Letectví Letiště Zprávy

Anketa: Praha Východ nebo Pardubice u Prahy? Poslanec přemýšlí o změně názvu letiště

Letiště Pardubice. Autor: Letiště Pardubice
Letiště Pardubice. Autor: Letiště Pardubice

Poslanec za hnutí ANO2011 Martin Kolovratník se na facebooku svěřil s tím, že stále častěji přemýšlí o přejmenování Letiště Pardubice. To by spočívalo v zakomponování názvu hlavního města do názvu východočeského letiště.

Letišti by to podle poslance pomohlo. „Věřím, že spousta z vás se teď usmívá, ale pravda je taková, že v zahraničí se jedná o naprosto běžnou praxi,“ uvedl Kolovratník. Jako příklady uvedl Londýn-Stansted a Milán-Bergamo.

„Navíc si řekněme i „B“. Než se kolikrát dostanete z Letiště Václava Havla do centra města, tak za plus mínus stejnou dobu jste z Pardubic v Praze na hlavním nádraží. Ano, je to tak. A s příchodem vysokorychlostních tratí, budeme v centru podstatně rychleji,“ uvedl Kolovratník, který stojí i za přejmenováním Správy železniční dopravní cesty na Správu železnic.

Letišti Pardubice se nedaří vymanit ze ztrát a závislosti na dotacích. Loni odbavilo 102 045 cestujících, což v meziročním porovnání představuje pokles o více než třicet procent. Výrazný pokles vysvětluje letiště zrušením linky Ryanairu do Londýna a ztrátou charterových letů společnosti SmartWings.

Letiště je ztrátové a nevydělalo s největší pravděpodobností ani loni. V roce 2018 prodělalo 15,9 milionu korun, což je více než trojnásobek roku 2017.

Mělo by Letiště Pardubice užívat v názvu Prahu?
1239 votes · 1239 answers
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Nezávislý
Host
Nezávislý

Ten pocit, když lidi odsuzují tento nápad, ale v zahraničí je evidentně úspěšný. 😉

Vlado
Host
Vlado

Ano nemám nic proti aby se v názvu letiště Pardubice používal název Praha ,ale nejsem si jist čemu to pomůže ,Ruzyně je zhruba v katastru obce Jeneč cca 19 km od centra Prahy (prosím nechytejte mě za slovo pokud je to nepatrně jinak )a do centra mě hodí linka AE cca za 40 min přímo,nebo 119ka atd.a za jednu jízdenku PID ,z Pardubic (nevšiml jsem si ,že by bylo letiště napojeno na železnici)se budu muset dostat na nádraží ,tam jako pitomec zkoumat jakou si mám koupit jízdenku,protože tam jezdí více společností a jednotný tarif není(no snad bude)a plácat se do… Číst vice »

Karel T
Host
Karel T

Loni jsme letěli z Pardubic do Podgorici. Za mě to byla skvělá volba, hlavně na zpáteční cestě, kdy jsme vylezli z letadla a za 10min jsme už seděli v autě. Nevadí mi, že tam byl otevřený jeden obchůdek. Líbí se mi parking zdarma a rychlé odbavení.

Potopa
Host
Potopa

Nebylo by v daném kontextu efektivnější rovnou přejmenovat Českou republiku na Prahu? Stejně sem turisté létají pouze kvůli „Beautiful Prague“. A vydělaly by na tom všechna letiště… Připomíná mi to letošní vánoční pohádku, kde se na počest svého vládce všechny obce, řeky a pohoří jmenovali Egon…

Miky
Host
Miky

A co Wien-Dresden Flughafen 🙂 To zní ještě světověji, nicht wahr? Každopádně cesta Pražana na Ruzyň netrvá stejně dlouho jako do Pardubic na letiště. I kdybychom (vstřícně k Pardubicím) jako referenční bod zvolili Nádraží Franze Josefa, tak odtud Ruzyň vychází na 30-40 min + max. 10,15 minut, když je zacpaná Evropská a to v celodenním 3 a 1/2 min. taktu. Kdežto FJB-PCE 53-65 min + zpoždění + autobus na letiště 7 min v neznámém taktu (při větším provozu odhaduji tak 15 min). Na druhou stranu bych Pardubice úplně nezatracoval, jejich potenciál je pořád násobně větší než potenciál toho nového letiště… Číst vice »

pave69
Host
pave69

Protestuji, tak si pojmenujeme brněnské letiště – Wien Nord

Miky
Host
Miky

Je snad Vídeň nějaká pr..l, aby nemohla mít více letišť? 🙂

Kalanis
Host
Kalanis

A nemají vedle prostor Slováci pro Flughafen Wien-Ost?

