AŽD chystá modernizaci Švestkové dráhy, přidá nové spoje

Lokomotiva 749.039 na Švestkové dráze. Foto: AŽD PrahaLokomotiva 749.039 na Švestkové dráze. Foto: AŽD Praha

Jednu z mála soukromých tratí v Česku čeká příští rok modernizace i rozšíření provozu. Společnost AŽD Praha chce díky dalším

Jednu z mála soukromých tratí v Česku čeká příští rok modernizace i rozšíření provozu. Společnost AŽD Praha chce díky dalším investicím zrychlit trať mezi Lovosicemi a Mostem, přezdívanou Švestková dráha.

Firma v tiskové zprávě oznámila, že za letošní turistickou sezónu svezla na trase Středohorského motoráčku téměř 4500 lidí. „Švestková dráha se po nutných opravách postupně stává moderní a fungující tratí, která bude do budoucna sloužit také jako testovací polygon, kde si společnost AŽD Praha odzkouší své nové technologie,“ uvedla firma v tiskové zprávě. Provoz vlaků objednává Ústecký kraj.

Trať koupilo AŽD Praha od Správy železniční dopravní cesty loni, pokračuje tu v tradici víkendových turistických vlaků. Firma se stala i majitelem trati Dolní Bousov – Kopidlno, kde ale pravidelný provoz není.

Od příštího roku chce firma rozšířit provoz, ke dvou párům spojů a jednomu vloženému z Lovosic do Třebívlic přidá ještě jeden.

„Naše spoje budou logicky navazovat na vlaky Českých drah v Lovosicích a Mostě, dojde i ke zkrácení doby cestování díky vyšší rychlosti vlaků. Z Lovosic do Mostu se o víkendech a svátcích pojede hned třikrát, a to ve 4 hodinovém taktu,“ řekl generální ředitel AŽD Praha Zdeněk Chrdle, který sám občas na trati působí jako strojvedoucí.

Nově budou vlaky vyjíždět z Lovosic v 8.35, 12.35 a 16.35, v Mostě budou za 73 minut. Zpět vyjíždí v 10.18, 14.18 a 18.18. Ústecký kraj již zveřejnil dodatek smlouvy s AŽD Praha na navýšení provozu.

Firma chce podle Chrdleho v příštím roce dál pokračovat s opravami tratí. „Na trati bude navíc zabezpečena řada přejezdů, a trať se tak stane výrazně bezpečnější i pro obyvatele blízkých obcí a řidiče aut,“ dodal Chrdle.

AŽD chce kromě provozu vlaků přitáhnout k trati i další aktivity, chystá například letní slavnosti s hudbou, zábavou a občerstvením. Doprovodný program nabízela firma i letos, napříkla divadelní představení na kolejích v provedení spolku Kredenc, kdy se česko-německé příběhy odehrávaly nejenom uvnitř vlaku, ale také kolem něj.

Konec sezony chystá firma na příští víkend, kdy cestující čeká jízda se soupravou taženou Bardotkou 749.039 v nátěru AŽD a salonním vozem. Odjezdy vlaku budou z Lovosic v 8:34, 12:10 (končí v Třebívlicích) a 14:34, z Mostu pak v 10:18 a v 16:18.

Tagy AŽD Praha Švestková dráha
2 komentáře