Letecké společnosti Letectví

AirAsia X podruhé v Praze, Ruslan opět v Pardubicích

Airbus A330-900 (A330neo) společnosti AirAsia X v Praze. Foto: Lukáš Novák
Airbus A330-900 (A330neo) společnosti AirAsia X v Praze. Foto: Lukáš Novák

Letecký provoz v Česku sice v posledních dnech spadl na minimum, i tak se ale na tuzemských letištích objevují letadla stojící za pozornost. V Pardubicích přistál dnes již potřetí během posledních deseti dnů nákladní Antonov An-124 Ruslan, čtvrtý je na cestě. Podruhé během dvou dní přistál v Praze také A330-900 společnosti AirAsia X. Čtvrtý Ruslan měl přistát v Pardubicích ještě dnes, nečekaně ale ještě přistál v Kazani.

Letoun AirAsia X měl podle ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka (ČSSD) na palubě celkem 83 Čechů a 14 cizinců s pobytem v České republice. Současně bylo na palubě také 71 Rakušanů, 31 Maďarů a Italů. Letadlo letělo z letiště Don Muang v thajském Bangkoku. Ministerstvo zahraničí zajistilo od 18. března návrat do vlasti pomocí speciálních letadel a autobusů pro zhruba 4200 Čechů, kteří kvůli epidemii koronaviru uvízli v zahraničí. Pro další tisíce lidí vyjednalo výjimku, na základě které mohli odletět ze země, v níž se zdržovali, do Česka.

Repatriační letadla přiletěla z 15 destinací. V nejbližší době by mělo dorazit letadlo ze Spojených států. Diplomacie při návratů českých občanů spolupracuje i s ostatními státy EU a nabízí jim volná místa ve svých letadlech, stejně tak  mohli Češi využít možnost evakuace v letadlech vypravených jinými státy.

Po šesté hodině večerní se objevil v Pardubicích již potřetí nákladní Antonov An-124 Ruslan se zdravotnickým materiál ze Šen-čenu. Ukrajinský dopravce Antonov Airlines nakonec cestu z Číny zvládl rychleji než stejné letadlo ruské společnosti Volga Dnepr Airlines. To letělo přes Ulan Ude, namísto přímého letu ale ještě cestou mělo mezipřistání v Kazani. Zda stihne dolétnout ještě dnes není zatím jisté.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Pepa
Host
Pepa

Tak už je vda3024 ve vzduchu, asi musela posádka povinně odpočívat. Těžko říct.

MPE
Host
MPE

Další repatriační let dnes: OK-TVY se při návratu od Transatu z Montrealu „stavil“ v Chicagu a s mezipřistáním v Goose Bay se vrací do Prahy. Včera se prázdným přeletem z Toronta vrátily TVG a TVH od Sunwingu, v Kanadě už zůstávají jen TVU a TVV.

Jeden zajímavý „kšeftík“ mělo TVS předevčírem, včera a dnes: dopravu švédských vojáků na/z mise OSN v Mali.TVM letělo Praha-Vasteras-Malaga-Bamako-Malaga-Vasteras-Praha. Takovéhle „náhodné“ lety budou teď asi bohužel tvořit základ jejich činnosti…

LKPD
Host
LKPD

nečekane to nebylo jediný kdo to nevěděl je klasicky redaktor

MPE
Host
MPE

Překvapivé je spíš to, že sednul v Kazani, a ne v nedalekém Uljanovsku, kde má V-D Airlines svoje sídlo a hlavní bázi.Přitom vektor na přistání zprvu vypadal právě na Uljanovsk…

Potěmkin
Host
Potěmkin

Asi už ho v Kazani vykládají 😁

milan
Host
milan

Možná, že lepí na krabice věnování…

Pražák
Host
Pražák

Nestihne, stále sedí v Kazani.