umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Dopravci Železnice Zprávy

Anketa: Zelené České dráhy? V Ústeckém kraji dostal dopravce výjimku kvůli kratším smlouvám

Elektrická jednotka 440 RegioPanter mezi Ústím nad Labem a Děčínem. Foto: České dráhy
Elektrická jednotka 440 RegioPanter mezi Ústím nad Labem a Děčínem. Foto: České dráhy

Ústeký kraj se snaží pro příští léta barevně sjednotit všechny dopravní prostředky, na jejichž provoz přispívá ze svého rozpočtu. Do krajské zelené se „převléknou“ například vlaky RegioJetu nebo AŽD Praha. Kraj ale nyní potvrdil výjimku pro České dráhy.

„České dráhy povinnost zelených vozidel mít nebudou. Lak vozidel však musí být v korporátních modro-šedo-bílých barvách. Důvodem je krátké smluvní období, na které jsou výkony s ČD zasmluvňovány (většinou do prosince 2023),“ sdělila mluvčí kraje Magdalena Fraňková.

Dráhy by podle ní náklady na lakování/polep vozidel rozpočítávaly jen do čtyř let namísto obvyklých deseti, což by se odráželo v jednotkové ceně dopravního výkonu. Zelená vizáž většiny kolejových vozidel tak bude součástí podmínek až při zadávání výkonů pro období od prosince 2023.

Své tradiční žluté se nicméně bude muset dle podmínek kraje vzdát RegioJet. Ten získal desetiletou smlouvu na linky U5, U7 a U13, k tomu bude mít ještě několik doplňkových výkonů na jiných linkách. Dva roky má jezdit modernizovanou motorovou jednotkou 845, pak s novými elektrickými jednotkami Pesa Elf.eu. Vizualizaci svých vlaků představil nedávno.

[yop_poll id=“28″]

77 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dalibor

mám zlepšovák. Podle toho by se měly barvit i lístky. tj na ČD by měly bejt modrý, na ČD v Ústí zelený, na RJ žlutý, ale v ústeckým kraji opět zelený. Kdo by jel přes hranice, měl by lístek dvoubarevnej. a pokud by si ho vytisk na černobílý tiskárně, měl by být okamžitě vyloučen z přepravy.

železničář v důchodu

Podle mě je to vše ze strany Ústeckého kraje zbytečný „úlet“, protože logiku má jedině toto řešení: pokud v tom kterém dopravním prostředku platí VÝHRADNĚ A POUZE tarif příslušného IDS a nikoli i tarif dopravce, má organizátor IDS diktovat, jaký má být vnější vnější vzhled (nátěr, polep, atd.) toho vozidla, který samozřejmě musí zahrnovat i „logo“ toho IDS + případně sousedních IDS, pokud se na hranicích krajů tarify těchto IDS prolínají (a platí oba), jak je tomu v konkrétním případě například na Roudnicku a Mělnicku, jestliže ale v dopravním prostředku platí nejen tarif IDS, ale i tarif dopravce, mělo by… Číst vice »

Zabakovec

Škoda peněz, až budou vsade nové vlaky tak mužem barvit, ekologie taky nic moc.. Jednoduse až lak doslouzi tak prrbarvime dle objednatele bude li smlouva ještě na min 5let třeba

Lektor

No konečně se řeší opravdu důležité věci.

Dalibor

To se tak žluetj RJ srazí s modrým ČD a výsledek bude Ústí!!!

Ketchup1970

Barevné polepy by mohli být obohacený o upotávky na krajské pamětihodnosti nebo akce jak třeba festivaly.

Dushan

Pro cestující efekt celého cirkusku nulový, bohužel to ale zaplatí nakonec občané. Zastupitelé by raději měli vzít za vzor systém PID Lítačka, tedy možnost nákupu jízdenky DÚK přes eshop, aby cestující nebyl nucen si jízdenku kupovat „u okénka“.

Zbyněk

To by celý systém akorát prodražilo ještě víc. Víte vy vůbec kolik stojí údržba e-shopu PID? Více než ty polepy. Pokladny jsou v každém městě a není problém si jízdenku zakoupit na pokladně. Pro kraj, ale i pro místní je to výhodný a zaběhlý systém, tak nač jej prodražovat?

Hans

Soukromnik za státní prachy delajici dlouhodobě vcelku jednoduchou a opakující se činnost. Dejte mi nekdo příklad, kdy to neskoncilo bratrickovanim, malou domu, kaprikama, uplatkama, vesmírnou cenou za výkon, nebo krachem soukromého subjektu, pokud se znelibil vsemocnemu papalasovi.

Jiří Kocurek

Švýcarsko.