Bus
Host
Bus

Sám jste vypočítal, že ty časy dojezdu jsou srovnatelné, takže letět z Pardubic nebo z Ruzyně je prakticky totéž. A pokud někdo bydlí na východě Prahy, raději sedne do auta a po D11 sjede do Pardubic, než se motat kdesi v Ruzyni a zkoumat jak, kde a za kolik zaparkuje.

Miky
Host
Miky

Srovnával jsem na základě diskutabilního tvrzení pana Kolovratníka dojezd z FJB na obě letiště, porovnával jsem ty možnosti v rámci veřejné dopravy. A máte pravdu, že srovnatelné jsou, ale v tomto srovnání vychází prostě Ruzyň lépe, nejen z hlediska času, ale zejména z hlediska frekvence a spolehlivosti spojení.
Je však třeba si uvědomit, že většina lidí nelétá každý týden, proto faktor dojezdnosti na letiště není úplně rozhodující, osobně jsem již několikrát letěl z Drážďan místo z Ruzyně, z důvodu výhodnosti konkrétní nabídky a termínu letu.

X 1
Host
X 1

Když by se jednou v budoucnu dělala přímá trať z Pardubic do Chrudimi, ta by se mohla udělat i trať na letiště.
To by přineslo dost velký potenciál v podobě přímých vlaků od Prahy nebo od Hradce.

Kalanis
Host
Kalanis

Ona už tam je. Vlečka pro armádní materiál a palivo. Stačí jí celkem triviálně protáhnout prakticky až k terminálu. A v případě akce na dostihovém závodišti by taktéž mohl být přímý návoz z hlavního nádraží prakticky až k hlavní tribuně. Jen je třeba dořešit, co na to zelení mužíci. Místa na roztahování podle mne mají ale celkem dost.

LWQ
Host
LWQ

Kdyz je London Southend Airport (https://cs.wikipedia.org/wiki/Letiště_London_Southend), tak Prague Pardubice Airport (v cestine letiste Praha Pardubice) dava naprosty smysl. Vlastne je PED dost podobne SEN, akorat PED ma vyrazne lepsi RWY a je u mezinarodniho zelznicniho tranzitniho koridoru. S relativni malou investici, ale predelat soucasnou vlecku na zeleznicni spojeni (https://mapy.cz/s/dujocukove nebo prujezdni varianta co ulehci zel.st. Pradubice https://mapy.cz/s/bepamejara) a PED ma funkcni zel. spojeni na urovni, ne jak PRG, ktere bude cekat na totoz jeste leta a navic vysokorychlostni (mysleni Vmax > 160km/h) varianta na PRG pravdepodobne nikdy nebude.

Jiří Šrámek
Host
Jiří Šrámek

Nevadí Vám v plánované trase spojení rafinerie?

LWQ
Host
LWQ

Nevadi, staci udelat rozumny kolektor pod trati a ten pojme vsechny typy siti, vcetne jejich servisu bez dopadu na trat.

Jan Petrus
Host
Jan Petrus

Nádhera… pětikilometrová ostřešanská spojka, která vede prakticky poli a loukami a nemusí se kvůli ní bourat jediný dům a je v územních plánech zanesená snad 50 let se nestaví kvůli odporu místních bydlících nedaleko a vy jim nakreslíte málem vrtku skrz vesnici. Navíc kvůli ochrannému pásmu letiště by ta trať musela vést od Ostřešan až k Čivicím v tunelu… Ale jinak je to boží a moc rád bych to viděl naživo.

Josef
Host
Josef

No rozumný… a kdo vám to zaplatí (pominu li další problémy s povolením stavby) a to všechno s ne zrovna bombastickým rozvojem letiště. (a nejen pardubickým).

Karel
Host
Karel

Já vím, že je to kacířský dotaz, ale kolik si představujete, že se PED otočí letadel denně, aby to v pohodě nepobral autobus?

Medved
Host
Medved

Pardubice u Hradce Kralove

Petr
Host
Petr

Co je to Hradec Králové ?

