LOT 3a leaderboard

ACRI: Firmy v železničním průmyslu se potýkají s výpadky subdodávek ze zahraničí

Výroba netrakčních souprav typu push-pull pro Moravskoslezský kraj. Pramen: České dráhyVýroba netrakčních souprav typu push-pull pro Moravskoslezský kraj. Pramen: České dráhy

Většina firem podnikajících v odvětví dopravního strojírenství a železničního průmyslu se snaží i během pandemie koronaviru udržet výrobu a plnou

Zpět na článek
20 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Eduard

Je třeba vydržet. Za nějakou dobu jak pevně věřím, korona virus dostaneme pod kontrolu a zase se začnou otevírat hranice. Teď pár týdnů zdržení snad nikoho nezabije.

Vbb

Tak si stoupněte před fabriku a řekněte dělníkům, že pár týdnů zdržení výplaty je nezabije.
Pak bych ale doporučil hodně rychlý útěk, protože rozzlobení dělníci nejsou totéž co „pár týdnů zdržení výplaty“

Eduard

Klidně jim to povím. Je lepší být pár týdnů bez práce než pak celý život oplakávat své blízké. Vím, že to nikdo nemá jednoduché, ale nějakou tu finanční rezervu by měl mít každý. Navíc, když jsou zavřeny hospody, herny, obchody, tak ani nemáte za co utratit. A kdo už nutně potřebuje peníze, může na brigádu do obchodu.

Vbb

Vy jste mě nepochopil. Váš obrat „pár týdnů zdržení snad nikoho nezabije“ je totiž v tomto kontextu spíš drzý a dráždící než vysvětlující.
Samozřejmě, že každý by měl mít rezervu. Jenže „měl by mít“ nerovná se „má“.
Kromě heren a hospod je tu i nájemné, telefon či jídlo. Ale jestli pro vás a vaši rodinu platí „pár týdnů nejedení nikoho nezabije“, tak jsem nic neřekl a prosím admina, aby mé příspěvky na toto téma smazal. 😉

Y.K.

Tak to vyprávějte podnikatelům, kteří mají již třetím týdnem zavřené provozy, příjem nula a musí platit energie, nájmy, svoje životní náklady… A taky to musí vydržet, nic jiného nezbývá.

Eduard

Přesně tak. Doba je těžká pro každého nejen pro dělníky. Navíc nikdo u nás nemusí hladovět ani nemusí kvůli tomu co se děje pod most. A to, že někdo žije od výplaty k výplatě je smutné, ale je to každého boj. Nikdo nikoho nenutí ani nenutil si brát půjčky na vánoce, telefony či dovolené. Snad se lidi do budoucna poučí a budou se chovat rozumněji.

Jakub

Dobrý čas poohlédnout se i po jiných dodavatelých.

Kubrt

Třeba z Běloruska nebo KLDR, to jsou jediné země, jejichž obyvatelstvo je vůči koronaviru odolné.

K.S.

Boha neblbněte zase tak. Nevíme co chybí, jestli složité technologické celky, kdo je navrhoval (elektronika), nebo jestli chybí pitomé gumové těsnění, kapacita na vysekávání/řezání… Jestli chybí kapacita na zpracování některých materiálů, můžu zkusit předat kontakt na ACRI jedné vcelku agilní firmě zpracovávající primárně sice polyuretanové pěny, ale umí udělat poměrně dost věcí vyžadujících řezání vodním paprskem, nebo které se tak dají vyrobit. Jsem si jistý že stejně tak se bude dát najít výrobce mnoha dílů zde v republice. Nebo alespoň třeba zajistit licence na jejich výrobu.

Vbb

A té vaší agilní firmě se koronavirus vyhýbá?

K.S.

Prozatím naštěstí ano. A naštěstí nezaměstnává lidi ze zahraničí (možná pár, ale to nevím jistě), takže na zavřenou hranici není tak citlivá.

Y.K.

Na karantény je ale citlivá každá firma, tedy kromě těch kde pracují výhradně roboty.

Eduard

I ty roboty je třeba seřizovat, nastavovat a servisovat. Samy to jaksi neumí.

Jakub

Nemyslím tyto země, ale myslel jsem to podobně jako níže psal K.S. stačilo by oslovit menší firmy zda jsou schopné nahradit výpadky dodávek. = Další podpora českých podniků/podnikatelů.

Jiří Kocurek

Mno to bude právě problém. Nevíme, co chybí. Která menší česká firma je chopná dodávat hliník, aby se z něj daly vyrábět profily? Podobně je to s ocelí. A když jsem nakousnul tu ocel, tak železnou rudu (Železnou rudu taky) v ČR máme. Ale jak z ní malá česká firma do týdne vyrobí ocel, to mi známo není. Třicencké želzárny totiž železnou rudu dovážejí…

K.S.

Jaký typ dodávek a polotvarů chybí? Technologické celky, nebo obecně různé celky a polotovary? Jen ze zajímavosti.

Petr 78

Radši se moc neptejte, nebo se nakonec ukáže, že toho zase tak moc nechybí, nebo chybí, ale muselo by se máknout, aby se to vyřešilo. Asociaci jde nejspíš jen o ten předposlední odstavec.

Jiří Kocurek

Samozřejmě. Vy byste radostně platil penále z prodlení zapříčiněné vládním nařízením?

Petr 78

Ne neplatil, mě pouze vadí, že téměř pro všechny podnikatele je první volba natažená ruka ke státu a až pak nějaká vlastní snaha řešit problémy.

Jiří Kocurek

Tak jasně, když jim stát nařídil zavřít krám, tak si to mají vyřešit sami. Žeáno. A hlavně nezpozdit zálohy na DPH.