egoe-plus
Letectví

Boeing vzlétl na první testovací let s 737 MAX za účasti úřadu, prověří úpravy problémového software

Boeing 737 MAX7. Foto. Boeing
Boeing 737 MAX7. Foto. Boeing

Rok a čtvrt po uzemnění letadel 737 MAX vzlétl problémový stroj na první testovací let, který je nutný pro jeho opětovnou certifikaci a návrat k pravidelnému provozu.

Krátce před desátou hodinou dopolední místního času odstartoval testovací stroj z letiště Boeing Field v Seattlu k prvnímu letu za přítomnosti inspektorů z amerického úřadu civilního letectví FAA. Začala tak třídenní série zkušebních letů, během kterých má Boeing prokázat, že dostatečně upravil zejména řídící systém letadla MCAS, který stál za dvěma nehodami v Indonésii a Etiopii. Průběh zkušebního letu je možné sledovat na Flightradar24.com. Na palubě jsou jak piloti Boeingu, tak z FAA. Budou testovat letadlo i za extrémních podmínek.

FAA ve svém prohlášení uvedl, že testovací lety jsou nutnou podmínkou pro opětovné povolení pro provoz letadla. Ukončení testovacích letů nebude automaticky znamenat udělení povolení k provozu: následovat bude důkladná analýza průběhu letů, k možnému povolení by podle amerických médií mohlo dojít v září. „K povolení dojde, až budeme mít naprostou jistotu, že je letadlo bezpečné,“ uvedl FAA v prohlášení.

Akcie Boeingu reagovaly na zprávu růstem o více než desetinu, Boeing se přitom sám zatím zkušebními lety nechlubí: na svém twitterovém účtu uvedl, že dnes zahájil motorovou zkoušku na třetím testovacím letadle 777X.

4 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin z Moravy

Tak doufám, že tyhle rychlokvašky zůstanou u země.

Radiátor

Tak snad se brzy vrátí do služby. Po Korona krizi bude takhle velkých a úsporných letadel třeba.

Johnczek

No, to je jasné každému, kdo alespoň trochu zdravě uvažuje. Zastáncem Boeingu nejsem, ale ta letadla prostě budou létat a budou potřeba. Tak, jak korona zrychlila vyřazování letadel na konci životnosti tak po jejím odeznění ta letadla budou zase potřeba. Tak to prostě je.

Dalibor

Hlavně aby vychytaly chyby. Pka to bude dobré letadlo, docela úsporné.