Letecké společnosti Letectví

Boeingu ubývají zakázky na 737 MAX, firma má letos v objednávkách zápornou bilanci

Boeing 737 MAX v barvách Air Canada. Foto: Air Canada
Boeing 737 MAX v barvách Air Canada. Foto: Air Canada

Výrobce letadel Boeing zaznamenal po lednovém půstu objednávky na nová letadla, celková bilance za první dva měsíce je ale záporná. Kvůli zrušení jiných objednávek je zatím letos v počtu zakázek v mínusu.

Vyplývá to z dnes zveřejněných dat o objednávkách a dodávkách za únor. Podle nich sice firma získala v únoru 18 objednávek na nová letadla, současně ale ztratila už dříve dohodnuté zakázky na 46 letadel. V praxi tak má Boeing za letošní rok -28 objednávek. Akcie Boeingu během dne spadly o 17 % na nejnižší hodnotu za poslední rok.

Mezi zákazníky, kteří v únoru zrušili část objednávek, je Air Canada. Firma zrušila objednávku na jedenáct letadel, počítá ještě s dalšími 26 stroji. Leasingová společnost Japan Investment Advisors škrtla ze své objednávky deset letadel 737 MAX.

V objednávkách zakázek, které jsou ale ve skutečnosti pouze změnou typu: Air Lease Corp přeměnil objednávku z devíti 737 MAX na tři letadla 787, Oman Air objednávku z desíti uzemněných 737 MAX na čtyři 787. Deset zakázek na 787 je pro neznámého zákazníka.

Výrobce letadel nečekají lehké časy i kvůli pandemii koronaviru, která má drastické dopady na byznys leteckých společností. Airbus za únor rovněž nezaznamenal jedinou novou zakázku.

10 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Y.K.

Situace kolem COVID-19 je pro Boeingův problém s Maxem pravé požehnání. Neuvěřitelné paradoxy tohoto světa.

czhunter

No, v tom smyslu, že se z „problémů s Maxy“ stal „menší problém Boeingu“ asi jo.

Ale jinak je to jen další rána pro krvácející Boeing – což si zjevně myslí i většina akcionářů.

Y.K.

Samozřejmě. Na trhu jako celku to není dobré, hlavně pokud se epidemie povleče delší období.
Maxy jsou teď někde daleko za hlavním tématem, okurková sezóna mainstream médií je ta tam, tak jsem to myslel.

Přemek

Boeing je na úprku k odepsání nejen produkce MAXů, ale i další produkce, a to i ve finančně klíčové vojenské divizi. Žádná krize v USA není, že? A čeká nás jen růžové béžové budoucno, že? Viz Zerohedge.com a Kurzy.cz…

Y.K.

Běžte s tím někam, pořád krize v USA, staré dobré kváky o rozkládajícím se kapitalismu zatímco matka Rus kvete.
V kurzech vidím, že padá koruna. To je projev krize v USA?

Honza D.

Celý svět se teď letos bude přehrabovat ve sračkách v mnoha oborech lidské činnosti. Hodně firem bude více nebo méně úspěšně bojovat o přežití, hodně lidí bude za rok dělat něco úplně jiného než nyní. Bude to velká zkouška všech. Snad si to uvědomí i lidé typu Středula a vzpomenou si na svoje slova o vztahu hospodářského růstu k růstu mezd. Lidi, i když jsme každý jedinečný, neměli bychom zapomínat na to že jsme součástí většího celku a je třeba držet pospolu. Svět po koronaviru bude jiný.

Roce deep

Svět bude stále stejný a lidé také, mění se jen kulisy a rekvizity. Každá krize přináší nové příležitosti a na tom, že někdo vydělá a někdo zkrachuje není nic nového.

czhunter

„Svět“ jsou právě ty „kulisy a rekvizity“.
Takže pokud ty se mění, tak rozhodně nemůže být „svět stále stejný“.

Přemek

No mění se nejen kulisy a rekvizity, ale také hra, obsazení a samotné jeviště. Jen si toho někdo neumí povšimnout. Ovce jsou ovcemi a ne lidmi, protože se nechávají zahánět do ohrad fyzických i mentálních. Kolik lidí se bůhví proč snaží chovat jako ovce? Euroatlantický systém dojíždí na svou fatální zdrojovou nestabilitu. O podobu toho eurasijského se právě vede osudový zápas, v němž již začíná Globální Principál tahat za kratší konec. To je pro lidi s důstojností a lidskou psychikou druhý záblesk naděje. Díky moudrosti těch tam, kde slunce vychází, o nichž si máme myslet jen to nejhorší…

Y.K.

Tak schválně. Kdo to teda vede dobře a naprosto správně?