Železnice Železniční průmysl

Bombardier získal další zakázku pro SNCF, na výrobě se podílí i českolipský závod

Jednotka Omneo Premium. Foto: Bombardier
Jednotka Omneo Premium. Foto: Bombardier

Společnost Bombardier Transportation získala další objednávku na 32 dvoupodlažních souprav Omneo Premium od francouzského státního dopravce SNCF. Zakázka má dopad i na český průmysl: karoserie pro nové vlaky se svařují v českolipském závodu Bombardieru. Celkem jde o 256 vozů.

Jde o uplatnění další opce z obřího kontraktu na 860 vlaků, kterou získal Bombardier v roce 2010. Nová opce je výsledkem dohody mezi francouzskou vládou a regionem Centre-Val de Loire o převzetí tří linek dálkových vlaků kategorie TET. Opce na 32 vlaků má hodnotu 375 milionů eur (9,58 miliardy korun).

Region Centre-Val de Loire je nasadí na linky Paříž -Orléans-Tours a Paris-Bourges et Paris-Montargis-Nevers. První karoserie odjede z českolipského závodu na začátku roku 2018, výroba poběží do roku 2022.

Jednotky Omneo Premium jsou určeny pro dálkovou dopravu pro rychlost až 200 kilometrů v hodině, tomu odpovídá i design interiér. Konečnou podobu ještě Bombardier ladí s objednatelem. 110 metrů dlouhý vlak má 373 sedaček a devět míst pro jízdní kola.

11 komentářů

Klikni pro vložení komentáře
  • 75 milionů euro = 9,577 miliardy Kč? Kde dostanu za eura takový kurz, mám jich pár na prodej 🙂

    • JM kraj bude vybírat hned z 5-ti nabídek: Alstom, Bombardier, Siemens, Stadler, Škoda.

    • a PESA? Jestli se přidá aji Zlínský kraj, tak čd na moravě končí.

    • To bude dobrý byznys jihomoravský kraj dodá nové soupravy, dopravce z tržeb zaplatí strojvedouci, vedení, provozni náklady (elektřina, nafta, poplatek za cestu, provozni opravy po ujeti km) a bude ještě brát dotace. Ale jestli tam někdo bude jezdit bude všem jedno.

Newsletter

Partneři


Výběr editora