Dopravci Železnice

Arriva míří k další zakázce od krajů, má jezdit na Vláře. Většinu uhájí ČD

Vlak Arrivy. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Vlak Arrivy. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Společnost Arriva vlaky míří k získání dalšího velkého kontraktu na české železnici. V tržních konzultacích Zlínského kraje nabídla nejlepší podmínky v provozním souboru B, jehož páteř tvoří Vlárská dráha.

Rada schválila, že o dvou provozních souborech budeme dál jednat s Českými drahami, u jednoho s Arrivou,“ řekl náměstek hejtmana pro dopravu Pavel Botek. Konečné slovo podle něj bude mít příští týden ještě zastupitelstvo.

To musí řešit i další problém: finance. Zlínský kraj se rozhodl výrazně navýšit počet objednaných vlakokilometrů, v rozpočtu ale tolik připraveno zatím není. Ze stávajících 3,5 milionu vlakokilometrů za rok má dojít k navýšení na 4,9 milionu vlakokilometrů. „Vracíme se na hodnoty před deseti lety. Dojde k jiným oběhům i navýšení počtu vozidel.,“ dodal Botek.

Kraj zatím nezveřejnil, jaké cenové podmínky dopravci nabídli. Arriva zatím nechce detaily své nabídky komentovat, dokud nerozhodne zastupitelstvo. 

Arriva vyhrála zakázku na provoz motorových vozů na takzvané Vlárské dráze, kde má získat desetiletou smlouvu. Kromě provozu na trati ze Starého Města u Uherského Hradiště do Bylnice jde také o vlaky z Bylnice do Horní Lidče a dál do Valašského Meziříčí a Rožnova pod Radhoštěm. Jde o celkem 21 vozidel. Deset z nich budou motoráky Alstom Lint, které si pronajme od Leo Express, dál půjde o vozidla řady 845, které postupně nahradí motorové jednotky Stadler GTW. České dráhy v tomto provozním souboru nabízely většinou kombinaci motorových vozů 854, Regionov i jednotek 460.

Pro Arrivu jde o další velkou zakázku, kterou získala během dvou týdnů. S provozem motorových rychlíků v Praze a okolí pro ministerstvo by tak měla příští prosinec jezdit se zhruba 50 vlaky. 

Českým drahám zůstane provoz na koridorové trati mezi Břeclaví a Přerovem, kde by u každé soupravy měl být alespoň zařazen modernější řídící vůz, jinak bude jezdit stejnými vozy, jako dosud. Dál budou jezdit i na ostatních regionálních tratích včetně spojení z Otrokovic do Zlína. Jejich smlouva je ale nejkratší.

Jasno ale nakonec není o smlouvě na provoz na trati Kojetín – Valašské Meziříčí – Rožnov pod Radhoštěm. Na ní měly původně dál jezdit České dráhy kvůli nasazení jednotek RegioShark pořízených za evropské dotace. Požadavky ČD na cenu za kilometr jsou ale podle Botka tak vysoké, že se rozhodly také na tento soubor vypsat tržní konzultace. Pokud by ČD odešly, musí vlaky nasadit na jinou trať v rámci ROP Střední Morava.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Petr
Host
Petr

A do Luhačovic bude jezdit na Os kdo?

Soukromnik
Host
Soukromnik

Arriva,vše soubor B

Petr
Host
Petr

A Valašské Meziříčí – Hranice bude jezdit taky Arriva?

Roznov
Host
Roznov

Soubor B zahrnuje linku Bylnice-Roznov, ale neni mi jasne zda je v tom i usek Hranice- Valmez? V ramci rozumne obsluhy by bylo dobre mit linku Hranice- Bylnice (elektricka jednotka s baterkou) a druhou Roznov- Bylnice nejlepe to same.

Soukromnik
Host
Soukromnik

Není,mezikrajskou smlouvou jsou pokryty výkony v elektrické trakci.Tzn trať 280,s přesahem do Přerova a Olomouce.

