Bombardier získal velkou leteckou zakázku v Indii, v USA řeší nová likvidační cla

Bombardier Q400 pro SpiceJet. Foto: BombardierBombardier Q400 pro SpiceJet. Foto: Bombardier

Letecká divize Bombardieru oznámila svůj největší kontrakt na nová turbovrtulová letadla Q400 v historii. Až 50 strojů s rozšířenou kapacitou

Letecká divize Bombardieru oznámila svůj největší kontrakt na nová turbovrtulová letadla Q400 v historii. Až 50 strojů s rozšířenou kapacitou pro 90 cestujících odebere indická letecká společnsot SpiceJet.

SpiceJet bude prvním dopravcem, který bude s zatím největší verzí Q400 létat. Smlouva je na dodávku 25 letadel a na dalších 25 má SpiceJet opci. Podle katalogových cen má zakázka hodnotu 1,7 miliardy dolarů.

SpiceJet už ve flotile má 20 letadel Q400, které doplňují flotilu 35 boeingů 737. „Jsou to letadla, která nám pomáhají zlepšit spojení menších měst s většími,“ řekl šéf SpiceJet Ajay Singh. Dopravce je používá do míst, kde by větší proudová letadla nezaplnil.

Bombardier, kterému se nejvíce daří v segmentu menších a středně velkých letadel na kratší vzdálenosti,  má na Q400 už 610 objednávek.  Nový Q400 má přitom stejné rozměry, jako jeho předchůdce, jen novým uspořádáním se zvýšil uvnitř počet míst. Rozteč mezi sedačkami přitom zůstala stejná.

Q400 je nové označení letadla, které létá v mírných úpravách létá už od roku 1983, původně pod označením deHavilland Dash 8.

Bombardier zažívá v posledních dnech v letectví ale jiné problémy. Americká vláda uvalila na dovoz  jeho letadel CSSeries clo ve výši 220%. Ta měl dodat pro americké aerolinky Delta. USA krok vysvětluje údajnými dotacemi kanadské vlády pro Bombardier. Na zavedení cel tlačil především americký výrobce Boeing. Spor má nečekaný dopad i na Velkou Británii. Bombardier má v Severním Irsku totiž velký závod, kde se pro nová letadla vyrábí některé části, například křídla.

 

Tagy bombardier SpiceJet
Žádné komentáře