Úzkokolejky jsou unikátním dědictvím, které je třeba zachovat, říká budoucí majitel Moťka

Majetek se musí udržet kompletní, což byl ostatně i důvod, proč jsem do toho vstupoval, říká podnikatel.
Příběh jindřichohradeckých úzkokolejek musí pokračovat. Jde o unikátní technické a kulturní dědictví, které je třeba zachovat v celku dalším generacím. Tak pro deník Zdopravy.cz zdůvodnil svůj zájem o majetek zkrachovalých Jindřichohradeckých místních drah (JHMD) podnikatel Otakar Moťka, který je známý mimo jiné jako zachránce textilky Veba nebo sklárny Kavalier.
Moťka v konkursu nabídl za majetek JHMD 81,35 milionu korun a skončil druhý. Věřitelský výbor ale jeho nabídku ve čtvrtek přijal poté, co vítěz Albert Fikáček nedodržel podmínky výběrového řízení a začátkem září nezaplatil ve stanovené lhůtě svých 83 milionů. Přišel tak mimo jiné o kauci pět milionů korun.
Prodej úzkokolejek Moťkovi musí ještě schválit insolvenční soud, což se očekává příští týden. Podle podnikatele bude obratem následovat platba, takže nebude třeba čekat na konec šedesátidenní lhůty. Po platbě může dojít k převodu majetku.
„Přistupuji k tomu jako k charitě. Celý profesní život se pohybuji v průmyslu a dopravě a toto je jedinečná průmyslová památka. Tady nejde o mé živobytí, ale o udržení 120 let starého dědictví, a to včetně dvou krásných parních lokomotiv,“ řekl Moťka.
Podle něj je cílem zajištění dlouhodobě životaschopného provozního modelu. Ten má spočívat v turistickém provozu, případně ve veřejné obslužnosti v úsecích, kde by to dávalo smysl. Hned po schválení transakce soudem chce proto Moťka zahájit jednání s oběma kraji (Jihočeský, Vysočina), obcemi kolem tratí i Státním fondem dopravní infrastruktury. „Vnímám to trochu jako projekt PPP, tedy shodu mezi soukromým a veřejným kapitálem,“ uvedl podnikatel.
Podle něj na úzkokolejkách nemůže jít o byznys a velké zisky, přípustný ale není ani provozní prodělek. Na infrastrukturu bude mít přístup dopravce, který si objedná dopravní cestu a pronajme vozidla. Počítá se s objednávkou krajů.
Transakci hodlá Moťka „zúřadovat“ rychle i proto, že „ještě před zimou je třeba udělat spoustu práce“. „V žádném případě se nechystá rozprodej. Naopak, majetek se musí udržet kompletní, což byl ostatně i důvod, proč jsem do toho vstupoval. Úzkokolejky potřebují silné finanční zázemí,“ řekl Moťka.
V majetkové podstatě JHMD, která má přejít do majetku Moťkovy firmy Fexlin, jsou především dvě úzkorozchodné tratě (Jindřichův Hradec – Nová Bystřice/33 km a Jindřichův Hradec – Obrataň/46 km), na nichž leží 15 nádraží (a nádražních budov). Součástí transakce jsou i kolejová vozidla.
Úřední povolení mají tratě zatím pro provoz na úsecích Jindřichův Hradec – Kamenice nad Lipou a Nová Bystřice – Hůrky.
Jindřichohradecké místní dráhy se ocitly v insolvenčním řízení (a posléze v úpadku) na přelomu léta a podzimu 2022 kvůli stamilionovým dluhům (cca 350 mil.). Od října téhož roku provoz (s malou loňskou výjimkou) stál. Nový majitel nepřebere po zkrachovalých JHMD žádné dluhy.
Miliardář Moťka není v dopravě žádným nováček. Do roku 2004 patřilo do portfolia jeho firem ČSAD Praha Vršovice, které prodal skupině Veolia. Jeho firmy také provozují vlečky.