Michal
Host
Michal

Pokud by teoreticky a náhodou během těch deseti let došlo k elektrikaci vláry, tak co? ČD a jejich rychliky do Prahy budou v elektrice a Arriva bude dál v nezávislé trakci. Jakou to má pak cenu / návratnost?

xyz
Host
xyz

V nejbližších 10 letech taková stavba bude mít pramalou návratnost, a to bez ohledu na to, který dopravce by tam v rámci toho 10letého kontraktu s nasmlouvanými vozidly nezávislé trakce jezdil.

Pibik
Host
Pibik

Prej kde vezmou zaměstnance, to je dotaz… Za normálních okolností by si mohli vybírat, ale protože současný pracovní trh je přehřátý tak ČD nebudou mít přezaměstnanost na těchto pozicích, to možná v Práglu. Zaměstnanci rádi přejdou, kromě změny firemního trička, lepších pracovních podmínek a nemusit se nikam stěhovat za prací, asi jich moc nebude, co by na to nekývli. Hlavně ty podhorské oblasti zase takovým výběrem práce, bez nutnosti dojíždět, neoplývají. Jen ty vlaky se od ČD brát nedají, když provozují vlastně nouzové busy na kolejích starých 50 let…Tam je největší přínos soukromníků, kromě větší efektivity – modernizace. Úsměvně působí… Číst vice »

Soukromnik
Host
Soukromnik

Dobrý dotaz.Čd propoušťět nebudou,tak čím je zlomí.

Pavel
Host
Pavel

Kdyby nebylo státu, tak (železniční) doprava v dnešní podobě vůbec neexistuje. Na čistě komerční bázi by se 90% tratí vůbec neuživilo.
Soukromé tratě byly zestátněny už ve dvacátých letech dvacátého století, už tehdy to nefungovalo tak aby to dlouhodobě generovalo nějaký potřebný zisk.

Pibik
Host
Pibik

Ono se ví, že česko má přebujelou síť železnic. Až skončí ten socialismus co je v Evropě, dojde k redukcím, privatizacím a tak podobně. Systém, podnikám za ztráty, dojíždí na konečnou.

Zdeněk
Host
Zdeněk

Dobrý den, pane redaktore Sůro (doufám že nekomolím jméno).

Prosím o link na dokumentaci nebo vysvětlení co je to „soubor B“.

Proč se ptám? Chápu, že patrně jde o regionální (dieslové) vlaky z uzlu Staré Město přes okresní město Uherské Hradiště – Kunovice-Uherský Brod-Bojkovice-Slavičín-BrumovBylnice.

Ale co vlaky které zčásti jezdí po stejné trase? Např. Spěšné vlaky z Brna přes Kyjov-Veselí nad Moravou-Uherské Hradiště-Staré Město? Myslím dvouhodinový takt vlaků jménem Cimburk, Žuráň, Hruškovice… Ty patří také do „souboru B“? Nebo uvedené spěšné vlaky budou provozovat České dráhy i dále? Nebo budou tyto vlaky zrušeny/redukovány.

Děkuji za reakci.

Valašák
Host
Valašák

Dobrý den,
Nevím na koho směřovat přesně dotaz, tak snad někdo bude vědět. Stále se píše o Bylnici, Starém Městě atd… chci se zeptat, jak to bude s obslužností na trati Vsetín-Velké Karlovice? Kdo bude provozovat vlaky tam?
Děkuji

Soukromnik
Host
Soukromnik

Arriva,patří to do souboru B

petr.r
Host
petr.r

píše počkejme za týden

Soukromnik
Host
Soukromnik

Dobrý den,pane Sůra, část tratí je provozována v režimu D3,při všeobecném nedostatku zaměstnanců půjde o problém a ne malý. Kde tedy a jaké záruky poskytla společnost Arriva objednavateli,že bude mít dostatek zaměstnanců?Vstupuje do něčeho úplně jiného,než je komerční doprava.Diky za odpoved.

