Anketa: Před deseti lety zmizel z vlaků cigaretový dým. Stýská se vám?

Dříve byly popelníčky ve vlacích samozřejmostí. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářDříve byly popelníčky ve vlacích samozřejmostí. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Česká železnice slaví s příchodem nového jízdního řádu i jedno kulaté výročí. Přesně před deseti lety kuřáci definitivně přišli o

Česká železnice slaví s příchodem nového jízdního řádu i jedno kulaté výročí. Přesně před deseti lety kuřáci definitivně přišli o možnost si ve vlaku zapálit. Poslední kuřácká kupé zmizela. Výročí připomněl čtrnáctideník Českých drah Železničář.

„Chceme jít stejným směrem jako ostatní evropské země. Když se dnes podíváte do vozu, kde se smí kouřit, zjistíte, že nekuřácká část je plně obsazena a v kuřácké je jen několik cestujících,“ citoval Železničář více než deset let starý výrok ředitelky odboru osobní dopravy Luďky Hnulíkové. Ta zároveň odkázala na marketingový průzkum, kde se přes 80 procent cestujících vyslovilo pro zcela nekuřáckou železnici.

Šrouby se ale kuřákům utahovaly postupně. Od 60. let už v poměru 2:1 vítězily nekuřácké oddíly, v 80. letech se poměr zvýšil na 3:1. Od září 2007 začal platit zákaz kouření v mezinárodních vlacích na českém území, od 9. prosince 2007 pak ve všech vlacích. Není to přitom libovůle dopravce, vyplývá to z takzvaného protikuřáckého zákona.

[yop_poll id=“7″]

Tagy České dráhy kouření výročí zákaz
14 komentářů