Méně cestujících než pro minibus. Středočeský kraj sečetl cestující na lokálkách

Data ze sčítání mají pomoci při rozhodování, zda na některých tratích nezastavit provoz.
Středočeský kraj provedl během jara a léta sčítání dopravy na vybraných regionálních tratích. Data z dopravního průzkumu ukazují, že v řadě případů vlakem cestuje tak málo lidí, že by na jejich přepravu stačil minibus. Data budou podkladem pro další analýzy, jejichž výsledkem bude návrh na ukončení objednávky vlaků.
Sčítání proběhlo na celkem pěti tratích, o kterých se dlouhodobě mluví jako možných kandidátech na zastavení provoz. V některých případech šlo jen o vybrané úseky. Konkrétně se uskutečnilo na úsecích 076 Mladá Boleslav – Mělník, 162 Rakovník – Kralovice, 210 Čisovice – Dobříš, 110 Slaný – Louny a 124 z Rakovníka do Deštnice. V řadě případů sčítači zaznamenali situace, kdy byli ve vlaku zcela sami jako jediní cestující.
Sčítání přitom probíhalo jak ve všední dny na jaře, tak například o letních víkendech za hezkého počasí. Ve většině případů vlaky za celý den přepravily desítky, maximálně nižší stovky cestujících. Na sociálních sítích u některých tratí proběhly dokonce výzvy železničních fanoušků, aby v období sčítání lidé vlaky využívali více. Podle dat z dopravních průzkumů ale k žádnému masívnímu přílivu cestujících nedošlo. Ukázalo se, že řada zastánců provozu na lokálkách zůstává bojovníky za ně pouze u klávesnice.
„Je to pro nás základní údaj pro další analýzy, jak v daných oblastech dál s dopravou. Pro každou trať děláme kompletní pasport, kdy chceme zohlednit i její možný potenciál například navýšením počtu spojů nebo naopak nahrazením autobusy či poptávkovou dopravou,“ říká náměstek pro veřejnou dopravu Petr Borecký. Podle něj je možné, že i z velmi málo vytížených tratí vyjde vlak jako nejlepší varianta. „Jsou místa, která jsou po silnicích velmi omezeně dostupná, například úsek Čisovice – Dobříš,“ dodal Borecký.
Autobus nemusí být lepší varianta
Analýza má i u případného řešení dopravy autobusy či poptávkovou dopravou zahrnout také náklady na opotřebení silnic takovými vozidly. „Je to v podstatě stejné, jako zahrnutí nákladů za dopravní cestu na železnici. Cílem není ušetřit, ale najít ideální dopravní řešení,“ upřesnil Borecký. Obecně platí, že cena za ujetý kilometr autobusu je v porovnání s vlakem nejméně o polovinu nižší.
Pro přesun na silnici podle něj v řadě případů mluví vzdálenost řady tratí od obydlených míst v porovnání s možností zastávek autobusů v centru obcí. „Nepřistupujeme k tomu ale tak, že autobus bude vždy lepší varianta. Myslím, že jsou místa, kde vlak i při tak nízkém počtu cestujících může být nakonec jedinou rozumnou variantou obsluhy daného území, především pak v případech, kdy je v okolí trati nevyhovující nebo nevhodně vedená silniční síť. V takovém případě pak budeme pracovat s jízdním řádem,“ dodal.
Středočeský kraj je jedním z mála, který se v minulosti rozhodl redukovat provoz na některých tratích. Podle Boreckého je tento pro řadu lidí nepopulární krok ale cestou k lepší veřejné dopravě. Tam, kde kraj omezil železniční dopravu, většinou rozšířil počet autobusových spojů.