Bransonovi se hroutí kosmické sny. Virgin Orbit pozastavil činnost

Boeing 747-400 Cosmic Girl s raketou LauncherOne. Foto: Virgin OrbitBoeing 747-400 Cosmic Girl s raketou LauncherOne. Foto: Virgin Orbit

K zastavení činnosti došlo po neúspěšném pokusu o vynesení satelitů.

Nový kosmický byznys britského miliardáře Richarda Bransona s vynášením satelitů na oběžnou dráhu skončí s velkou pravděpodobností neúspěchem.

Společnost Virgin Orbit britského miliardáře Richarda Bransona tento týden oznámila, že zastavuje dočasně činnost a většinu zaměstnanců pošle na neplacené volno. Firma nemá peníze a hledá nové investory. Virgin Orbit se zabývá vypouštěním satelitů, její sesterská společnost Virgin Galactic se zaměřuje na vesmírnou turistiku.

Zpráva přichází dva měsíce poté, co selhal pokus o vypuštění satelitů. Raketa LauncherOne vypuštěná v úterý 10. 1. ze speciálně upraveného křídla Boeingu 747 společnosti Virgin Orbit sice dosáhla oběžné dráhy, kvůli anomálii na ni ale satelity nedopravila.

Virgin Orbit pro vypouštění využil Boeing 747 s registrací N744VG přezdívaný Cosmic Girl. Odstartoval z letiště u města Newquay v britském Cornwallu. K vypuštění rakety s devíti družicemi došlo nad Atlantickým oceánem po půlnoci SEČ ve výšce asi 10 700 metrů. „V určitém okamžiku během zážehu motoru druhého stupně rakety a při rychlosti rakety vyšší než 11 tisíc mil za hodinu (17,7 tisíce km/h) však systém zaznamenal anomálii, která misi předčasně ukončila,“ uvedla společnost Virgin Orbit. Podle prvních analýz došlo k uvolnění palivového filtru rakety.

Virgin Orbit uvádí, že vyšetřování se chýlí ke konci a že další raketa s potřebnou úpravou je v závěrečné fázi montáže a testování. Akcie společnosti po zveřejnění záměru pozastavit činnost odepsaly více než 50 procent hodnoty.

Tagy Virgin Orbit
4 komentáře