David
Host
David

Trať vlastní a provozuje SŽDC, nikoli České dráhy. A pokud si tam vlakový personál sám někde hází veksle, bude si je tam házet dál. Ať už bude mít uniformu modrou nebo tyrkysovou. Nehledejte problém tam, kde není.

Pavel
Host
Pavel

Právě o to jde. Že házet veksle si na tratích se zjednodušeným řízením (trat D3) musí vlaková četa sama. A nemůže to být stevard, co cestujícím prodává kafe, nýbrž osoba oprávněná, tudíž se zkouškou D1-D03, a oprávněním vstupu do provozované dopravní cesty, tudíž vyhovující vyhlášce 101/1995 SB s příslušným posudkem zdravotní způsobilosti.

David
Host
David

Žádný problém. Osoba se vyškolí a nebo se zaměstná již osoba vyškolená. Práce u ČD přece není na doživotí. Ti lidé rádi přejdou k novému dopravci.

Michal
Host
Michal

Rozumím, házet veksle jen tak někdo nezvládne. Je na to třeba tři roky železničního učiliště a nikdo jiný to nemá šanci zvládnout.

Myslíte, že vlakový doprovod Arrivy, který dnes jezdí s vlaky do Trenčína a jezdil do Benešova, není osobou oprávněnou?

Pavel
Host
Pavel

S velkou pravděpodobností ano, on je spíše problém v té nutné vstupní zdravotní prohlídce, tam neuspěje poměrně hodně lidí. Kupříkladu stewardi od Jančury budou mít těžko zkoušky pro vstup do kolejiště a ty výše zmíněné zkoušky, tam by to musel (házet veksle) dělat strojvedoucí . Železniční učiliště dnes defacto neexistuje, většina mladších lidí přišla ke dráze z ulice a dráha si je vychovala a vyškolila sama. Ty zkoušky neuděláte mimo SŽDC/ČD, alespoň o tom nevím, že by existoval nějaký kurz mimo tyto firmy. Takže nezbývá než předplatit stavajici zamestnance státního dopravce/správy kolejí. Což vzhledem k tomu, že jako zaměstnanec řízení… Číst vice »

železničář v důchodu
Host
železničář v důchodu

Firem oprávněných k výuce a zkoušení nových železničních provozních zaměstnanců je v ČR víc …

Michal
Host
Michal

U Jančury je nějaká hierarchie v personálu, vedoucí vlakového doprovodu bude mít zkoušky asi stejné jako vlakvedoucí ČD, ne?

Ono s tím personálem… jestli to dala tato slečna, http://mejfis.blogspot.com/2017/08/jak-jsem-se-stala-vlakvedouci.html tak to snad dá každej s IQ nad 90, ne?

Ohledně kariérních posunů – ono se ta kariéra nedá brát jako „posun v rámci toho samýho“. Jestli někdo chce víc, musí nějak vylézt z masovosti a oprostit se od průměru. Sorry, o nás, co jsme se narodili na špatný straně železný opony, to platí dvojnásob…

Jirka
Host
Jirka

Pane Sůro, je to TA Horní Lideč!:)

Jan1203
Host
Jan1203

Docela by mě zajímalo, jak budou fungovat přestupy mezi dopravci v uzlech např. Staré Město, Horní Lideč, Vsetín, Valmez. Zkušenosti z jižních Čech nevypadají moc optimisticky… Přitom zde se vzhledem k nepříliš častému taktu jedná o celkem důležitý faktor.

Jinak z článku mi přesně nevyplývá, jak to bude s úsekem Valmez – Horní Lideč. Arriva vše? Tedy žádné přímé os (Přerov-)Hranice-Vsetin jako nyní?

-TR-
Host
-TR-

Konkrétně v jižních Čechách byl problém na straně ČD, které odmítaly čekat na vlaky GWTR (opačně problém nebyl – čekalo se 10 minut). Po mediální kritice však došlo k úpravě, takže např. ve Strakonicích rychlíky čekají 5 minut.

