egoe-plus
Letectví

Airbus získal první objednávku na A321LR pro státní účely. Bude létat pro Luftwaffe

Airbus A321LR ACJ v barvách Luftwaffe. Foto: Airbus
Airbus A321LR ACJ v barvách Luftwaffe. Foto: Airbus
Letadlo s doletem až 7 800 kilometrů je možné použít pro přepravu vojáků i například pacientů ze zahraničí.

Výrobce letadel Airbus získal první zakázku na model A321LR na provoz pro státní účely. Divize Airbus Corporate Jets (ACJ) se dohodla se společností Lufthansa Technik na dodávce dvou letadel, které přestaví na víceúčelové letadlo pro německé vzdušné síly Luftwaffe.

Kontrakt dnes oznámil Airbus v tiskové zprávě. Německo výrazně modernizuje svoji vládní letku: už dříve objednalo pět nových Airbusů A350 ve verzi ACJ.

„Letadlo bude možné použít na různé účely. Od přepravy vojáků na mise až po zdravotnickou evakuaci,” uvedl Airbus v tiskové zprávě. Letadlo bude létat v konfiguraci pro 163 cestujících nebo 6 pacientů v intenzivní péči nebo 12 pacientů s méně intenzivní péči. Vojenská letadla letos Německo použilo například pro přepravu italských pacientů postižených koronavirem z Itálie do německých nemocnic v době, kdy tamější nemocnice nezvládaly už nápor.

Dolet letadla bude 7 800 kilometrů či 9,5 letových hodin, v běžném provedení pro aerolinky má dolet 7 400 kilometrů. A321LR je verzí úspěšného modelu A321neo s prodlouženým doletem.

8 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
petr 5

Naše armádní Casa může vozit akorát roušky mezi Kbely a Ruzyní. Hlavně, že Vlastička pokryla chemikovy kšefty.

Pražák

Pán bude evidentně „odborník“, že? Já jen, že srovnávat v podstatě civilní dopravní proudové letadlo s vojenským taktickým transportním letadlem může jen skutečný „expert“.

mata

proč si rovnou nekoupili a321xlr?

Tomas

.. inu, protože si koupili LR .. co je na tom nepochopitelného?

a taky nejspíš proto, že první dodávky XLR jsou plánované na rok 2023, takže na řadu by se dostali … tak 2025, zatímco tahle letadla dostanou už příští rok (říjen a listopad 2021)

medák

Protože Airbus potřebuje zakázky a práci teďka.. a tak se objednalo LR které je už připravené než aby se kupovalo XLR které ještě není stále reálně vyrobené a dořešené.. 🙂

Poudy

Ten nátěr tomu sluší asi jako osina zadku.

Radim

Slušivý nátěr vojenského stroje. Kolko bude mat lahkych gulometov?

Djembadjemba

V reálu ten matnej nátěr vypadá dost slušivě… https://ibb.co/T2PDFqS