LOT_PRAGA_X-2021---WWW---III_728x90_new

Americké aerolinky přestanou vozit lidi jumby. Delta už chystá poslední let

Jeden ze strojů Boeing 747-400 skončil v muzeu Delty v Atlantě. Foto: Delta Air LinesJeden ze strojů Boeing 747-400 skončil v muzeu Delty v Atlantě. Foto: Delta Air Lines

Letecká společnost Delta Air Lines skončí do konce roku s provozem letadel Boeing 747. Naplánovala už poslední speciální lety. Pro

Letecká společnost Delta Air Lines skončí do konce roku s provozem letadel Boeing 747. Naplánovala už poslední speciální lety. Pro osobní dopravu tak legendární letadlo už nebude používat žádný dopravce ze Spojených států amerických.

Firma oznámila poslední lety v tiskové zprávě, chystá sérii speciální letů, které zakončí v Minneapolis-St. Paul. Pokračuje tak velké vyřazování legendy dálkových letů po celém světě.

Letový řád pro poslední lety oznámila firma jen dva týdny poté, co na letecké vrakoviště odlétla poslední jumba společnosti United Airlines.

Delta s jumby začala létat před 47 lety, původně ale vydržely jen 4 roky v provozu. Aerolinka zjistila, že letadla jsou pro ně až příliš velká a v roce 1974 je začala vracet Boeingu. Do flotily se jí vrátily podstatně později: v roce 2008 se firma spojila s Northwest Airlines, které létaly s modelem 747-400. Z 16 jumb, která měla firma ve flotile, už čtyři odstavila v roce 2014, zbytek teď.

U mezinárodních letů bude poslední let ze Soulu do Detroitu 17. prosince. Na této trase už firma poprvé letěla s novým Airbusem A350. Právě menší a úspornější letadla tohoto typu jumba z oblohy vytlačují.

O tři dny později skončí provoz posledním letem pro zaměstnance z Atlanty do Minneapolis-St. Paul. Na obloze by se měly ještě jumba objevit párkrát do ledna jako charter zejména pro sportovní týmy, na začátku ledna čeká jumba let do arizonské pouště na letecké vrakoviště.

Delta chce poslední lety vyhradit svým zaměstnancům a nejvěrnějším zákazníkům, ti si mohou místo na palubě vydražit. Ceny za vnitrostátní americké lety zatím přesahují 200 tisíc mil.

Tagy boeing Boeing 747 Delta Air Lines
Žádné komentáře