Letecké společnosti Letectví

American Airlines přišly o post největší letecké společnosti světa

Nové zbarvení United Airlines. Foto: United
Nové zbarvení United Airlines. Foto: United

Letecká společnost American Airlines přišla ve druhém čtvrtletí o post největší aerolinky na světě. Předhonily ji Delta Air Lines a United Airlines.

Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků American Airlines za druhé čtvrtletí, na změnu pořadí upozornil server ThePointsGuy.com.  Podle již dříve zveřejněných výsledků Delty a United se Delta stala největší aerolinkou podle tržeb, United podle nabízené kapacity. American jsou největší leteckou společností od roku 2013, kdy se spojily s US Airways.

Delta v druhém čtvrtletí utržila 12,5 miliardy dolarů, American 12 miliard, United 11,4 miliardy dolarů. United předhonily American v nabízené sedačkové kapacitě (ASM – součin míst v letadle a uletěných mil, v Evropě používané jako ASK). United nalétaly celkem 73,2 milionů ASM, American 72,3 milionů. Jde o první pokles této letecké společnosti za posledních sedm let.

Americké letecké společnosti zažívají velmi dobré období, překazily jim ho ale problémy s uzemněním letadel Boeing 737 MAX 8. V případě American Airlines to znamenalo vyřazení 24 letadel z provozu. Firma oznámila ve zprávě pro investory, že ztrátu z výpadku strojů 737 MAX odhaduje na 400 milionů dolarů. ThePointsGuy.com připomíná, že Deltě se podařilo v objemu tržeb překonat American i díky větším příjmům například z údržby a servisu letadel.

 

5 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jan Cernicky

Dobrý den a kdo je nejvetsi na svete, co do počtu letadel? Dekuji

Tom

Podle počtu letadel je největší American Airlines.

Martin V.

„ASM – součin míst v letadle a uletěných kilometrů, v Evropě používané jako ASK“
To není úplně pravda, ASM = available seat miles (statue miles, nikoli v letectví obvyklých námořních mil), kdežto ASK = available seat kilometers. Převodní faktor je 1,609, takže to není totéž. 🙂

Viťa

American jsou největší leteckou společností od roku 2013, kdy se spojily s United Airways.

S US Airways