Petr
Host
Petr

jen prostý Mechov…. takže Pardubice u Mechova, a nebo Hradubice

Roman
Host
Roman

Praha Perníkov

Honza
Host
Honza

Mě, jako Pardubákovi by se mi líbil název Praha Koněpůlky. 🙂

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

A nebo to pojmenovat Franz Josef Airport Praha. Po jednom leteckém esu. A ve Vídní spadne Prater. 😀
https://cs.wikipedia.org/wiki/Josef_Franti%C5%A1ek

Pepa
Host
Pepa

Přejmenovávání = český národní sport.

Kdo si dnes vzpomene, jaký název nového brněnského vyhrál v anketě? Šalingrad, vybrali Brňané v anketě název pro nové nádraží
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/brno-nadrazi-salingrad-nazev-anketa/r~68a63d98db8211e89271ac1f6b220ee8/

A není náhodou Kolovratník u každého dnešního pr…ru?

Bob
Host
Bob

Tady jde hlavně o to, aby se spojení do Pardubic zobrazilo ve vyhledávání, když někdo zadá Prahu. Většina Čechů, natož cizinců, vůbec neví, že nějaké menší letiště východně od Prahy vůbec existuje.

Bergamo taky hledáme jako Milán, Charleroi jako Brusel atd.

Jenda
Host
Jenda

Přesně tak. Benátky – Treviso jsou jen dalším do podobné party. O cestě do Paříže nebo ze severských letišť do center příslušných měst z názvu ani nemluvím.
Asi bych se vybodl na nějaké Praha východ. A označit letiště jako Praha – Pardubice, po vzoru zahraničí. Název vystihne to hlavní. Letiště je v rozumném dosahu hlavního města.

Generální mandatář
Host
Generální mandatář

Dobrý nápad. I já se pod něj podepisuji. Byla by zde dobrá kinka do Číny.

Brejden
Host
Brejden

Nikdo z hromady chytrých diskutujících zatím nevzpomněl na fakt, že Pardubice jsou především vojenské letiště, kde jsou civilové jen jakýsi bonus. Čili o existenci či neexistenci letiště nemůže být příliš řeč, pokud tedy nemá armáda jiné úmysly…

Bob
Host
Bob

Vojáci používají Čáslav, Pardubice jsou pro ně spíš jen záložní.

Brejden
Host
Brejden

a) Ne. Na každém vojenském letišti (Čáslav, Pardubice, Náměšť) se provozuje něco jiného. Ano, Pardubice slouží jako záloha, pokud Čáslav není v provozu
b) I kdyby, nic to nemění na tom, že dohady o (ne)existenci Pardubic jsou bezpředmětné. Maximálně jen o poskytování servisu v přistavěném terminálu.

LKPD
Host
LKPD

pokud nevite co zde vojáci provozuji ani nepiste asi jste o nejakým CLV ani neslyseli pocitam pánove…

Petr
Host
Petr

Pan Kolovratník je dle mého soudu trošku mimo.Jak asi zde všichni vědí, Londýn-Stansted je velkou základnou Ryanairu. Na letiště Stansted vede rychlodráha, která vás zaveze přímo do centra Londýna. Do Pardubic jede autobus, který vás možná zaveze na přeplněný koridor.Londýn Stansted je moderní letiště,kde mezi terminaly jezdí vlak. A hlavně Londýn a jeho aglomerace s x miliony obyvatel je nesrovnatelná s mini aglomerací okolo Prahy. Ale jak se říká,slibem nezarmoutíš a dle mého soudu je to jen předvolební výkřik.

Alex
Host
Alex

Chlast ve sněmovně je opravdu velmi levný a poslanci si jej dopřávají ve velkých doušcích 😀

Zdeněk
Host
Zdeněk

Pardubické letiště by se také mohlo jmenovat Czech Central Airport. Je totiž umístěno blíže pomyslnému geografickému středu republiky, než Praha. A po sloučení Pardubic s Hradcem Králové by se mohla nová východočeská metropole jmenovat třeba Labie, a letiště taktéž. Obě města leží na Labi, navíc je to název snadno vyslovitelný pro cizince, dokonce i pro prkenná germánská a anglosaská mluvidla, a vyřadila by se tak odvěká rivalita mezi HK a PU. 🙂 No, trochu jsem si zažertoval…:-)

Nekdo
Host
Nekdo

Welcome to Czech central Airport. The buses to Labie, wonderful capital of Czechie are leaving from the parking lot next to the arrivals…

Daniel Novák
Host
Daniel Novák

Jsem pro. Pardubické letiště by se mohlo jmenovat Labia Majora a Hradecké Labia Minora.
Mimochodem, v angličtině i němčině je to ‚Elbe“, ale nenechte se zviklat detaily.
Mohl byste zfleku jit dělat Kolovratníkovi mediálního poradce.