O čekacích dobách by správně měl rozhodovat objednatel. V jižních Čechách JIKORD, ve Zlínském kraji KOVED. Bohužel v jižních Čechách se na to JIKORD vykašlal a čekací doby tedy závisí pouze na dobré vůli jednotlivých dopravců. Doufám, že KOVED se na to nevykašle.

Coudy
Host
Coudy

To nebyl problém ČD tak nelžete.
Nově se doba na přestup prodlouží z pěti minut na 13 minut, a to především díky včasnějšímu příjezdu lokálky GWTR. Místo v XX:47 dojede do Strakonic už v XX:40, ačkoliv z Volar bude vyrážet ve stejný čas jako dnes (XX:47). Ke zkrácení dojezdové doby dojde díky přesunu křížení vlaků z Bohumilic v Čechách do Čkyně.

Oba dopravci se navíc na jednání minulý týden dohodli, že dojde k prodloužení základní čekací doby vlaků ČD ve Strakonicích na pět minut (dnes tři minuty). To znamená, že rychlíky si budou moci dovolit až pětiminutové zpoždění.
https://zdopravy.cz/navaznost-vlaku-cd-a-gwtr-se-zlepsi-dopravci-se-dohodli-na-sumave-konci-vyluka-19980/

-TR-
Host
-TR-

Vy lžete. Protože leckde mají i vlaky ČD mezi sebou přestupní dobu kratší. Někdy dokonce i 1 minutu, např. v Úpořinách. A funguje to.

Za normálních okolností (přestup ČD – ČD) by takový ústupek s úpravou jízdního řádu vůbec nebyl nutný.

železničář v důchodu
Host
železničář v důchodu

„Protože leckde mají i vlaky ČD mezi sebou přestupní dobu kratší. Někdy dokonce i 1 minutu, např. v Úpořinách. A funguje to.“
V Úpořinách to samozřejmě fungovat může, protože tam nejsou žádné (zbytečné) podchody a vlaky zastavují čely k sobě před dopravní kanceláří, takže veškerý personál má snadný a dobrý přehled o přestupujících cestujících. A skoro totéž fungovalo v minulosti i ve Strakonicích – dokud tam SŽDC nepostavila peróny s podchodem, které logicky ve velkém množství případů automaticky generují mnohem delší dobu potřebnou na přestup.

-TR-
Host
-TR-

Tak podle starého JŘ činila přestupní doba ve Strakonicích 5 minut. Zároveň tam většinou posílají R do Plzně a Os z Volar ke stejnému nástupišti (2.). O to víc je nepochopitelné ujíždění o minuty, ke kterému v minulosti docházelo.

železničář v důchodu
Host
železničář v důchodu

Zlomyslnosti samozřejmě podporovat ani hájit nechci – jen jsem chtěl naznačit, že někdy právě „modernizace“ může dosavadní podmínky zhoršovat a provádění těch zlomyslností naopak usnadňovat (a i je pomáhat formálně „legalizovat“).

Pavel
Host
Pavel

Vlaky ČD, které jsou navázány opět na jiné spoje, včetně dálkových rychlíků budou čekat na (pravidelně)) zpožděnou lokálkou, která v nácestné stanici na žádný spoj čekat nemusí Pane vachmajster, vy jste hlava, vás bych nechal dělat GVD…
Není takhle náhodou jednodušší to udělat naopak, tj. přizpůsobit JR té lokálky tak aby v CB byla větší rezerva na přestup?

-TR-
Host
-TR-

Kdyby tu lokálku provozovaly ČD, neřekl byste ani popel.

Patrik
Host
Patrik

Přesně tak, v době kdy Šumavu provozovali ČD, byla hodinová zpoždění na denním pořádku, nebo vlak nejel vůbec, protože kdesi v lese hořel Brejlovec, ale pro to se vždy našla nějaká „omluva“…

Pavel
Host
Pavel

I pokud by onu lokalku provozovali ČD , výše zmíněný postup – upravit JŘ lokálky- je snad logický. Protože pokud budete postupovat opačně, roz*ebete siťovost a přestupy u vlaků, čekajících na ten vlak co čeká na lokalku. A na ty opět čekají a navazují jiné vlaky…

-TR-
Host
-TR-

Souhlasím, myslím si, že ta úprava s přesunem křižování do Čkyně a delší přestupní dobou je provedená dobře.

