Autobusy Doprava ve městě Tramvaje Trolejbusy

Brno mění tarif v MHD, usnadní prokazování nároku na bezplatnou přepravu

Nové autobusy SOR NS 12 pro Brno. Foto: DPMB
Nové autobusy SOR NS 12 pro Brno. Foto: DPMB
K prokazování nároku na bezplatnou jízdu bude seniorům stačit občanský průkaz.

Čtyři změny v tarifu městské hromadné dopravy začnou platit od 1. dubna v Brně. Týkají se hlavně způsobu dokazování nároku na bezplatnou přepravu.

Novinky oznámilo Brno v tiskové zprávě, změnu schválili tento týden radní. Lidé, kteří dosáhli věku 70 let, budou nově moci prokazovat svůj nárok na bezplatnou přepravu v tarifních zónách 100 a 101 občanským průkazem.

Děti ve věku 6–10 let budou moci svůj nárok na totéž prokázat i jiným dokladem než průkazkou IDS JMK. „Předplatní jízdenky pro doprovod dětí do 3 let budou vydávány výhradně v elektronické podobě. Zrušili jsme také zvláštní roční kupon pro seniory do 70 let za 840 korun,“ popsal novinky radní pro oblast dopravy Petr Kratochvíl.

Ke změnám vede snaha zamezit šíření epidemie Covid-19, zefektivnit prodej předplatních jízdenek a zjednodušit tarifní podmínky. Čtyři nové úpravy naváží na dvě, které platí už od ledna letošního roku. Tehdy došlo ke změně výdeji předplatních jízdenek. Zaměstnanecké jízdenky pro aktivní zaměstnance pro rok 2021 a předplatní jízdenky pro studenty ve věku 18–26 let se nově vydávají výhradně v elektronické podobě.

Odebírat
Upozornit na
guest
11 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Nekdo

Klasická sviňárna! Zavedou nesmyslný předpis, donutí lidi kvůli tomu lítat sem a tam a platit zbytečnosti, a pak to slavnostně zruší a poplácají se po ramenou… Poté co jsme předloni vyřizovali tchánovi průkazku, aby mohl při návštěvě Brna využít tuto fíčuru, tak to pak zruší.

brevis

V Praze stačí seniorům 70+ občanka už delší dobu. Brno si muselo počkat až na epidemii.

starý dědek

To by pochopitelně mělo v ČR stačit naprosto všude, kde je třeba prokázat věk – vždyť třeba v Maďarsku stačí i český OP třeba pro jízdy zdarma i osobními vlaky osob „65+“ po celé síti už drahně roků.

Mimopražský

Tak aby si revizoři pořídili dobré oči na kontrolu údajů v OP. Ústup od dokladu 70+ považuji za krok špatným směrem.

starý dědek

Vyžadování (i vystavování) jakéhokoli zbytečného dalšího dokladu, zejména jde-li o pouhé prokazování věku a ničeho jiného (= je-li zcela postačujícím osvědčením skutečnosti platný průkaz totožnosti) je pouze projevem nesmyslné primitivní nabubřelé postbolševické buzerace od toho, kdo samu existenci takového dokladu pro ukojení své zdánlivé důležitosti potřebuje a ani třeba ne úplně dokonalá podoba průkazu totožnosti a čitelnosti jeho údajů na tom nic změnit nemůže.

Mimopražský

Tady mne ominusovali nejspíše samí důchodci, no budiž. Osobně zastávám názor, že pokud chceš slevu, nebo něco zadarmo, tak pro to něco udělej. Omladina ať si pořídí ISIC, senioři příslušnou kartičku. Z doslechu vím o případu, kdy na jedné nejmenované příměstské autobusové lince v Kocourkově zvaném Česká republika jezdil pravidelně senior, který jen ukázoval OP, takže se to bralo, že má nárok jezdit zadarmo. Až jednou padla kosa na kámen, a někdo se na ten OP podíval zblízka. No samozřejmě, že to byla habaďůra, seniorovi chyběly do 70 let tři roky. Jakpak by asi v takovém případě postupoval revizor? Platil… Číst vice »

Bmo

Za ty trolejbusy na fotce patřící k článku by naopak mělo Brno platit cestujícím. Jako odškodnění, že musí (ti cestující) něco takového trpět!

JanB

Mohu se zeptat, co Vám na nich tak vadí? Prosím konkrétně. Ale hlavně bych se chtěl zeptat, na jaké fotce vidíte trolejbusy?

Kernteriér

Asi to, že nemají tykadla ani elektromotor, takže nejezdí.

JMK

Jak vypadá předplatní jízdenka vydána elektronicky a kde se vydává?

M19

V Brně běžná věc. Jako vaše platební karta. https://www.brnoid.cz/cs/eoc
I v rámci IDS JMK je to běžná věc. https://www.idsjmk.cz/a/eoc.html