Boeing poprvé v Evropě představí 777X, do Farnborough přiletí i se 737 MAX 10

První let Boeingu 737 MAX 10. Foto: BoeingPrvní let Boeingu 737 MAX 10. Foto: Boeing

Šéf Boeingu před několika dny uvedl, že hrozí konec programu 737 MAX 10, letadlo čeká na certifikaci.

Po vynucené pauze způsobené pandemií koronaviru začne příští pondělí jedna z největších leteckých přehlídek na světě. Velkou expozici v britském Farnborough chystá americký výrobce letadlové techniky Boeing. Poprvé v Evropě ukáže nejnovější typ dálkového letadla 777-9 i zatím největší verzi řady 737 MAX 10.

Oznámení i představení 737 MAX 10 přichází jen krátce poté, co se objevily spekulace o tom, že tento typ se nakonec vůbec nedostane do provozu. Šéf Boeingu Dave Calhoun v rozhovoru s časopisem Aviation Week zmínil riziko, že podnik může být donucen kvůli regulaci zrušit program modelu 737 MAX 10. Na konci letošního roku vyprší lhůta, do které musí firma získat schválení tohoto dopravního letadla od amerických úřadů. Zdůraznil, že jde ale jen o riziko. V praxi se i může jednat pouze o tlak na Federální úřad pro letectví, aby certifikace prošla co nejdříve.

Boeing má objednávky na více než 600 letounů 737 MAX 10 od 18 zákazníků, včetně aerolinek IAG a United Airlines.

Ve Fairborough se představí poprvé i letadlo 777-9, které bude nejdelším osobním letadlem světa. Aktuálně probíhá jeho testování, Boeing několikrát posunul termín, kdy první letoun dodá zákazníkům. V Evropě ho má objednaný například Lufthansa. Obě letadla poletí do Velké Británie na systentické letecké palivo.

Boeing představí i elektrické letecké taxi (eVTOL) od firmy Wisk Aero. To má být být jednou z budoucností dopravy ve městech, je bez pilota. Součástí expozice Boeingu bude i velká přehlídka armádní letecké techniky.

Tagy boeing Farnborough International Airshow
Žádné komentáře