LOT 3a leaderboard

Airbus vyfoukl Boeingu obří zakázku na sto nových letadel pro americkou Deltu

A321neo v provedení pro Deltu. Foto: Delta Air LinesA321neo v provedení pro Deltu. Foto: Delta Air Lines

Výrobce letadel Boeing utrpěl velkou porážku na svém domácím hřišti. Americká společnost Delta Air Lines oznámila další těsnější pouto s

Výrobce letadel Boeing utrpěl velkou porážku na svém domácím hřišti. Americká společnost Delta Air Lines oznámila další těsnější pouto s evropským výrobcem Airbus. Koupí 100 nových letadel A321neo ACF (Airbus Cabin Flex) s opcí na dalších sto letadel.

Delta v tiskové zprávě uvedla, že nové stroje „nahradí technicky méně pokročilá letadla“.

Podle amerických médií se Delta rozhodovala mezi Airbusy 321neo a Boeingem 737MAX, nakonec se rozhodla pro Airbus. Za rozhodnutím Delty může být i dřívější nákup s A321ceo, kterých si aerolinka objednala celkem 117.

Delta si pro nové airbusy, které má výrobce dodat mezi roky 2020 a 2023, vybrala kanadské motory. Pratt & Whitney PW1133G-JM. Oproti verzi A321ceo má být spotřeba o 12% nižší v přepočtu na sedačku.

I když jde o letadla vyvinutá v Evropě, půjde o americké stroje: většina z nich bude vyrobena v závodě Airbusu v Mobile v Alabamě. Podle končícího obchodního šéfa Airbusu Johna Leahyho je 40% dílů z amerického závodu už z USA.

Vztahy Delty s Boeingem jsou v posledních měsících značně vyhrocené. Důvodem je uvalení cla ve výši 300% na nákup nových letadel Bombardier, které si u americké vlády prolobboval právě Boeing. Do projektu na nová letadla Cseries tak nakonec vstoupil právě Airbus.

Boeing navíc doplácí na to, že opustil segment letadel velikosti A321 a nepřišel s nástupcem modelu 757. Právě A321 je má nahradit, stejný krok udělají i American Airlines.

Tagy Airbus boeing Delta Air Lines
Žádné komentáře