dpp

Americká letiště čeká velká modernizace infrastruktury, v grantech získala od státu téměř miliardu dolarů

Letiště Fort Wayne po modernizaci, na kterou získá jako jediné v Indianě státní financování díky zákonu o infrastruktuře. Zdroj: Twitter.com - Fort Wayne AirportLetiště Fort Wayne po modernizaci, na kterou získá jako jediné v Indianě státní financování díky zákonu o infrastruktuře. Zdroj: Twitter.com - Fort Wayne Airport

Financování vychází ze zvláštního zákona o infrastruktuře z roku 2021, zasloužil se o něj americký prezident Joe Biden a jeho administrativa.

Federální úřad pro letectví (FAA) Spojených států amerických v pondělí 27. února prohlásil, že uděluje téměř jednu miliardu dolarů v grantech celkem 99 projektům na modernizaci letišť v USA. Informovala o tom agentura Reuters. Financování vychází ze zvláštního zákona o infrastruktuře z roku 2021, který vyčleňuje 25 miliard dolarů na podobné projekty po dobu pěti let a je určeno například ke zvýšení zabezpečení letišť, zrychlení systému odbavení zavazadel či k zajištění lepšího přístupu na letiště nebo nebo na modernizaci terminálů.

Prostředky by měly jít jak do velkých, tak i středních a malých regionů po celé zemi. Celkově pak do letišť ve 47 státech. FAA uvedl, že granty pomohou uspokojit rostoucí poptávku po letecké dopravě a zvýšit komfort a bezpečí cestujících. Spojené státy investují desítky miliard do renovace a rozšíření stárnoucích letišť, Bidenův zákon o infrastruktuře však pokrývá také železnice, silnice, přístavy nebo veřejnou dopravu.

Na finance dosáhne například mezinárodní letiště Des Moines ve státě Iowa, kde nahradí terminál z roku 1948 novým za 10,8 milionu dolarů. Dalších 29 milionů dolarů půjde na letiště v Salt Lake City v Utahu, které přestaví terminál a navazující prostranství. Letiště O’Hare v Chicagu získá 50 milionů dolarů na expanzi 60letého Terminálu 3. Rozšířený seznam plánovaných investic je k dispozici v tiskové zprávě FAA.

Tagy FAA letecká doprava v USA letiště Spojené státy americké USA
2 komentáře