Zdeněk
Host
Zdeněk

Jen ať se Germáni a Anglosasové pěkně naučí libozvučný latinský název! 🙂 Navíc jsme v Čechách, takže bych do toho cizácky znějící Elbe vůbec netahal. Labie, popř.Labia a šmytec! Pak se ještě zbývá jen shodnout na bodu G – to by mohla být třeba ta velká mimoúrovňová dálniční křižovatka u Opatovic n/L. 🙂 🙂

Pavel
Host
Pavel

Ta rivalita sem patří a já ji podporuju.😎Ale název Labie nezní vůbec špatně🤣.A myslím si že Pardubice se s Hk nespojí“doufám“(Pardubice jsou lepší)

faktická poznámka
Host
faktická poznámka
Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

Obec Pičín opravdu existuje, ale stavět tam mezinárodní letiště??

Kalanis
Host
Kalanis

A nedaleko Pičína skutečně zpevněná ranvej je. Příbramská.

Papoušek 477.0
Host
Papoušek 477.0

To je jak z filmu Adéla ještě nevečeřela. : ,, A kde to je ta Praha ? ale někde ve Vídni.´´

Dolfa
Host
Dolfa

A co takhle Praha – Perníkov….

Karel
Host
Karel

Hlasuji pro Prague Gingerbread Airport!

Dominik Šafařík
Host
Dominik Šafařík

Spíš než zamýšlet se nad názvem letiště bych považoval za relevantní zamýšlet se nad jeho existencí. Dotovat něco tak neekonomického a zároveň neekologického mi přijde jako prostý nesmysl. Dovolenkáři si jednou za rok mohou na tu Ruzyň dojet.

Kulový blesk
Host
Kulový blesk

Však si tam taky zajedou, výběr zájezdů s odletem z Pardubic je velmi omezený.

Filias
Host
Filias

Řekl někdo Pardubičákům, že význam Londýna a Milána je poněkud jinde a kolik stojí sloty např. na Heathrow? Pokud by byla poptávka, tak se na Pardubice už létá dávno.

Gajda
Host
Gajda

Pak jsou taky letiště, který se jmenujou jen podle toho kde jsou, i když z velký části se tam lítá jen na přiblížení k jinému cílu – třeba tak ještě nedávno fungovala Bratislava než začal boj o Vídeň, kterej i tam dostal letenky na pár euro. Ale Pardubice i jako Praha východ nikoho nepřilákají

Kulový blesk
Host
Kulový blesk

Pardubáci to dávno vědí, ale u koryt zatím zůstávají ti, kdo do bezedné díry jménem letiště nalili velké peníze z rozpočtů kraje a města. Kdyby teď přiznali, že to byly peníze vyhozené oknem, spáchají politickou sebevraždu.

Arimatejsky
Host
Arimatejsky

To by se Jan Kašpar divil, že letěl hodinu z Prahy do Prahy.

Vítek
Host
Vítek

Pan Kolovratník ať zaleze do Pardubic a nevylejzá odtamtud.

libor
Host
libor

Super plán, dále bych zkusil rozjet debatu nad novým názvem pro jedno jihočeské letiště Munich-East Airport. Myslím si, že bych Němci mohli mít větší zájem, je tam Bosch a to se vyplatí 😀

Pražák
Host
Pražák

Pro Brno pak Vídeň – severozápad, Bratislava by mohla být Vídeň – severovýchod, Karlovy Vary Norimberk – severovýchod. Jen moc nevím co Ostravou, Katovice – Jih není úplně atraktivní název

rado p.
Host
rado p.

To by mohl byt Southpark 😀

Petr Šimral
Host
Petr Šimral

To je „výborný“ nápad. A propojíme to s uvažovanou stanicí „Praha – východ“ na připravované vyskorychlostní trati. Jsou od sebe „jen“ 78 km přímou čarou : https://mapy.cz/s/coradacose