Já ale ovšem reaguji na výmluvy zatvrzelých příznivců ČD, kteří to ujíždění o minuty zarputile obhajovali, a přitom je vůbec nezajímá, že ČD dostávají tržbu i od cestujících, kteří jedou část trasy s jiným dopravcem.

Pravidelný cestující
Host
Pravidelný cestující

Konec Vláry se blíží? Ne, teď vážně. Vy kteří tady argumentujete, že to vadí pouze režijkářům, to je s prominutím kravina. Já jsem nikdy režijní jízdenku neměl, ani ji neviděl. Přesto nejsem z vítězství Arrivy nadšený. Proč? Náš kraj je tak zaostalý, že doposud nemá vlastní integrovaný dopravní systém. Jak to bude s jízdenkami? Budu si při cestě po kraji muset otrocky kupovat více jízdenek? Jak na sebe budou vlaky navazovat? Kolik ty jízdenky budou stát? Samé otázky a žádné odpovědi. Možná někteří odpoví, že spousta věcí bude ošetřena smluvně. Vy ale neznáte náš kraj. Za ty roky se toho… Číst vice »

Tom
Host
Tom

I přes vášnivé komentáře fanoušků, kteří zřejmě mají doma vystavené busty čel motoráků 810 a 814, musím říct, že doufám, že se sem podaří ty Stadler GTW dotáhnout všechny, protože je o ně očividně bitka… A ať už to bude jezdit v Ústí nebo tady je jedno. Ať to budou provozovat ČD, Jančura nebo Arriva je taky jedno. Hlavní je, že to bude jezdit… Já jezdím pravidleně 810 a jezdíval jsem i spěšňáky do Benešova od Arrivy a co na tom jako chcete srovnávat? Kdo se chce kodrcat v 810, budiž mu umožněny nějaké retrolinky, ale pokud je snaha dostat… Číst vice »

Kylchap
Host
Kylchap

Spěšňáky od Benešova porovnávejte prosím s Elefanty.

Tom
Host
Tom

Kylchap: Nebudu, protože se tu bavíme o nahrazení 814 nebo 810 neměckými jednotkami ze spěšňáků. Nepodsouvejte mi Elefanty, které s tímto nemají co společného…

AAA
Host
AAA

Na těch ale žádné elefanty nebudou

Michal
Host
Michal

Ale houby: hezky srovnejte hezky spěšňáky od Benešova z minulého GVD se spěšňáky od Benešova v tomto GVD.

železničář v důchodu
Host
železničář v důchodu

Že by dvojčata řady 845 v tom uspořádání interiéru, v jakém jezdí v ČR, byla nějak extra vhodnými vozidly na regionální osobní vlaky, to mi tedy vůbec nepřipadá: v této úpravě jsou to spíše vozy na střední vzdálenosti a pro vlaky s menším množstvím pobytů na trase – na osobní vlaky jsou lepší vozidla s převažujícím množstvím „čtyřek“ a s jen malými stolky, kde se snáze často mění (střídá) frekvence.

Tomáš V.
Host
Tomáš V.

V tom s Vámi sice docela souhlasím, je ale rozdíl mezi uřvanou příšerností, kde člověk cítí každou nedokonalost na trati, a relativně pohodlným a tichým vlakem. Na lince S41/49 přinesly tyhle vozy poprvé docela slušnou úroveň cestování (byť je to pořád jen diesel). Návrat k RN by byl prostě fail, nezávisle na vnitřním uspořádání. V tomto srovnání prostě nemůžou křápy jako 810 nebo 814 vyhrát, v žádném aspektu natolik neexcelují, aby se dalo říct, že jsou lepší než 845. A to byl podle mě i smysl původního komentáře ve vlákně. Tudíž máte sice ve své myšlence pravdu, ale v rámci… Číst vice »

