Dopravci: Tuzemská železnice narazila na strop, rozvoj výrazně zaostává za dálnicemi

Nádraží Beroun, motorák 810. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářNádraží Beroun, motorák 810. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Hlavní tratě jsou dnes na hranici kapacity a neumožňují zavést více spojů, varují osobní dopravci.

Železniční doprava v České republice narazila na strop svých možností kvůli nevyhovující infrastruktuře. Zatímco v posledních pěti letech vzniklo 250 kilometrů nových dálnic, na železnici přibylo pouze 29 kilometrů nových tratí. Takové je aktuální sdělení Svazu osobních železničních dopravců (SVOD Bohemia). Podle něj má přitom železnice potenciál výrazně zvýšit počet cestujících, pokud se investice zaměří na páteřní tratě a odstranění úzkých hrdel.

„Česká železnice dokáže přilákat více cestujících, ale její rozvoj drasticky zaostává za výstavbou dálnic. Na pouhých 28 % délky tratí se odehrává 90 % všech výkonů osobní dopravy, přičemž počet spojů příměstské železnice se od roku 2019 téměř zdvojnásobil. Hlavní tratě jsou dnes na hranici kapacity a neumožňují zavést více spojů,“ stojí v prohlášení SVOD Bohemia.

Sdružení spočítalo, že v posledních pěti letech bylo zprovozněno téměř 250 kilometrů nových dálnic a 29 kilometrů nových tratí (dvě přeložky IV. koridoru Sudoměřice – Votice a Soběslav – Doubí). Za stejné období bylo elektrizováno přibližně 137 kilometrů tratí, přičemž více než polovinu tvořil jediný velký projekt regionální trasy Olomouc – Uničov – Šumperk.

Tento vývoj se podle SVOD promítá do růstu individuální automobilové dopravy, která díky novým trasám nabízí cestujícím stále více možností. Takový trend je přitom v rozporu s cíli dopravní politiky státu i Evropské unie, doplnilo sdružení. Podíl železnice na celkovém přepravním výkonu tak stagnuje nebo mírně klesá.

„Cestující vnímají železnici jako pohodlný, bezpečný a spolehlivý způsob dopravy. Pokud ale nemají jistotu, že se do centra města dostanou rychle a včas, zůstává pro ně často atraktivnější individuální automobilová doprava. Proto je nutné zaměřit investice tam, kde nejvíce pomohou zrychlit a zjednodušit cestování vlakem,“ řekl výkonný ředitel SVOD Petr Moravec.

Podle SVOD je třeba se zaměřit na šest oblastí:

1. Tarifní integrace a jednotný prodej: Rozšíření systému OneTicket na multimodální síť s jednotnou prodejní platformou pro všechny druhy dopravy umožní jednodušší nákup, transparentní ceny a pohodlnější cestování v rámci celé země.

2. Unifikace vozidel a standardizace požadavků: Koordinovaný postup státu a krajů při unifikaci technických parametrů vozidel napříč objednávanou dopravou povede ke snížení pořizovacích cen až o 30 %, rychlejší modernizaci a vyššímu komfortu pro cestující.

3. Celostátní taktový jízdní řád a podpora pravidelné dojížďky: Zavedení jízdního řádu po vzoru Švýcarska spolu s podporou daňově zvýhodněného zaměstnaneckého jízdného motivuje občany k častější volbě vlaku, zajišťuje spolehlivé přestupy a rozšiřuje dostupnost veřejné dopravy.

4. Podpora první a poslední míle: Modernizace P+R parkovišť, budování bezbariérových terminálů a rozvoj poptávkové dopravy v méně osídlených oblastech zpřístupňuje železnici širšímu okruhu cestujících a posiluje její roli v regionální mobilitě.

5. Rozvoj páteřní železniční sítě: Prioritou je kapacitní výstavba hlavních tratí, oddělení rychlé a pomalé dopravy (VRT, konvenční síť), zlepšení podmínek pro provoz regionální železniční dopravy v uzlech Praha, Brno a Ostrava.

6. Infrastrukturní rozvoj včetně harmonizace technologií: Zaměřit se na infrastrukturní řešení přetížených úseků, elektrizaci tratí, instalaci ETCS a optimalizaci uzlů pro zajištění efektivního a spolehlivého provozu, což povede ke zvýšení přepravní kapacity i bezpečnosti.

„Budoucnost dopravy v České republice je na kolejích a v inteligentním propojení všech druhů veřejné dopravy. Nová a kapacitní železniční infrastruktura zaručí rychlejší, pohodlnější a dostupnější spojení napříč regiony, podpoří ekonomiku a přispěje ke snížení emisí. Jen dynamický rozvoj železnic umožní, aby veřejná doprava byla skutečně konkurenceschopná a šetrnější k životnímu prostředí,“ doplnil Moravec.

Tagy kapacita železnice SVOD Bohemia
11 komentářů