Benzín je zpět pod 40 Kč. První řetězce zlevnily na 39,90 Kč za litr

Čerpací stanice Tank ONO v Sukoradech. Foto: Zdopravy.cz / Jan SůraČerpací stanice Tank ONO v Sukoradech. Foto: Zdopravy.cz / Jan Sůra

Cena ropy klesá, pohonné hmoty mohou dál zlevňovat.

Síť čerpacích stanic Tank ONO je první, která po velkém zdražení ropy na začátku března vrátila cenu benzínu pod 40 Kč na litr. Včera večer řetězec snížil cenu na 39,90 Kč za litr. Na ceně pod 40 korun byl naposledy Natural 95 u stejné čerpací stanice 3. března. Benzín zlevnil o korunu na litr. Cena nafty klesla o korunu na 42,90 Kč.

Tank ONO je dlouhodobě i díky archivu cen dobrým ukazatelem, jak se pro pumpy mění nákupní ceny. Majitelé firmy dlouhodobě razí strategii, kdy k nákupní ceně přidávají stále zhruba jednu až dvě koruny na litr. I díky tomu patří dlouhodobě mezi nejlevnější na trhu.

Cenu pod 40 korun zavedla také síť samoobslužných čerpacích stanic Benzina Expres, začíná se objevovat i na dalších pumpách.

Zlevnění není reakcí na plány vlády na snížení spotřební daně, to má nastat až od června. Trh reaguje na vývoj cen ropy. Ta propadla na 102 dolarů za barel, což je nejnižší úroveň od poloviny března. Zároveň pokračuje pokles velkoobchodních cen. „V nejbližších dvou týdnech se ceny na čerpacích stanicích sníží až o 1 Kč na litr. Cenový trend je u ropy pro řidiče příznivý, proto je možné, že zlevnění překoná i 1,5 Kč na litr,“ uvedl Boris Tomčiak ze společnosti Finlord.

Velkým problémem je podle stále nízká nabídka benzínu a zejména nafty na celém evropském trhu. „Rafinerské marže jsou proto stále výrazně nad dlouhodobým průměrem. Rafinérie samozřejmě chtějí zvednout produkci, ale dostávají se na kapacitní limity. Nedostatek benzínu a nafty by měl přetrvat celý duben, což bude udržovat velkoobchodní ceny na zvýšené úrovni. Stále panuje obrovská nejistota ohledně možnosti, že EU uvalí sankce na dovozu ropy z Ruska,“ dodal Tomčiak.

Ministerstvo financí zvažuje ponechat sníženou spotřební daň u nafty trvale. Důvodem je konkurenceschopnost s okolními zeměmi. Na dnešním setkání s novináři to uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura. Vláda ve středu schválila snížení spotřební daně na naftu i benzín o 1,50 koruny na litr, a to pro období od 1. června do 30. září. Příslušnou novelu zákona ještě musí schválit Parlament a podepsat prezident. Z litru benzínu se nyní odvádí daň 12,84 koruny a u nafty 9,95 koruny.

Ceny benzínu i nafty vystoupaly kolem 10. března na rekordní maxima v důsledku ruského vpádu na Ukrajinu, po kterém výrazně zdražila ropa a zároveň oslabila koruna vůči dolaru. Litr Naturalu 95 stál v průměru až víc než 47 korun, průměrná cena dieselu přesáhla 49,50 Kč/l. V uplynulém týdnu podle dat společnosti CCS ceny pohonných hmot v Česku klesly o desítky haléřů. Nejprodávanější benzín Natural 95 zlevnil od minulé středy o 46 haléřů na průměrných 43,88 Kč/l, nafta pak o 33 haléřů na 46,62 Kč/l.

Tagy ceny PHM ceny pohonných hmot Tank ONO
94 komentářů