LOT 3a leaderboard

American Airlines hasí velký problém s piloty. Naplánovaly jim příliš volna, 15 tisíc letů v ohrožení

B767-300, foto: American AirlinesB767-300, foto: American Airlines

American Airlines (AA), největší letecká společnost na světě, čelí podobnému problému, jako letos na podzim Ryanair. Nemá pro své lety

American Airlines (AA), největší letecká společnost na světě, čelí podobnému problému, jako letos na podzim Ryanair. Nemá pro své lety dostatek pilotů.

Důvody se ale liší: zatímco u Ryanairu bylo rušení letů způsobeno i jejich nedostatkem, v případě American Airlines je pilotů ve stavu dost, ale příliš mnoho jich má naplánované volno.  Systém přidělování směn totiž umožnil vzít si volno více pilotům, než si mohly aerolinky dovolit. Navíc během období, kdy je poptávka po létání jedna z nejvyšších v roce:  na konci roku během vánočních svátků.

Informovalo o tom odborové sdružení pilotů American Airlines Allied Pilots Associations (APA). , které sdružuje přes 15 tisíc pilotů. Podle nich je v ohrožení zhruba 15 tisíc letů v období od 17. prosince do konce roku.

AA zkouší mezery v rozpisech služeb nahradit přesvědčováním pilotů, aby se volna vzdali výměnou za 1,5 násobek jejich mzdy. Odboráři jsou ale zatím proti, podle nich takový bonus neodpovídá jejich smlouvám a aerolinky odměnu nemohou garantovat.

Obě strany čekají jednání o tom, jak výpadek nahradit a hlavně za kolik. Problém se týká letů z Bostonu, Charlotte, Washingtonu, Dallasu, New Yorku, Miami, Chicaga a Filadelfie.

Podle mluvčího APA Gregga Overmana došlo k chybě zřejmě kvůli tomu, že systém umožnil pilotům odmítnutí nebo výměnu naplánované služby. „Za normálních okoloností se nemůže pilot naplánovanou službu odmítnout, pokud si ji nevezme někdo jiný. Teď to ale systém umožnil,“ řekl Overman pro New York Times.

Tagy american airlines¨
1 komentář