A321LR přeletěl poprvé přes Atlantik, piloti museli po chvíli přistát kvůli papírování

Nový model Airbusu A321LR dnes poprvé přeletěl Atlantický oceán. Letadlo, které má přinést revoluci do dálkových letů, ale krátce po

Nový model Airbusu A321LR dnes poprvé přeletěl Atlantický oceán. Letadlo, které má přinést revoluci do dálkových letů, ale krátce po startu muselo přistát. Důvodem nebyly technické problémy, ale problém s papírováním.

Upozornil na to belgický letecký server Aviation24.be a také na svém twitterovém účtu Flightradar24.com

Krátce po vzletu z letiště Charles de Gaulle si totiž jeden z členů posádky uvědomil, že nevyplnil formulář ESTA nutný pro vstup do USA. Letadlo se tak pár minut po vzletu vrátilo zpět na zem, přistálo na letišti Le Bourget. Odlétlo pak zhruba po hodině a půl. V New Yorku na letišti JFK přistálo v 0.05 středoevropského času.

Let můžete sledovat na serveru Flightradar24.

Infografika s klíčovými daty o A321LR. Foto: Airbus

Infografika s klíčovými daty o A321LR. Foto: Airbus

A321LR díky svému doletu 7400 kilometrů umožní spojení mezi Evropou a USA úzkotrupým letadlem. Aerolinky od něj očekávají velkou úsporu nákladu: má nižší spotřebu, navíc má menší kapacitu a není takový problém ho naplnit. Certifikace má být dokončená během druhého čtvrtletí letošního roku, pak ho začnou první aerolinky nasazovat na své lety.

Je to největší změna v letecké dopravě za posledních dvacet let. Dálkové trasy budou najednou dostupné za ceny, které trh dosud nezažil,“ říká například šéf skandinávského dopravce Primera Air Andri M. Ingolfsson. Aerolinka má převzít první A321 LR letos. Airbus tvrdí, že oproti stávají verzi bude spotřeba na sedačku o 15-20% nižší než dosud.  Stávající model A321 má dolet 3200 námořních mil, nový A321LR 4000 mil.

Tagy A321LR
Žádné komentáře