Železnice Zprávy

Anketa: Před deseti lety zmizel z vlaků cigaretový dým. Stýská se vám?

Dříve byly popelníčky ve vlacích samozřejmostí. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Dříve byly popelníčky ve vlacích samozřejmostí. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Česká železnice slaví s příchodem nového jízdního řádu i jedno kulaté výročí. Přesně před deseti lety kuřáci definitivně přišli o možnost si ve vlaku zapálit. Poslední kuřácká kupé zmizela. Výročí připomněl čtrnáctideník Českých drah Železničář.

„Chceme jít stejným směrem jako ostatní evropské země. Když se dnes podíváte do vozu, kde se smí kouřit, zjistíte, že nekuřácká část je plně obsazena a v kuřácké je jen několik cestujících,“ citoval Železničář více než deset let starý výrok ředitelky odboru osobní dopravy Luďky Hnulíkové. Ta zároveň odkázala na marketingový průzkum, kde se přes 80 procent cestujících vyslovilo pro zcela nekuřáckou železnici.

Šrouby se ale kuřákům utahovaly postupně. Od 60. let už v poměru 2:1 vítězily nekuřácké oddíly, v 80. letech se poměr zvýšil na 3:1. Od září 2007 začal platit zákaz kouření v mezinárodních vlacích na českém území, od 9. prosince 2007 pak ve všech vlacích. Není to přitom libovůle dopravce, vyplývá to z takzvaného protikuřáckého zákona.

Líbí se vám tato forma propagace jízdního řádu?
457 votes · 457 answers
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Zodiac
Host
Zodiac

Je to fajn, když vagón nesmrdí, ale na druhou stranu spousta kuřáků chodí na hajzlíky zvláště u dlouhých tras.
A tak pokud se ve vlaku nemá kouřit, tak ať se hlídá i hajzlík. Nějaké čidlo by to vyřešilo….
V autobuse si to kuřák prostě nedovolí. Kuřácké místečko daleko na konci perónu by nevadilo, někdo si musí dát cígo, jinak by nepřežil cestu, ale vlastně cokoliv 🙂

Jan
Host
Jan

Zajimavé, že v železničáři byli napsáno, že v kuřácké části nechtěli sedět ani samotní kuřáci. Žeby jim jejich smrad vadil?:-)
Možná je to podobné, jako s dětskými koutky 🙂 Taky radši když bude hulákat sám jen jejich potomek, než aby i oni poslouchali další hulákače. A nejlépe openspace..

Rado
Host
Rado

Jsem kuřák a i když často jezdím dlouhé trasy, nevadí mi, že se ve vlacích nesmí kouřit.
Co mi vadí více je, že se nesmí kouřit na nástupišti.
Kdo jezdí často třeba k našim západním sousedům, zcela jistě si na perónech všiml tzv. Rauchen platzů. Krásně a jasně vymezený prostor pro kuřáky, s nerezovým nádobíčkem.
Jak jsem podotkl, jezdím dlouhé trasy a jít si u nás při přestupu, zakouřit před budovu nádraží, kde se na vás hned přilepí nějaký individuum, to je na přesednutí do auta.

S. Kaisler
Host
S. Kaisler

Souhlas, beru dokonce i předchozí znění, že se nesmělo kouřit jen v zastřešené části. Když jsem si poodešel na kraj nástupiště, kde už střecha není, tak to přeci nemohlo nikomu vadit …

Tomáš
Host
Tomáš

Tohle je spíš na SŽDC, aby ty žluté čtverečky na nástupišti namalovala. Protikuřácký zákon to umožňuje.

Baal
Host

Myslím, že jedno kupé z 10ti by klidně kuřácké být mohlo. Zákazem se docílilo jenom toho, že se bude kouří tajně na záchodech apod…

S. Kaisler
Host
S. Kaisler

Já si tak představoval, že by v celém vlaku mohla být místo jednoho WC kuřárna, a klidně jen pro elektronické cigarety, aby to tolik nesmrdělo …

Martin Kosek
Host
Martin Kosek

Bože můj :-/ Ještě větší blbec, než jsme doufali

petr
Host
petr

Ten lůžkový regiojet zapálil kuřák nebo elektrozávada?
Zákaz kouření beru jako demokracii.

Elb
Host
Elb

Ač nekuřák, které mu kouř vadí, stejně jako protikuřácké omezení v globálu, tak ve vlaku to byl rozumný krok, hlavně kvůli těm látkovým sedačkám.

S. Kaisler
Host
S. Kaisler

S tím, že se ve vlacích nesmí kouřit normální cigarety jsem se již smířil a souhlasím s tím. I když je pro mne velice problematické cestovat na větší vzdálenosti a třeba cestu na Slovensko nedám v kuse ani náhodou (holt tak dlouho bez nikotinu nevydržím). Ovšem co nechápu je i úplný zákaz elektronických cigaret, které ostatní spolucestující nijak neohrožují ani neomezují.

František Vaněk
Host
František Vaněk

A vy víte přesně co je za svinstvo v těch elektronických cigaretách?

Vít Jůza
Host
Vít Jůza

Třeba mně ten smrad z elektronických cigaret vadí, je to jen o málo lepší než obyčejné cigarety.

AAA
Host
AAA

Tak určitě menší než to co denně dejcháš na ulici

PartneřiCSCARGO
RSD
czechtoll