Letectví

Boeingu dál ubývají objednávky na 737 MAX, zrušených zakázek je už přes tisíc. V Evropě mu hrozí miliardová cla

Výroba 737 MAX v závodě Boeingu v Rentonu. Foto: Boeing
Výroba 737 MAX v závodě Boeingu v Rentonu. Foto: Boeing
Světová obchodní organizace povolila Evropské unii uvalit cla na americké výrobky, to by se dotklo i Boeingu.

Boeing má za sebou další měsíc, kdy nezaznamenal jedinou novou objednávku na svá letadla. Naopak přišel o další zakázky. Kromě oslabené poptávky mu hrozí navíc jiný problém na evropském trhu. Světová obchodní organizce (WTO) schválila možnost uvalení cel na americké zboží včetně Boeingu na trzích Evropské unie.

Nepříznivá čísla o stavu objednávek i dodávek vychází z pravidelné zprávy amerického výrobce. Zatímco Airbus v září zaznamenal dodávku 57 letadel, Boeing jen 11, většinou navíc v armádní verzi.

V září zákazníci zrušili objednávky na 3 letouny 737 MAX, Boeing ale sám musel ze svých zásob objednávek vymazat dalších 48 letadel, protože již podle amerických účetních standardů nedávají dostatečnou jistotu, že jsou reálné. Jde například o objednávky od krachujících dopravců.

Od začátku roku Boeing takto vymazal z objednávek 570 letadel 737 MAX. Po započtení loňských škrtů už počet zrušených zakázek přesáhl tisíc kusů. Celkem má Boeing v zásobě ještě 3 357 letadel, Airbus na A320neo 5 992.

Oznámení o zrušených objednávkách přišlo ve stejný den, kdy Světová obchodní organizace povolila Evropské unii uvalit cla na dovoz zboží z USA v hodnotě až čtyř miliard dolarů ročně. Má jít o odvetu za dotace, které americká vláda poskytovala Boeingu. Spory o podporu výroby na obou stranách Atlantiku se vedou již 16 let, loni WTO umožnila zavedení cel na evropské zboží za podporu Airbusu. EU ve svém vyjádření uvedla, že věří v dohodu.

4 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Anonymus

Maxe zakazat. Letajici rakve fo jsou.

Y.K.

Návrh na ta cla bude zřejmě součástí diplomatické války, protože USA se už nějaký čas snaží o to samé vůči Airbusu. Když budou mít obě strany stejnou zbraň, je šance, že to vzdají. Do úplného kontextu těch objednávek bude jistě patřit i to, že dokud Max nebude létat, těžko lze čekat zvrácení současného stavu (žádné nové a rušení starých objednávek). Navíc je teď exit jistě jednodušší, když Boeing nemá co dodávat. Zajímavé bude spíše sledovat, jestli se důvěra obnoví po jeho rozlétání a nebo Boeing 737(max) definitivně zazdil a důvěra se neobnoví. Ani Airbus nemá zrovna dobrý rok co se… Číst vice »

MildaIV

Ta cla budou zavedena, pokud Trump vyhraje volby. Pokud vyhraje Biden, budou naopak zrušena cla na Airbus.

Vizionář

S tím souhlasím.
Ale jak budou pro Evropu kompenzována již zaplacená CLA?
Spravedlnost musí být vymahatelná!