AŽD uspěla na Balkáně, zabezpečí hlavní uzel v Černé Hoře

Nádraží Podgorica, foto: AŽD PrahaNádraží Podgorica, foto: AŽD Praha

Tuzemský výrobce zabezpečovacího zařízení AŽD Praha získal další velkou zakázku na balkánské železnici. V Podgorici, hlavním městě Černé Hory, dodá

Tuzemský výrobce zabezpečovacího zařízení AŽD Praha získal další velkou zakázku na balkánské železnici. V Podgorici, hlavním městě Černé Hory, dodá za 6,1 milionů euro řídící a zabezpečovací technologi pro hlavní železniční uzel. Firma to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Podpisem smlouvy jsme dovršili úspěch v jihovýchodní Evropě, kde se nám podařilo získat několik zakázek ve třech zemích. Tím se nám otevírá cesta k dalším novým zakázkám, například právě v Černé Hoře. V blízké době totiž Černohorci plánují revitalizovat dalších sedm stanic na trase Bijelo Polje – Bar,“ řekl generální ředitel AŽD Praha Zdeněk Chrdle.

V rámci modernizace bude stanice Podgorica vybavena nejmodernějším plně elektronickým staničním zabezpečovacím zařízením ESA 44. Firma dále zabezpečí 55 výhybek, nainstaluje 3 přejezdová zabezpečovací zařízení a celou stanici vybaví moderními LED návěstidly, která se osvědčila při nedávné modernizaci hlavní železniční stanice v srbském Bělehradě.

AŽD už v Černé Hoře dříve zabezpečila svoji technologií například trat Podgorica – Nikšič. Kromě zabezpečení železniční stanice Podgorica společnost AŽD Praha podepsala se správcem místní infrastruktury (Željeznička infrastruktura Crne Gore AD Podgorica) další smlouvu na dodávku a instalaci ohřevu výměn do stanic Ostrog a Nikšić. Na realizaci tohoto projektu se bude významnou měrou podílet dceřiná společnost AŽD Praha Saobračajni sistemi z Bělehradu.

Orientace na zahraniční trhy je pro firmu zásadní i kvůli úbytku zakázek na české železnici. Firmě se podařilo v minulých letech kromě zemí bývalé Jugoslávie proniknout také například do Turecka. Pro AŽD může být zajímavé i to, že v blízké době Černohorci plánují modernizovat dalších 7 stanic a českým železničním technologiím se tak otevírají další zajímavé možnosti.

Podle posledních zveřejněných výsledků vydělalo AŽD Praha ve finančním roce končícím v září 2016 646 milionů korun čistého při obratu 9,9 miliardy korun.