umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Letectví

Boeing vyfoukl Airbusu zakázku. Hawaiian Airlines zrušily objednávku na A330, kupují dreamlinery

Vizualizace Boeingu 787-9 v barvách Hawaiian Airlines. Foto: Boeing
Vizualizace Boeingu 787-9 v barvách Hawaiian Airlines. Foto: Boeing

Letecká společnosti Hawaiian Airlines obnoví zásadně svoji flotilu dálkových letadel. S Boeingem se dohodla na nákupu deseti letadel 787-9 Dreamliner a opci na dalších deset letadel.

Pro Boeing jde o důležitý kontrakt, jehož hodnota je v katalogových cenách 2,82 miliardy dolarů. Hawaiian totiž současně zrušily podle serveru Flightglobal objednávku na šest nových airbusů A330-800, firma konec kontraktu potvrdila.

Novou dohodu (zatím ve fázi předběžné smlouvy – Letter of intent) oznámily výrobce letadel i  aerolinka v úterý v tiskové zprávě. Dopravce potvrdil, že se rozhodoval mezi nákupem Airbusu A330-900 a Boeingu 787-9. Dříve podepsanou objednávku na šest A330-800 firma zrušila na konci února.

Hawaiian má získat první dreamlinery v roce 2021, objednal si je s motory General Electric Genx. Letadlo bude v konfiguraci pro 290 cestujících. S doletem 14 140 kilometrů má 787-9 o pětinu nižší spotřebu, než stávající letadla, která mají dreamlinery nahradit. Mělo by jít hlavně o boeingy 767, které jsou v průměru přes 18 let staré.

Provozní efektivita a skvělý zážitek pro cestující jsou důvody, proč je dreamliner nejlepší letadlem na modernizaci naší flotily,“ řekl šéf Hawaiian Airlines Peter Ingram. Díky delšímu doletu chce firma expandovat se svoji sítí více do Asie. Boeing na dreamlinery získal už přes 1200 objednávek.

Partneři


Czechtoll

pst
podcast