Infrastruktura Železnice Zprávy

AŽD chystá modernizaci Švestkové dráhy, přidá nové spoje

Lokomotiva 749.039 na Švestkové dráze. Foto: AŽD Praha
Lokomotiva 749.039 na Švestkové dráze. Foto: AŽD Praha

Jednu z mála soukromých tratí v Česku čeká příští rok modernizace i rozšíření provozu. Společnost AŽD Praha chce díky dalším investicím zrychlit trať mezi Lovosicemi a Mostem, přezdívanou Švestková dráha.

Firma v tiskové zprávě oznámila, že za letošní turistickou sezónu svezla na trase Středohorského motoráčku téměř 4500 lidí. „Švestková dráha se po nutných opravách postupně stává moderní a fungující tratí, která bude do budoucna sloužit také jako testovací polygon, kde si společnost AŽD Praha odzkouší své nové technologie,“ uvedla firma v tiskové zprávě. Provoz vlaků objednává Ústecký kraj.

Trať koupilo AŽD Praha od Správy železniční dopravní cesty loni, pokračuje tu v tradici víkendových turistických vlaků. Firma se stala i majitelem trati Dolní Bousov – Kopidlno, kde ale pravidelný provoz není.

Od příštího roku chce firma rozšířit provoz, ke dvou párům spojů a jednomu vloženému z Lovosic do Třebívlic přidá ještě jeden.

„Naše spoje budou logicky navazovat na vlaky Českých drah v Lovosicích a Mostě, dojde i ke zkrácení doby cestování díky vyšší rychlosti vlaků. Z Lovosic do Mostu se o víkendech a svátcích pojede hned třikrát, a to ve 4 hodinovém taktu,“ řekl generální ředitel AŽD Praha Zdeněk Chrdle, který sám občas na trati působí jako strojvedoucí.

Nově budou vlaky vyjíždět z Lovosic v 8.35, 12.35 a 16.35, v Mostě budou za 73 minut. Zpět vyjíždí v 10.18, 14.18 a 18.18. Ústecký kraj již zveřejnil dodatek smlouvy s AŽD Praha na navýšení provozu.

Firma chce podle Chrdleho v příštím roce dál pokračovat s opravami tratí. „Na trati bude navíc zabezpečena řada přejezdů, a trať se tak stane výrazně bezpečnější i pro obyvatele blízkých obcí a řidiče aut,“ dodal Chrdle.

AŽD chce kromě provozu vlaků přitáhnout k trati i další aktivity, chystá například letní slavnosti s hudbou, zábavou a občerstvením. Doprovodný program nabízela firma i letos, napříkla divadelní představení na kolejích v provedení spolku Kredenc, kdy se česko-německé příběhy odehrávaly nejenom uvnitř vlaku, ale také kolem něj.

Konec sezony chystá firma na příští víkend, kdy cestující čeká jízda se soupravou taženou Bardotkou 749.039 v nátěru AŽD a salonním vozem. Odjezdy vlaku budou z Lovosic v 8:34, 12:10 (končí v Třebívlicích) a 14:34, z Mostu pak v 10:18 a v 16:18.

2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
petr

drzim azd palce at se dari pry se tam naty svestkovy draze ma zkouset masina bez firy co je na tom pravdy

Michal

Možné to je, lokomotivu je schopno řídit i několik žen.