Airbus zastavil dodávky letadel A320neo s motory Pratt & Whitney

Montáž motoru PW1100G-JM. Foto: Pratt & WhitneyMontáž motoru PW1100G-JM. Foto: Pratt & Whitney

Výrobce letadel Airbus a jeho dodavatel motorů Pratt & Whitney čelí nepříjemné situaci. Kvůli problémům s motory zastavil Airbus dodávky

Výrobce letadel Airbus a jeho dodavatel motorů Pratt & Whitney čelí nepříjemné situaci. Kvůli problémům s motory zastavil Airbus dodávky nových letounů A320neo a jeho někteří provozovatelé dočasně letadla odstavili.

O problémech s motory informovaly agentury Bloomberg a Reuters. Bloomberg citoval mluvčího indického dopravce IndiGo, podle kterého se bezpečnostní komise Airbusu a Pratt & Whitney rozhodly pozastavit dodávky nových letadel. Rozhodnutí navazuje na varování a nařízení Evropské agentury pro bezpečnosti letectví EASA. Ta zakázala jejich provoz přes oceány nebo pusté oblasti.

Někteří dopravci zažili během letu v poslední době vypnutí motoru. Omezení se týká zřejmě jen omezeného počtu motorů, řádově desítek kusů. Podle Bloombergu je zatím odstaveno 11 ze 113 letadel, které mají problematický motor. Podle Reuters se problém týká kompresoru v motorech PW1100G-JM .

Pro Airbus nejde o první problém v posledních letech s výpadky dodávek nových letadel, zpoždění nabral například náběh produkce A350. Potíže s některými motory má i Boeing, a to s motory Rolls-Royce u dreamlinerů.

Jaké budou dopady stávajících problémů na Airbus i výrobce motorů je podle agentur zatím předčasné říkat.