoloidúci
Host
Okoloidúci

Zaujímalo by ma ,čo by robili keby ako celkový víťaz (teda aj po 3. kole) vzišiel názov ako Vídeň – sever alebo Praha – venkov 😀

Jan
Host
Jan

A ono to tak bude. Podceňují motivaci trollů, ukázalo se to už mnohokrát když různé firmy a instituce nechávaly po internetu zvolit nové jméno svého produktu nebo třeba lodi. V nejlepším případě to v tichosti zametou pod koberec jako by se nic nestalo.

Ta stránka hlasování je hodně blbě udělaná – HTTPS s neověřeným certifikátem, možnosti se musí prolistovat na 31 stránkách, k hlasování stačí jakýkoliv mail. Až se do toho někdo pustí tak nebude problém poslat 1000 nebo 10000 hlasů na nějaký provokativní název.

železničář v důchodu
Host
železničář v důchodu

„nebude problém poslat 1000 nebo 10000 hlasů na nějaký provokativní název“
Bude – přečtěte si pořádně druhý odstavec textu: v závěrečném kole už pro žádné „provokativní názvy“ možno hlasovat nebude.

Svojsin
Host
Svojsin

Mě by se líbilo, kdyby se přejmenovala Praha na Kladno Východní čtvrt.

Jose
Host
Jose

Udělají to stejně jako v případě Uličky Václava Havla, kdy v anketě vyhrál Franta Kocórek, tak to zametli a hotovo

Jirka
Host
Jirka

A vedení převzal Brno – Šalingrad

Vojta
Host
Vojta

….to je jak vybírat po prvním rande jména pro svá vnoučata.

Petr.R
Host
Petr.R

pravnoučata

pesimista
Host
pesimista

no, viděl bych to spíše na spermobanku..

Křišťálová lupa

Zdopravy křišťálová lupa

PartneřiCSCARGO
RSD
czechtoll