Autem přes most jen v noci. Londýn dál radikálně zvětšuje prostor cyklistům a pěším

London Bridge (vpravo) v Londýně. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.czLondon Bridge (vpravo) v Londýně. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.cz

Radnice chce využít obliby jízdy na kole a po rekonstrukci zásadně omezila autům vjezd na vytížený most.

Londýnská radnice pokračuje v razantních změnách v organizaci dopravy v britské metropoli. Více prostoru dostávají lidé, kteří jedou na kole nebo jdou pěšky. Na úkor lidí v autech.

Zatím poslední změnou je omezení na jednom z mostů přes Temži: London Bridge. Z původně dvou pruhů pro auta každým směrem se stal jeden, kam se ale motoristé dostanou jen v noci. Přes všední den podle nového opatření mohou na most jen taxíky, motorky a autobusy.

Opatření oznámil Transport for London na svých stránkách. Kdo opatření poruší, dostane pokutu 130 liber. Londýnská radnice chce využít velkého boomu zejména jízdních kol během pandemie koronaviru a vytvářet lidem lepší podmínky pro to, aby nechali auto doma.

Oprava London Bridge skončila o měsíc dříve, součástí změn je rozšíření cyklostezky po obou stranách mostu.

Změna nemusí být trvalá. Transport for London připouští, že zákaz průjezdu po mostě pro osobní auta povede ke kolonám zejména na sousedních mostech Tower Bridge a Blackfriars Bridge. Situaci bude zatím monitorovat, nevyloučila ani návrat aut přes den.

Londýn je jedním z měst, které využívají pandemie koronaviru k zásadní proměně organizace dopravy ve městě. Lídrem je aktuálně v této oblasti Paříž. I když jsou podobné kroky pro zastánce aut nepochopitelné, výsledky nedávných komunálních voleb v Paříži ukazují, že většina obyvatel tyto změny podporuje.

 

Tagy Londýn omezení automobilové dopravy
127 komentářů