egoe-plus
Infrastruktura Železnice

Brno nechá lidi hlasovat o jménu nádraží, v návrzích vede stávající název

Brno, hlavní nádraží. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Brno, hlavní nádraží. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Brno dokončilo příjem návrhů na pojmenování nového nádraží. Do konce srpna přišlo celkem 3229 návrhů, velká část z nich ale byla buď shodných nebo je magistrát vyřadil. V dalším kole nechá hlasovat o desítce návrhů veřejnost. Jde aktuálně o jediný posun v projektu brněnského železničního uzlu, SŽDC dosud s přípravami příliš nepohnula. 

Radncie dnes spustila na svém webu hlasování, v kterém může vybrat název každý bez omezení věku a bydliště. Platí pravidlo jeden hlas na jednu e-mailovou adresu. Do druhého kola postoupí deset návrhů, které v prvním kole získají nejvíce hlasů. Z deseti postupujících návrhů potom lidé v říjnu vyberou vítězný název.  V druhém kole už budou moci hlasovat pouze uživatelé s ověřeným účtem BrnoId. 

Do soutěže přišlo celkem 3 329 návrhů, z toho 1 501 unikátních, 1 257 názvů bylo duplicitních a 571 město vyřadilo, protože nesplňovaly pravidla soutěže (nejčastěji kvůli uvádění žijících osobností, použití vulgarit nebo cizojazyčných názvů) Do soutěže se lidé zapojovali postupně v průběhu celých letních prázdnin, největší boom zaznamenalo město v prvním týdnu soutěže, kdy dorazila téměř třetina návrhů. Vedle bizarních názvů typu Vídeň-sever či Praha-východ nejčastěji přicházely návrhy na Brno – hlavní nádraží.

Neustále také padaly varianty obsahující slova štatl, rola nebo přímo nádr. Mezi další favority patřila pojmenování po známých osobnostech – nejčastěji po Frantu Kocourkovi či Leoši Janáčkovi. Častá bylo také použití jména hokejového klubu Kometa, a to v nejrůznějších obměnách. Lidé poslali dokonce tipy jako Suvbrně, Drakodrom, či Planeta Brno.

Zatímco Brno vybírá jméno, SŽDC měla už podle původních plánů pomalu mít technicko-ekonomickou studii, která by řešila požadavky nákladních dopravců sdružených v ŽESNAD.CZ. SŽDC dosud ale ani nedokončila zadávací dokumentaci k vypsání soutěže na její zpracování.

12 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš Záruba

To hlavní nádraží, pevně doufám, bez oné pomlčky… To fakt není název městské části. 🙂

To

bude to prakticky nová čtvrť na okraji dědiny, tak proč tomu nedat pomlčku?

železničář v důchodu

„proč tomu nedat pomlčku“
Protože to pravidla českého pravopisu nepovolují.

Okoloidúci

Zaujímalo by ma ,čo by robili keby ako celkový víťaz (teda aj po 3. kole) vzišiel názov ako Vídeň – sever alebo Praha – venkov 😀

Jan

A ono to tak bude. Podceňují motivaci trollů, ukázalo se to už mnohokrát když různé firmy a instituce nechávaly po internetu zvolit nové jméno svého produktu nebo třeba lodi. V nejlepším případě to v tichosti zametou pod koberec jako by se nic nestalo.

Ta stránka hlasování je hodně blbě udělaná – HTTPS s neověřeným certifikátem, možnosti se musí prolistovat na 31 stránkách, k hlasování stačí jakýkoliv mail. Až se do toho někdo pustí tak nebude problém poslat 1000 nebo 10000 hlasů na nějaký provokativní název.

železničář v důchodu

„nebude problém poslat 1000 nebo 10000 hlasů na nějaký provokativní název“
Bude – přečtěte si pořádně druhý odstavec textu: v závěrečném kole už pro žádné „provokativní názvy“ možno hlasovat nebude.

Svojsin

Mě by se líbilo, kdyby se přejmenovala Praha na Kladno Východní čtvrt.

Jose

Udělají to stejně jako v případě Uličky Václava Havla, kdy v anketě vyhrál Franta Kocórek, tak to zametli a hotovo

Jirka

A vedení převzal Brno – Šalingrad

Vojta

….to je jak vybírat po prvním rande jména pro svá vnoučata.

Petr.R

pravnoučata

pesimista

no, viděl bych to spíše na spermobanku..