DPP zpoplatnil informace o tom, kolik platí právníkům Agrofertu i jiným advokátním kancelářím
Zjistit, za jaké právní rady a kolik platí Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP), není levnou záležitostí. DPP informace zpoplatnil
Zjistit, za jaké právní rady a kolik platí Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP), není levnou záležitostí. DPP informace zpoplatnil s tím, že prý jejich sestavení zabere příliš času.
Vyplývá to z odpovědi DPP na žádost o informace podle zákona 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím, ve které redaktor deníku Zdopravy.cz žádal o přehled smluv a faktur se třemi advokátními kancelářemi. Za přehled všech faktur od roku 2015 chce podnik 1975 korun.
Jde o smlouvy se společnostmi HSP & Partners, Císař, Češka, Smutný a Rowan Legal. V registru smluv sice smlouvy jsou, ale neobsahují konkrétní údaje, za co DPP platí, pouze údaje o ceně. Například za hodinu služeb HSP & Partners platí DPP 2400 korun. Kolik konkrétně zaplatil DPP celkově ale není jasné.
Proč nás zajímaly právě tyto tři společnosti?
HSP & Partners je advokátní kanceláří, která spolupracuje dlouhodobě s Agrofertem. Když se dostalo hnutí ANO do vlády a posléze i na pražský magistrát, začala náhle získávat práci i od městských či státních firem, napsala loni Mladá fronta Dnes.
Hospodářské noviny nedávno upozornily, že jednatel advokátní kanceláře Květoslav Hlína „má svou vlastní kancelář na ředitelství DPP v 7. patře, účastní se jednání představenstva a úkoluje celý management včetně generálního ředitele Martina Gillara (svého bývalého koncipienta)“
V případě smluv spolupráce DPP a advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný deník Zdopravy.cz zajímá především poradenství ohledně smluv se společností Rencar. S tou DPP vede dlouhodobě spory kvůli reklamě, stahuje záhadně některá svá vyjádření ze svých webových stránek a v narychlo vypsaných soutěžích zadává zakázky na reklamu společnosti Bigboard.
S veřejnými zakázkami DPP radí společnost Rowan Legal. Zdopravy.cz nedávno zjistil, že u miliardové soutěže na nové autobusy tato firma radí DPP a v jiné zakázce přitom pracuje pro jednoho z účastníků soutěže, společnost SOR Libchavy.
Nejde o první případ, kdy DPP zpoplatňuje informace, u kterých lze očekávat, že jejich poskytnutí je ve firmě takové velikosti záležitostí několika minut díky elektronickým dokumentům. Například SŽDC poskytuje běžně přehled zakázek nad 200 tisíc korun vyžádaný podle zákona 106 zdarma a během několika dní.
Autor tohoto textu v pátek poplatek uhradil.