Máme peníze na měsíc, řekly Virgin Atlantic a požádaly soud o ochranu
Britské aerolinky nedostaly státní pomoc, chtějí získat čas na další úvěr. Americký soud jim má poskytnout ochranu před věřiteli.
Měl to být jeden z příkladů záchrany aerolinek bez státní pomoci. Před dvěma týdny britský dopravce Virgin Atlantic oznámil, že ho zachrání majitelé a další investoři. Dnes požádal americký soud o vstup do bankrotové ochrany podle tzv. Chapter 15.
Jde o druhou aerolinku ze skupiny Virgin Group miliardáře Richarda Bransona, která již vstoupila do bankrotové ochrany. Už od dubna je v podobném režimu australská pobočka Virgin Australia.
Virgin Atlantic létají jen na dálkových trasách, tedy v segmentu, který je postižen největším propadem poptávky v celém oboru. Firma v oznámení uvedla, že jí zbývají peníze maximálně na měsíc. Aerolinky obnovily provoz na konci července ve velmi omezeném rozsahu.
Chapter 15 se používá v americkém insolvenčním právu pro zahraniční firmy. Ve Virgin mají 49 % akcií americké Delta Air Lines. Aerolinky zatím dál létají. Firma vstup do bankrotové ochrany vysvětluje i tím, že chce získat čas na získání dalšího úvěru.
V polovině července aerolinky oznámily pětiletý restrukturalizační plán v hodnotě 1,2 miliardy liber. Podle oznámeného plánu firma propustí 3500 lidí v reakci na sníženou poptávku, zcela opustí londýnské letiště Gatwick. „Posledních šest měsíců bylo nejhorších, co jsme v naší šestatřicetileté historii zažili. Dosáhli jsme ale i přes bolestivá opatření něčeho, co mnozí považovali za nemožné,“ řekl šéf aerolinek Shai Weiss. Firma věří, že od roku 2022 bude opět v zisku.
Podle dohody Virgin Group investuje do firmy 200 milionů liber, dalších 400 milionů má poskytnout na zárukách. Do firmy vstoupí jako investor společnost Davidson Kempner, která poskytne 170 milionů liber, věřitelé odloží aerolinkám splátky více než 450 milionů liber.