Hans

Nežijeme ve Švýcarsku. Ani v Britanii ani v Kongu. Příklad od nas prosim.

Jiří Kocurek

Nespecifikoval jste, že to musí být v ČR.

Hans

Švýcarsko je stát, ja chci konkrétní příklad kde to funguje, ne název státu.

Jiří Kocurek

Q: Kde je Bern?
A: Ve Švýcarsku.
R: Švýcarsko je stát, ja chci konkrétní příklad…, ne název státu.

Zapa

Stejně si nedokážu představit, jak by se sjednotily krajské barvy třeba u ešusů zajíždějících z Prahy do Ústí. Obdobně jezdí přes hranici kraje plno dalších řad.

HonzaEM

Přesně to mě napadlo jako první. V Roudnici budou čekat maníci, co to bleskově polepěj do barev PID a zpátky zase do barev DUK xD Aneb pojízdný cirkus právě začíná.

os.ka.rek

A nebo to v rámci správné liberalizace rozdělíme do dvou linek a bude po problému.

Juraj

Dáva logiku, že súpravy na medzikrajských linkách budú mať len logo.

Petr

Nějak mi to nesedí. ČD mají výjimku, protože budou jezdit „jen“ čtyři roky a tak by se cena polepu příliš promítla do nákladů. Ale 845 od Regiojetu budou přebarveny na zeleno, i když budou za dva roky nahrazeny Elfy? A na ty Elfy bude mít RJ smlouvu na 6 let, to už není takový rozdíl od 4.

Ten co občas skutečně vlakem jezdí

Elfové se budou dodávat úplně nový, lak musej dostat tak jako tak, investice 0. A pokud se na 845 bude dělat novej lak tak podobně. A jinak samozřejmě je to vždy o tom co si dvě strany napíšou do smlouvy a kolik je ochoten zákazník zaplatit.

Zbyněk

Následně budou využité jako záloha, takže polep je namístě.

Novotný

ach ty polepy, co když pojede souprava do jiného kraje? a pozná cestující, který se nevyzná v tarifech a dopravcích, jakým vlakem jet, pokud si koupí jízdenku mimo Ústecký kraj. Pan Komínek a jeho tým by se měl zaměřit na řešení důležitějších věcí v dopravě, než nesmyslné polepy.

Anonym ze severu

Polepy nesmyslné nejsou, ale všecho má svoje hranice (o tom jsem už někde psal). Jenže politici je očividně nevidí…

Anonym ze severu

Jinak souhlas, že by se politici měli věnovat důležitějším věcem než jsou polepy (ale polepy nejsou špatný tah, na který ÚK sází).

Barnye

Až vyhodí Komínka z UK a přijde jiný odborník (nedej bože taky automechanik) tak bude prosazovat třeba červenou?

Leoš Konečný

Myslim si ze v historii mel uplne nejlepsi a nejjednotnejsi barvu Regiojet se svou zlutou a ta je super ať už autobusy nebo vlaky

Vít Jůza

Ale zrovna Č(S)D mívaly přece vagony zelené!

Anonym ze severu

Když chce ÚK zelenou, tak jim tam nasadíme zelený béčka, zelený Peršingy (jestli ještě nějaké existují) a místo Reginy Esmeraldu.

PS. Berte to jako ironii.

HonzaEM

Zelený Béčka jsou bléé, modrý jsou hezčí xD Ale to je taky, Béčka jezdí běžně na rychlíku, který snad do tohodle barevnýho cirkusu nepatří a ráno a večer ty samý béčka vozí osobáky.

Anonym ze severu

Když už se tu bavíme o zelených vlacích ČD, bude platit výjimka i pro historické linky spadající do tarifu DÚK (konkrétně T3, T1 a další)?

Zbyněk

Samozdřejmě.

Sann Jůra

Barva by neměla být nařizována!

Jak se pak budou nazývat fanoušci toho či onoho dopravce? Zelená Guma?!?

Jiří 2

A co třeba nazývat je nějak normálně? Byť to třeba pro vás bude těžké…

Anonym ze severu

Barva by neměla být nařizována jen v případě, že bude dost dobře viditelně vidět logo IDS (ne formou malých samolepek na dveřích vlaků ČD), pod kterým dopravce jezdí a jaké jízdenky přijímá. On je totiž rozdíl, jestli se na to téma bavíme o vlacích nebo o autobusech. (a lidem je stejně jedno, jaký dopravce jede, hlavně, že jim tam platí jízdenka)

HonzaEM

Souhlasím, nebo ať jsou zelený jen vlaky, kde platí jen tarif DÚK.

Anonym ze severu

Takže by se musely přelakovat jenom Pantery. To by nebylo zas tak drahé.

HonzaEM

Copak v Panterech neplatí tarif ČD?

