Letecké společnosti Letectví

British Airways končí s Boeingem 767, převzaly první A321neo.

Boeing 767-300 společnosti British Airways. Foto: Alan Wilson/Wikimedia Commons
Boeing 767-300 společnosti British Airways. Foto: Alan Wilson/Wikimedia Commons

Letecká společnost British Airways končí s provozem svých nejstarších letadel ve flotile. Poslední let s Boeingem 767-300 proběhne dnes večer na lince BA663 z Larnaky do Londýna.

Boeingy 767 létaly pro British Airways od začátku devadesátých let, firma je původně nasazovala na krátké evropské linky, například z Londýna do Paříže. Postupně se letadlo objevilo i na dálkových trasách, poslední roky ale létá opět na kratších trasách, například z Londýna do Amsterdamu, Paříže či Stockholmu. Poslední Boeing 767 převzal dopravce v roce 1998.

Podle blogu Tim The Pilot  byly nejdelší trasou, na které létaly, linka z Manchesteru do Los Angeles a z Londýna do indického Hajdarábádu. Letadla objednaly British Airways v roce 1987 jako náhradu letounů Lockheed TriStar. BA si letadla objednaly  jako první s motory Rolls-Royce RB211.

Dopravce nechystá žádné speciální rozloučení s typem letadla, kterého měl jednu dobu ve flotile až 28 kusů. V pondělí je čeká poslední let na vojenské letiště St. Athan v jižním Walesu, kde budou odstavena.

Boeingy 767 postupně nahrazují modernější stroje. Jedním z nich i pro evropské linky je Airbus A321neo. První z těchto letadel převzaly British Airways v pátek, jako upozornil server Airways Magazine. Celkem jich mají objednáno deset, převzít je mají do konce příštího roku. Letadlo pojme až 235 cestujících. Boeingy 767 měly kapacitu 265 cestujících.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Lkprak
Host
Lkprak

Jo a bejvávaly časy, kdy s touhle kráskou létaly i do Prahy…

MartinS.
Host
MartinS.

Ale to asi BA nelétaly do Prahy 6x denně? To by to asi nenaplnily…

Jen tak
Host
Jen tak

to ne … ale na zacatku 21 století .. cca tak v letech kolem 2003 – 2005 (+/-) letala 767 ranní rotaci …

Lkprak
Host
Lkprak

Ano, ten počet letů se postupně navyšoval, v době, kdy se tu ukazovala ta B767, tak pokud mně paměť neklame, tak létaly 2x denně.

JirkaA
Host
JirkaA

Ja pamtuji že jednu rotaci létali se 757 a jednu 767 a polední linku s A320. Prý vozili hodně carga proto je nasazovali.

Jakub
Host
Jakub

já ji (767) pamatuji v Praze v roce 98.