egoe-plus
Letectví

Bloomberg: Boeing končí výrobu legendárních letounů 747

Boeing 747-8F v barvách UPS. Foto: Boeing
Boeing 747-8F v barvách UPS. Foto: Boeing

Výrobce letadel Boeing rozhodl podle agentury Bloomberg o konci výroby letadel 747. Legendární stroje, které změnily dálkovou dopravu, se nyní již vyrábí pouze v nákladní verzi.

Bloomberg se ve svém textu odvolávání na své zdroje. Konec má nastat zhruba za dva roky, kdy doběhne poslední objednávka. Airbus se už dříve rozhodl ukončit produkci modelu A380.

Model 747 se vyrábí v různých verzích od roku 1970. Od té doby se jich vyrobilo 1 571 kusů, což z letadla po Boeingu 777 vytvořilo druhý nejprodávanější model širokotrupého stroje. Aerolinky se ale v posledních letech zaměřují na nové a úspornější menší stroje.

Boeing vyrábí poslední jumba pro společnost UPS, výroba běží tempem jedno letadlo za dva měsíce. Poslední jumbo pro osobní dopravu dodal Boeing Korean Air.

Boeing pro agenturu Reuters konec výroby nepotvrdil. „S výrobním tempem půl letadla za měsíc má program 747-8 před sebou ještě více než dva roky, abychom naplnili naše závazky,“ uvedl mluvčí Boeingu.

6 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Tony

To firmy přes vzdušné cargo sází na 777X ve verzi F?

Tony

do budoucna samozřejmě.

GPGP

I A 330 má F verzi, a dosud vyrobené B 747 vydrží dalších min. 20 let… a do 20 let určitě Elon Musk vyrobí nějakou levnou variantu „něčeho“ na přepravy nákladu 🙂

Jan

Po konci A380 byl tento krok jen otázkou času.

kulhán

Svět čtyřmotoráku rozhodně neurčuje A380.
Jumbo Jet bylo, je a právem bude králem nebes. Už 50 let provozu mluví jasně.
To A 380 mu nesahá ani po kolena….

Yellowhammer

Už několik posledních let se vyráběla v drtivé převaze (ne-li pouze) cargo verze. A380 v tomhle ohledu nemá využití, takže i když se to nezdá, koncepcí jsou to pořád jiná letadla.