Ketchup1970

S lékař ,co vás ošetřuje , je Bílá guma?

Zbyněk

Jací fanoušci? Vždyť to nemá žádný význam a to ani v propagaci.

Anonym ze severu

Propagaci to má (teda na autobusech pilepy ukazují třeba cenové rozdíly v platbě čip. kartou a platbou jednotlivého jízdného…). Pilepy vlaků jsou jiná kapitola…

Jinak některé pilepy propagoval i cyklistiku a památky v ÚK, takže zas až takový úlet to není.

Matěj

Nápad natírat dopravní prostředky jednou barvou je pro orientaci dobrý, ale měla by existovat celostátně jedna barva. Stejně tak by ale měl existovat jediný celostátní integrovaný systém, těžko bez něj očekávat jeden unifikovaný nátěr.

Leoš Konečný

Celostatne jedna barva? Jako ze byste kazdemu dopravci naridil jakou ma mit barvu? Ze treba Regiojet vlaky a busy by musely mit povinne jinou barvu nez svou sobe vlastni zlutou – jo to si myslim ze je demokraticke

HonzaEM

Jak bylo všechno jednodušší, když bylo všechno státní…

Frantisek

Já bych to sjednotil podle úrovní, jako kdysi u autobusů: červeno-bílé městské vlaky (tramvaje, metro), modro-bílé krajské vlaky (zastávkové, spěšné) a žluto-bílé dálkové (rychlíky, expresy). Případně přeřadil rychlíky do krajských, kde by platily integrované jízdenky, a expresy nechal dálkové frekvenci. 🙂

HonzaEM

Což moc nejde, když stejné vagóny, motoráky a panťáky se používajhí jedno jako Os, podruhý jako Sp a ty samý potm zase jako R.

Jiří Kocurek

Nebuďte tak úzkoprsý. Celoevropská jednotná barva! Aby v tom nebyl binec, když modrobílý vlak zajíždí na jih od Vídně, červený do Znojma, bílý jede z Bohumína až do Břeclavi a tak dál. Co vy na to?

Bivoj

modrá se žlutými hvězdičkami ? 🙂

pozorovatel

A takový Ešus jedoucí na regionálním vlaku linky S4 z Prahy do Ústí má být v jaké barvě – z Prahy vyjede v PIDibarvách (modrá, bílá, červená) a v Hněvicích ho nějaká parta hic přestříkne nazeleno a cestou zpátky to zase v Hněvicích smejou? A (trocha teorie) pokud se jednou z linky S4 stane něco průjezdného skrz Prahu, tak i na druhém konci ramene budeme řešit barvu (třeba hnědou)?

Z nabízených pouze dvou odpovědí v anketě si nemohu vybrat…

Anonym ze severu

Když by někdo vynalezl konečně lak, který by dokázal měnit barvy, tak by to bylo vyřešeno (PS. vynalézat to nebudu)

Skippi

Takovy lak uz existuje. Meni barvu podle uhlu pohledu, ale chapu, ze vy potrebujete lak co by menil barvu podle polohy vlaku. O takovem laku nevim.

zyx

Ale vzdyt jste si odpovedel-je to linka S4, tedy o barve bude rozhodovat stredovesky kraj a je tak cestujicimu zrejme kam az ten vlak jede.

železničář v důchodu

To není jednoznačné: ne všechny vlaky „S4“ musejí nutně jet v celé trase Praha – Ústí nad Labem, ale přesto mohou i přejet hranice krajů.

Dalibor

otazkou zbyva, co bude, kdyz dopravce bude muset operativne „preskladat“ vozy v souprave, to budou soupravy strakate??

Jackub

A to by snad bylo něco nového a nevídaného? 😀

kubisek

Ano, bude z toho Cyklohráček.

HonzaEM

Hahaha, no. Nebo spíš Cyklosráček xD

Jiří Kocurek
Dalibor

jj něco takového. a kyždej tůrista si může sednout do svýho domovsky zbarnenýho vozu. Ještě to chce doplnit červenej pro Slováky…

Jarda V.

Já vidím barevnou unifikaci jako relativní pomůcku k identifikaci, dám příklad, v plzeňském kraji, tuším že na lince Klatovy-Beroun jezdí/budou jezdit modrobílé vlaky ČD ve kterých bude platit pouze tarif kraje, tudíž turista-neznaboh „omluvte to přirovnání“ nastoupí s jízdenkou ČD a je jedno zda jednodenní nebo z-do a průvodčí ho vypoklonkuje s tím že nemá jízdenku, pro sváteční cestovatele popřípadě starší ročníky těžko pochopitelné. Takhle se tomu alespoň částečně dá předejít a to v Ústecké kraji je situace ještě složitější co se počtu dopravců týče.