železničář v důchodu
Host
železničář v důchodu

“ V tomto srovnání prostě nemůžou křápy jako 810 nebo 814 vyhrát, v žádném aspektu natolik neexcelují, aby se dalo říct, že jsou lepší než 845.“ „Regiokřáp“ sice křápem jednoznačně je, ale kfyž už jste zmínil „ML S49“, tak ona vozidla měla aspoň malou nízkopodlažní část, která byla proti vysokopodlažním jednotkám nového dopravce určitě zvýhodněním minimálně pro matky s kočárky, jichž tam začalo jezdit docela dost („žabotlamy“ byly pro „ML S41“ samozřejmě bezkonkurenčně lepší, jen je Kupec nechal dojít do takového stavu, že už asi bylo skutečně třeba je zrušit). A ještě k „ML S49“: „ARRIVA vlaky“ tam zatím funguje… Číst vice »

Vlára
Host
Vlára

Tušil jsem, že snahou Arrivy bude Vláru získat, zejména kvůli svým expresům Praha-Nitra. Lze očekávat, že nově by měly být AEx, coby vlaky vyššího řádu upřednostněny před Os při mimořádnostech, což se moc neděje (osobní zkušenost).
AEx by měl dle mého, kraj zařadit do závazku VS, podobně jako RJ na Ostravsku. V každém případě v návrhu gvd 19/20 jakési (Sp) vlaky v časech AEx uvedeny jsou.

Vzhledem k nabízeným vozidlům je ale škoda, že to nevyhrál Radim 🙁

-TR-
Host
-TR-

Kde je prosím ten návrh GVD?

Ludvík
Host
-TR-
Host
-TR-

Koukám na to, a jsem zklamán. Vychází tam těsné minutové nepřípoje ve Starém Městě, chybí návaznost z Břeclavi. Koukal jsem se do koncepcí MD, vlak z Břeclavi má přijíždět v S:06, vlak do Uherského Brodu má odjíždět v S:00.

Taktéž v opačném směru – R do Břeclavi odjede ze Starého Města v L:52, Os z Uherského Brodu přijede v S:00.

Tomu opravdu říkám „zlepšení“.

Koncepce MD pro linku R13 je ke stažení zde: https://www.mdcr.cz/Dokumenty/Verejna-doprava/Zverejneni-smluv-na-vlaky-dalkove-dopravy-v-obdobi/Linka-R13-Brno-Breclav-Olomouc

aldik
Host
aldik

Další rozkouskování železnice v Česku pokračuje   Sbohem In-karto, sbohem Letní jízdenko, sbohem skupinová víkendová a celodenní jízdenko, sbohem aplikace Můj vlak.

Patrik
Host
Patrik

Nechybí tam sbohem režijko?

Thom
Host
Thom

Co máte pořád s těma režijakama? Zatímco režijky využívá pár desítek tisíc jedinců, výše uvedené slevy využívají ročně miliony lidí…

petr766
Host
petr766

A těm milionům lidí někdo brání ty slevy využívat dál? Jsou to komerční slevy, když u nás zavřela Billa, taky jsme nechodili brečet, že slevy na Billa kartu neplatí v Albertu, který to převzal…

Bery
Host
Bery

Hodne hloupy argument. Srovnavate lokalni nakup se sitovou sluzbou… takze mimo misu.

Thom
Host
Thom

Počkejte až zjistíte, že dnes jste mohl např. na rodinnou jízdenku projet celou ČR, zanedlouho s ní nikam moc nedojedete a budete muset jet pěkně za národní tarif asi 1,40 za km… ono vás ten humor přejde, až zjistíte, že projezdíte třeba o 30% navíc

petr.r
Host
petr.r

ty vaše slevy platila babička co jezdí v 810 na km dráž než vy po celým česku..asi tak nebo vy si myslíte, že čd to dotuje ze svého?

