Low-code platformy zkracují vývoj aplikací až čtyřnásobně
Výroba dopravních prostředků je jedním z nejkomplexnějších odvětví.
Produkty jsou stále složitější, funkčnější, propojenější a jsou součástí celého spektra systémů. Rostoucí komplexnost výrobků, které kombinují mechanické a elektrické komponenty se stále složitějším softwarem, senzory a novými IoT technologiemi vyžaduje komunikaci nad rámec tradičního vývoje produktů, výroby, servisu a dodavatelského řetězce. Návrhové a výrobní procesy vyžadují podporu desítek různorodých kybernetických systémů. A ty musejí mezi sebou rychle a bez výpadků komunikovat.
Výzvy IT podpory
Výroba dopravních prostředků je jedním z nejkomplexnějších odvětví. Zahrnuje různé typy výroby – projektovou, sériovou i zakázkovou a kombinuje mechanické komponenty, elektrická zařízení i počítačového softwaru. Kromě toho podléhá náročným certifikačním a regulačním požadavkům. IT infrastruktura výrobců dopravních prostředků tak tvoří velmi složitou síť propojených systémů, aplikací a datových zdrojů, jejich složitost a nepružnost dále roste s nároky zákazníků i regulačních orgánů.
Historicky používané systémy a aplikace, které obsahují data v odlišných formátech, mohou komplikovat přístup k důležitým výrobním a inženýrským informacím. I pokud se podaří mezi nimi nastavit komunikaci, může první softwarová aktualizace narušit křehký systém rozhraní a způsobit nákladné výpadky výroby.
Stejné to je s vývojem aplikací, které požadují business uživatelé, kde požadavky na nové aplikace, integrace a customizace jsou tak rozsáhlé, že je IT oddělení není schopno uspokojit ani z poloviny, protože na to nemá dostatečné kapacity a finance. Vývoj nových aplikací je časově a finančně náročný, nemluvě o aktualizacích a údržbě již existujících řešení.
Low-code platformy
Proto vznikají nové vývojové technologie, jako jsou low-code nástroje. Ty si lze představit jako mikroslužby usnadňující sestavování aplikací, které využívají nová i stávající data, systémy a procesy s cílem podporovat přesné a rychlé rozhodování. Společnost Gartner uvádí, že low-code platformy „urychlují vývoj aplikací díky využití znovupoužitelných softwarových komponent, což vývojářům umožňuje soustředit se na obchodní přínosy vytvářených aplikací namísto řešení technických detailů“.
Odhaduje se, že zatímco v roce 2021 bylo low-code vývojem vytvořeno 25 % podnikových aplikací, v roce 2026 to již bude 75 %. Low-code vývoj má řadu neoddiskutovatelných výhod. V první řadě nevyžaduje hluboké programátorské znalosti, čímž se rozšiřuje okruh pracovníků, kteří si aplikaci mohou vyvinout sami. Tím se značně zkracuje doba vývoje aplikace, a přitom se nezatěžuje vývojářský tým. Výsledkem je aplikace, která odpovídá očekáváním uživatelů, zvyšuje produktivitu a snižuje náklady.
Jednou z low-code platforem je Mendix od Siemens Digital Industries Software. Mendix lze chápat jako spojovací bod mezi systémy PLM, ERP, MES a dalšími řešeními. Jeho výhodou je, že pro využití potřebných informací není třeba tyto systémy složitě upravovat nebo přizpůsobovat — stačí využít Mendix a nastavit k požadovaným informacím přístup. Ať už se jedná o aplikaci pro nákup, controlling, kvalitu a další, uživatelé získají data rychle a s minimálním úsilím prostřednictvím webových aplikací na PC nebo mobilních zařízeních, nezávisle na typu hardwaru.
Není tedy třeba čekat až na další fiskální rok, než pro danou úpravu systému někdo schválí termín a finance. Podle dosavadních praktických zkušeností uživatelů zkracuje Mendix vývoj potřebných aplikací troj- až čtyřnásobně. Například společnosti Norsk Hydro takto stačilo k vývoji nové aplikace pro správu kapitálových výdajů pouhých 5 týdnů namísto obvyklých 8 měsíců.
Praktický příklad aplikace
Výrobce stavebních strojů, nákladních a užitkových vozidel, autobusů a speciálních vozidel s řadou výrobních závodů a R&D středisek potřeboval zkrátit dodací lhůty svých projektů. Proces sběru dat napříč všemi systémy, které umožňují spolupracovat na vývoji dílů a sestav s inženýrským, nákupním a dodavatelským řetězcem, je často složitý a časově náročný.
S pomocí low-code platformy Mendix společnost vytvořila webovou aplikaci nazvanou Digital Product Data (DPD), která propojuje data z:
– Řešení Siemens Teamcenter Product Lifecycle Management (PLM), které je implementováno na více pracovištích
– Podnikového systému konstrukčních kusovníků (BoM)
– Původního úložiště pro správu výkresové dokumentace
Díky systému Mendix mohou techničtí pracovníci nyní čerpat informace z jednoho zdroje a efektivně spolupracovat s ostatními odděleními v organizaci. Tímto způsobem pracovníci v celé firmě získávají přístup k důležitým informacím, aniž by ztráceli čas. Aplikace přinesla pozitivní zpětnou vazbu od koncových uživatelů, snížila počet kliknutí o 85 % a zredukovala úsilí spojené s používáním více systémů na projekt o 50 %. Díky low-code postupům bylo možné nový proces zavést za pouhých 11 týdnů — což byl dříve nemyslitelný časový rámec.
Přečtěte si celý příběh a zjistěte, jak low-code tuto transformaci umožnil – více informací najdete zde.
Autor: Aleš Hubáček, Account Director, Siemens Digital Industries Software