Letectví

Boeingu klesly dodávky letadel v srpnu o 72 %. Airbus upevnil svůj náskok

Boeing 737 MAX7. Foto. Boeing
Boeing 737 MAX7. Foto. Boeing

Boeing zažil v srpnu další hluboký pád v počtu dodaných letadel. Za měsíc předal zákazníkům pouze 18 letadel, o 72 % méně než v loňském srpnu. Za celý rok klesl kvůli uzemnění letadel 737 MAX objem dodávek o 42,6 %.

Vyplývá to z nově zveřejněných dat Boeingu o stavu dodávek a objednávek na nová letadla. Ještě loni v srpnu dodal Boeing 64 letadel.

Boeing za srpen dodal 11 letadel 787, po třech kusech letadel 777 a 767. Jediné letadlo řady 737 byla vojenská verze P-8 pro australskou armádu.

Od března firma nedodala zákazníkům jediný Boeing 737 MAX, právě uzemnění je důvodem velkého poklesu. Boeing míří objemem počtu dodaných letadel k nejhoršímu výsledku za posledních osm let, firmě navíc působí obří ztráty.

Boeing za srpen zaznamenal pouze šest objednávek: čtyři na letadla 777, dvě na dreamlinery. Loni v srpnu zaznamenal Boeing 99 objednávek.

Už teď je jasné, že každoroční souboj o prvenství v počtu dodaných a objednaných letadel letos vyhraje Airbus. Evropský výrobce překonal v srpnu hranici letos 500 dodaných letadel, v samotném srpnu ale počet dodaných letadel mírně klesl.

Téměř polovina všech letos dodaných airbusů je A320neo, které jsou největším konkurentem uzemněných 737 MAX.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Nicky
Host
Nicky

Až půjdou Maxy do provozu, tak B. dodá během měsíce třeba vše co má na odstavných plochách a udělá tak rekordní měsíc.

Luky
Host
Luky

Sotva… Nejdřív bude muset ta letadla upravit podle změn na kterých teď pracuji, takže to potrvá klidně i rok, dva, než dodá všechna odstavená letadla a upraví i ta zatím nedodaná

Martin V.
Host
Martin V.

Při tom počtu MAXů vyrobených na sklad bych to viděl spíš na rekordní čtvrtletí. 🙂 Ale ani tak výpadek úplně nedoženou, protože snížili produkci 737 z 52 kusů za měsíc na 42. Donedávna aspoň dodávali poslední objednané NG, ale teď už jim zbyly jen Poseidony.