venkov4ever
Host
venkov4ever

Režijka je solí v očích veřejnosti od prvního momentu, kdy byla zavedena. Přitom jde o benefit, který lze už pár let spočítat…In-100 přijde na 20 000 korun. Šípovi zaměstnanci za ni platí 1000 Kč (nebo ne?), rozdíl je tedy 19 000. Děleno 12 měsíci máme asi 1585 Kč. Režijka představuje měsíční benefit ve výši 1585 korun. Je to důvod k nespavosti, žaludečním vředům a riziku prasklé žilky? Očividně ano. Docela by mě zajímalo, jak jsou na tom otroci paštikáře a toho kašpárka z Ostravy. Mají taky nějakou „režijku“, nebo je oba zmínění podnikavci okrádají i na této frontě? Ví to… Číst vice »

Bery
Host
Bery

To by platilo ale v pripade, ze by rezijka byla jen pro soukromou potrebu, ale ona se vyuziva predevsim na sluzebni (rezijni) jizdy. A to je tak ze 3/4… u nekoho vic, u jineho mene a nekdo soukromne neprojede ani tech 1000Kc, ale bere si ji, protoze je to pohodlnejsi, nez furt vypisovat cestaky.

Honza
Host
Honza

1585 korun měsíčně pro každého režijkáře hrazeného z KRAJSKÝCH rozpočtů, protože Matka Dráha nechává zaplatit ztrátu z režijek v ceně za km pro kraje. Režijku má skoro 200.000 lidí, měsíčně tak kraje přichází o cca 317 miliónů Kč.

železničář v důchodu
Host
železničář v důchodu

Nějak jste ovšem v té své „svaté válce“ pozapomněl, že dálkovou dopravu objednává a spolufinancuje „stát“, nikoli „kraje“, a že jim navíc nemalou měrou přispívá i na dopravu regionální – takže Váš výpočet je poněkud pochyb(e)ný …

Zdeněk Hynek
Host
Zdeněk Hynek

Sbohem šroty typu 814 a 810.

Thom
Host
Thom

Vítejte 40 let staré šroty 842, co říšský pán odložil…

petr766
Host
petr766

V mnohem lepším stavu a pohodlnější pro cestující.

Thom
Host
Thom

Tj, ale až bude kontrakt končit, budou slavit padesátku…

Petr K.
Host
Petr K.

Vítejte šroty řady 845.

Jakub
Host
Jakub

Jestliže vlak pojede na čas, aplikaci Můj vlak rád obětuji.

Jan263
Host
Jan263

Cendis připraví/zadá přípravu aplikace podobné jako Můj vlak.

MichalT
Host
MichalT

Ano. Ušetříme 20 mega a za 200 pořídíme jinou aplikaci. A to je jen nejviditelnější výdaj. To dává smysl.

-TR-
Host
-TR-

Aplikace Můj vlak by mohla fungovat i nadále, pokud by z ní ČD samy nevymazaly vlaky jiných dopravců. Dřív jsem si mohl najít spojení např. České Budějovice – Žatec a ČD by měly jistotu tržby za úsek do Plzně.

Bohužel, šotolobby je mocná, a bude mě raději posílat přes Cheb, jen abych nemusel jet s fuj fuj soukromníkem.

Zrovna tento soukromník (GWTR) dříve uznával i síťové jízdenky ČD, bohužel dohoda o uznávání těchto jízdenek byla vypovězena ze strany ČD.

Zapa
Host
Zapa

Můj vlak je aplikace ČD, vytvořená za peníze ČD. Pokud tedy liberalizaci, tak se vším všudy. Ať se postará stát a vytvoří aplikaci „pro všechny“.

petr.r
Host
petr.r

nedal stát peníze čd na vytvoření aplikaci?

petr766
Host
petr766

Problém není v tom, že někde nebude platit In-karta či jiná komerční nabídka ČD, problém je v předraženém obyčejném jízdném, které kdysi ČD zavedly, aby pak z toho dávaly rádoby „slevy“.
Navíc nikdo nebrání ČD, mít třeba letní jízdenku platnou i zde – po dohodě s příslušným dopravcem či krajem, že to bude na svých spojích / tratích uznávat. Samozřejmě za příslušný doplatek dopravci či kraji ze strany ČD apod.

