umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Letectví

Boeingu klesly dodávky letadel v srpnu o 72 %. Airbus upevnil svůj náskok

Boeing 737 MAX7. Foto. Boeing
Boeing 737 MAX7. Foto. Boeing

Boeing zažil v srpnu další hluboký pád v počtu dodaných letadel. Za měsíc předal zákazníkům pouze 18 letadel, o 72 % méně než v loňském srpnu. Za celý rok klesl kvůli uzemnění letadel 737 MAX objem dodávek o 42,6 %.

Vyplývá to z nově zveřejněných dat Boeingu o stavu dodávek a objednávek na nová letadla. Ještě loni v srpnu dodal Boeing 64 letadel.

Boeing za srpen dodal 11 letadel 787, po třech kusech letadel 777 a 767. Jediné letadlo řady 737 byla vojenská verze P-8 pro australskou armádu.

Od března firma nedodala zákazníkům jediný Boeing 737 MAX, právě uzemnění je důvodem velkého poklesu. Boeing míří objemem počtu dodaných letadel k nejhoršímu výsledku za posledních osm let, firmě navíc působí obří ztráty.

Boeing za srpen zaznamenal pouze šest objednávek: čtyři na letadla 777, dvě na dreamlinery. Loni v srpnu zaznamenal Boeing 99 objednávek.

Už teď je jasné, že každoroční souboj o prvenství v počtu dodaných a objednaných letadel letos vyhraje Airbus. Evropský výrobce překonal v srpnu hranici letos 500 dodaných letadel, v samotném srpnu ale počet dodaných letadel mírně klesl.

Téměř polovina všech letos dodaných airbusů je A320neo, které jsou největším konkurentem uzemněných 737 MAX.

3 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Nicky

Až půjdou Maxy do provozu, tak B. dodá během měsíce třeba vše co má na odstavných plochách a udělá tak rekordní měsíc.

Luky

Sotva… Nejdřív bude muset ta letadla upravit podle změn na kterých teď pracuji, takže to potrvá klidně i rok, dva, než dodá všechna odstavená letadla a upraví i ta zatím nedodaná

Martin V.

Při tom počtu MAXů vyrobených na sklad bych to viděl spíš na rekordní čtvrtletí. 🙂 Ale ani tak výpadek úplně nedoženou, protože snížili produkci 737 z 52 kusů za měsíc na 42. Donedávna aspoň dodávali poslední objednané NG, ale teď už jim zbyly jen Poseidony.