Jackub

Až na to, že cestujícím je ta barva jedno, protože z drtivé většiny o tom, že něco jako barevné schema dopravce/objednatele existuje, vůbec nic neví a nezajímá je to. Vždyť se naprosto běžně stává, že např. cestující s jízdenkou ČD nastoupí do žlutého vlaku RegioJet a pak se hrozně diví… A vy si myslíte, že podle barvy vozidla cestující pozná, jaký tarif v něm platí! 😀

Anonym ze severu

Když se to staje člověku, který bydlí v místě, kde jezdí jenom 1 dopravce, pak se není moc čemu divit. Tapeta je se čemu divit, ale má to svoje opodstatnění. Když se to stane př. Pražákovi nebo Brňákovi, tak to je jiná. Ne každá bába z vesnice s 300 obyvateli ví, že jezdí více vkakových dopravců než jen ČD…

Anonym ze severu

Pardon, TAK je se čemu divit…

Jiří 2

Vidíte. A pak si koupí jízdenku DUK a bude přemýšlet, kde mu vlastně platí. V modrém rychlíku ne a v modrém osobáku ano?

HonzaEM

Tohle se běžně děje ve vlacích na Švestkové dráze. Snad pokaždý tam nastoupí někdo s jízdenkou ČD a musí si koupit novou. Měli by mu tu špatně koupenou od ČD potom proplatit, což se asi nestane.

železničář v důchodu

Když sezónní víkendové vlaky na „Švestkovce“ provozoval Honza Šatava, tak, pokud vím, na úsecích, kde jezdil po tratích společně s vlaky ČD, uznával i jízdenky ČD, protože na těch krátkých úsecích mu zjevně nestálo za zbytečné dohady s cestujícími dělat z toho „vědu“ – a myslím, že v Kadani mezi Prunéřovem a předměstím to tak na „Doupovce“ funguje dodnes. Spíše ovšem považuji za nesolidní od pokladních ČD v Lovosicích a v Mostu, když neupozorní cestující, kteří si přijdou koupit jízdenku do cílové stanice, kam mohou kromě vlaku ČD použít i vlak AŽD, že ve vlaku AŽD jízdenky ČD neplatí …

Pako

Vkus a styl se vytratil už dávno, ať to klidně natřou na růžovozelenou, je to úplně Šimák…

Aznoh

Prosím o doplnění možné odpovědí: „Je mi úplně jedno“

Pavel

Už se neví coby, tak se řeší ptákoviny. A dopadne to jak s Elefantama, kde na Benešov jezdí vozy s polepy ústeckého kraje.

Svojsin

Na Brno – Pozořice jezdí rovněž zelené busy s nálepkou : Sloužím Ústeckému kraji.

Katun

Tyhle Elefanti s polepy Ústeckého kraje se často objevují i na spoji Lichkov-Pardubice. Vždycky, když nějakej takovej přijede tak si říkám:“No… Jsi daleko od domova…“

HonzaEM

No to je to samý, jako když k nám do Ústí přijede Elefant s polepy PID.

Katun

Nevím jestli myslíš Ústí nad Orlicí nebo Ústí nad Labem. Každopádně, tak či tak PID je v těchto místech ještě dosti očekávatelný. Na tom nic zas tak zvláštního není. U nás se taky Elefanti PID objevují.

Elefant Ústeckého kraje v Lichkově mi ale na druhou stranu příjde celkem překvapivý.
Také se tu čas od času objevují Bdmtee s mapou Brna na dveřmi. Ale to mi taky nepřipadá zas až tak šokující.

HonzaEM

Nad Labem samozřejmě. A ještě lepší je, když je tam napsáno, že provoz těchto vlaků financuje Středočeský kraj, nebo aspoň dřív to tam bývalo napsáno.

Apollo17

„Elefant Ústeckého kraje v Lichkově mi ale na druhou stranu příjde celkem překvapivý.“

Na tom není nic překvapivého,protože Ústecký kraj nemá žádné Elefanty,ale zajíždí tam Elefanty z Prahy,stejně jako do toho Lichkova.

Jiří Kocurek

Z Olomouce do Lidča občas jede Tornádo s mapou ostravského Ska.

BoH

Myslím, že se jedná o marginální problém, kterým se snad ani nemá smysl zabývat. Myslím, že cestujícím je úplně jedno, jestli je to z venku modrý, žlutý, zelený nebo růžový (i když v tomto případě by se asi pár ostýchavců bálo tím jet :D).

HonzaEM

No asi jo, je to cirkus, ale u těch autobusů je to docela dobrá pomůcka, u autobusů je to asi jednodušší v tom, že většina linek asi nepřejíždí hranice kraje.