Coudy
Host
Coudy

Určitě ČD nastavili kilometrický tarif?

Daniel Mach
Host
Daniel Mach

Jestli si to dobře pamatuji ze záznamu diskuse ve sněmovně, tak podle Ministerstva dopravy zůstane ČD přes 80% výkonů, takže se rozhodně neplánuji s In-kartou loučit. Skupinová víkendová jízdenka třeba u nás na Liberecku platí i na jiné dopravce než ČD, třeba na Landerbahn nebo polské železnice, takže to také není proč dál nevyužívat, přestože každý kraj to má jinak. Proč smutnit, když se vlastně nic tragického neděje?

Pavel
Host
Pavel

ok, ranní zácpy od Vizovic zůstávají dál. Kdo by také jezdil něčím tak odporným jako je tzv. regionova denně do práce, když může jezdit sám a v pohodlí autem s klimatizací. A změna opět v nedohlednu.

Zdeněk Hynek
Host
Zdeněk Hynek

Napadlo mě úplně to samé. Kraj ještě nabízí alternativu ve formě popojíždění autobusem, taktéž neklimatizovaným, v téže zácpě. Každodenní zpoždění autobusů v řádu desítek minut nejspíš nikoho netrápí. Tedy kromě cestujících. Hlavně že jsme vyřešili dopravu do Hostětína.

Pavel
Host
Pavel

Krásný příklad státního molochu a jeho jedinečné „zazdění“ tak krásné konstalace páteřní tratě skrz úzkou a dlouhou městskou aglomeraci. Tady si to přímo koleduje o zřízení např. 20 min. taktu (samozřejmě po slibované reko – těch výhyben je skutečně málo) od Vizovic po Otrokovice (variabilní ukončení zlín-střed). Ale to by ty soupravy musely být na úrovni a ne aby se člověk štítil na něco sáhnout, nebo si musel brát protihlukové špunty do uší. Takhle ty auta nikdy ve Zlíně skutečně nevymizí, smog a zácpy z jedné průjezdné ulice se budou zvyšovat úměrně s nemožností mladých rodin pořídit si přímo ve… Číst vice »

Luke
Host
Luke

A proto je jedinou cestou elektrifikace, kterou někteří zabednění ševci blokují.

Pavel
Host
Pavel

Věřme, že se podaří. Věřme, že se i po elektrizaci zde nebudou prohánět archaické 814 a po nocích 742.

Zdeněk Hynek
Host
Zdeněk Hynek

Já vidím vinu u samosprávy, krajů i obcí. ČD jezdí tak,jak si to kraj objednal a kraj už léta objednává vlaky tak,aby jimi,pokud možno, nikdo nejezdil. Krásný příklad je poslední vlak z Otrokovic do Vizovic, který využívali dojíždějící z odpoledních směn, jenže kraj posunul jeho odjezd tak, aby ho z odpolední směny v Otrokovicích a v Malenovicích nikdo nestihl a ještě má dlouhý pobyt ve Zlíně-středu nebo čeká i desítky minut na zpožděný rychlík, jako by od něj nešlo objednat autobusový přípoj a vlak nechat pro místní frekvenci, takže lidi přesedli do aut.

Miszun
Host
Miszun

A Vsetín-Velké Karlovice bude jezdit kdo?

Soukromnik
Host
Soukromnik

Patří do toho souboru, takže Arriva.Spis bude zajímavé,jak to zvládne personálně.

Pibik
Host
Pibik

Vlára i Rožnov to je výborná zpráva, ještě by Leo mohlo na ně prodávat jízdenky. 🙂

Tadeáš Koranda
Host
Tadeáš Koranda

A kde vezme tyjednotky Stadler ?

mirekk
Host
mirekk

Deset z nich budou motoráky Alstom Lint, které si pronajme od Leo Express
A s čím bude jezdit LeoExpres? Nebo se z něj stane půjčovna vlaků?