Automobily Zprávy

Bazary AAA překonaly deset let starý rekord, Mototechna začíná prodávat veterány

Autobazar. Foto: AAA Auto
Autobazar. Foto: AAA Auto

Autocentra AAA Auto ze skupiny Aures Holdings letos výrazně navyšují prodeje. Největší hráč na trhu ojetých vozů prodal za první čtvrtletí 19600 aut, což je meziročně o 8,4 procenta více. V březnu prodeje dosáhly 7200 vozidel, což je vůbec nejlepší měsíční výsledek firmy. Se zhruba sedmi tisíci prodejů dosud rekord držel říjen 2007. Vedení firmy to oznámilo ve čtvrtek na tiskové konferenci.

„Těžištěm růstu je polský trh, který má největší potenciál,“ uvedla ředitelka skupiny Karolína Topolová. Firma letos otevřela nové (zatím jen nákupní) pobočky v Lodži a Poznani a také v maďarském Györu. Celkem jich má 44.

Prodejům v tuzemsku a na Slovensku vévodí Škoda Octavia, v Maďarsku a Polsku je nejoblíbenější Opel Astra. Českým skokanem roku je Huyndai i30, které je v tuzemsku páté, když loni nebylo ani v první desítce.

Benzinové varianty vozů tvoří v České republice necelých 53 procent prodejů. Podle provozního ředitele Petra Vaněčka jsou Češi konzervativní motoristé a jejich poptávka po dieselech klesá jen velmi pomalu. Meziročně o dvě procenta. To je rozdíl oproti trhu nových aut, kde podíl benzinu roste rychleji. Ostatní pohony mají zanedbatelný podíl.

Skupina Aures Holdings zároveň představila novou značku Mototechna Classic, pod kterou chce prodávat ceněné veterány. Do konce roku chce mít v nabídce desítky starých aut. „Jako optimální bychom viděli dosažení nabídky 50 vozů, které mohou dosáhnout hodnoty 40 milionů korun,“ sdělil manažer Stanislav Gálik. Firma aktuálně pořídila Jaguár XK120 z roku 1949 v hodnotě zhruba osm milionů korun. Vedle zahraničních legend má být v nabídce Classic i takzvané socialistické retro nebo auta s „veteránským“ potenciálem do budoucna, například zachovalá Škoda Favorit.

Novinkou je také samotný název firmy. Aures je zkratka pro Automotive Retail Systems. „Nejsme už jen prodejci ojetých vozů pod značkou AAA Auto, rozhodli jsme se proto tento stav reflektovat i v názvu,“ doplnila Topolová.

Nejprodávanější vozy v síti AAA AUTO v I. Q 2018

ČR

Slovensko

Maďarsko

Polsko

1.

Škoda OctaviaŠkoda OctaviaOpel AstraOpel Astra

2.

Škoda FabiaŠkoda FabiaSuzuki SwiftŠkoda Fabia

3.

Volkswagen PassatVolkswagen PassatFord FocusFord Focus

4.

Volkswagen GolfVolkswagen GolfToyota IgnisŠkoda Octavia

5.

Hyundai i30Ford FocusŠkoda OctaviaRenault Clio

6.

Ford FocusOpel AstraVolkswagen PassatVolkswagen Golf

7.

Škoda SuperbŠkoda SuperbVolkswagen GolfRenault Megane

8.

Ford MondeoKia CeedToyota YarisFord Mondeo

9.

Škoda YetiKia SportageBMW 3Volkswagen Passat

10.

Kia CeedDacia DusterOpel CorsaNissan Qashqai

Pramen: Aures Holdings

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Jirka
Host
Jirka

Dle mě oktávka bude prostě v jakémkoliv Q, v jakémkoliv roce vždy první, je to naše česká srdcovka, hlavně už z důvodu levných ND.

Mates
Host
Mates

Děda je velký fanda veteránů a z tohohle budeme mít určitě radost. To už vidím, že budeme muset vyrazit omrknout jaké kousky tam mají.

Pavel
Host
Pavel

Byl jsem se s tátou v mototechně podívat na veteránky, mají to tam moc pěkně udělaný. Je vidět, že jdou s dobou.

radek
Host
radek

jsou nejlepsi na trhu to dokazuji i ty cisla prodeju