Letecké společnosti Letectví

Boeing ztrácí další zakázky na 737 MAX, celkem přišel již o 462 objednávek

Boeing 737 MAX 8 v barvách leasingové společnosti Avolon. Foto: Boeing
Boeing 737 MAX 8 v barvách leasingové společnosti Avolon. Foto: Boeing

Leasingová společnost Avolon je další velkým zákazníkem Boeingu, který proškrtal svoji objednávku na letouny 737 MAX. Od ledna letošního roku tak Boeing přišel o celkem 462 zakázek na letouny, u kterých se stále neví, kdy budou moci znovu létat.

Avolon oznámil proškrtání objednávek ve své čtvrtletní zprávě. Jde celkem o 27 letadel 737 MAX, už v prvním čtvrtletí firma zrušila objednávku na 75 letadel stejného typu. Firma ale kvůli situaci na trhu ruší i další zakázky, například na jeden Airbus A330neo, u 3 letounů Airbus A320 posunula dodávku na později. Avolon vlastní celkem 547 letadel, patří mezi největší leasingové společnosti v oboru.

Server AirlineGeeks.com sečetl všechny zrušené objednávky na 737 MAX za letošní rok: již jde o celkem 462 letadel. Loni to bylo 182, z velké části kvůli krachu indické společnosti Jet Airways.

Boeing minulý týden dokončil testovací lety s Boeingem 737 MAX, americký Úřad civilního letectví ale rozhodně nechce uvádět jakýkoliv termín, kdy by se mohl stroj opět vrátit do provozu. V oboru se čím dál častěji mluví až o příštím roce.

Letadla 737 MAX jsou uzemněna od loňského března po dvou nehodách v Indonésii a Etiopii. Agentura Reuters minulý týden uvedla, že Boeing už začal vyplácet odškodné ve více než 90 procentech sporů souvisejících s předloňskou havárií Lion Air v Indonésii.

6 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
petrs

natahuje se to. A jako každé h.., čím víc se maže, tím víc smrdí. Jestlipak se teda nezačne mluvit o tom, produkt přejmenovat. Jak jim na začátku radil Trump a všichni se mu posmívali, jak diletantský nápad to je.

Hasler

Docela by se mi líbil v článku údaj o počtu zbývajících objednávek, aby si člověk mohl udělat představu jak velká jsou to ve skutečnosti čísla. Článek by hned měl o trochu vyšší kvalitu.

Roman

K 01 lednu byl stav nevyrobených objednávek 4354. Tj. ted by to mělo být 3892

amey

Nenažranost přeplaceného managementu za vyššími zisky, prodejností a tím i většími bonusy. Na druhé straně tisíce pracujících v Boeingu, kteří za nenažraný management nemohou a jako první dostávali a dostávají výpovědi – a jsou to stovky lidí, kteří dělali dobře svoji práci. Tak to, bohužel, chodí….

Martin z Moravy

To je jasné, špatné zboží se samo neprodává.

MildaIV

Tam pújde hlavně o to, že se té objednávky díky problémúm na straně Boeingu mohli zbavit bez platby penále za odstoupení od smlouvy.