Vykrádací šachty a komorové hroby. Archeologové hlásí z Pražského okruhu první nálezy

Zahájení zemních prácí pro záchranný archeologický výzkum na Pražském okruhu. Foto: Zdopravy.cz / Jan NevyhoštěnýZahájení zemních prácí pro záchranný archeologický výzkum na Pražském okruhu. Foto: Zdopravy.cz / Jan Nevyhoštěný

Jeden z úseků palčivě chybějící části dálničního okruhu býval kdysi pohřebištěm.

Už čtyři měsíce pracují experti z Archeologického ústavu na mapování a záchraně památek v trase plánované dostavby Pražského okruhu v úseku D1 – Běchovice.

Podle Ředitelství silnic a dálnic zatím odkryli téměř 5000 let stará sídla a pohřebiště, včetně 11 komorových hrobů z let 800–450 př. n. l., v některých našli i bohatou pohřební výbavu.

Tři nejstarší nalezené hroby pocházejí z období kultury se šňůrovou keramikou (2900–2300 př. n. l.). Mezi pozůstatky pohřební výbavy patří typické poháry se zdobeným podhrdlí, broušené sekerky, kamenné brousky a štípaná industrie,“ popisuje Karel Říha, vedoucí výzkumu tohoto úseku z Archeologického ústavu AV ČR.

Archeologové v oblasti našli doklady lidské přítomnosti od období závěru mladší doby kamenné (začátek třetího tisíciletí př. n. l.) až do starší doby železné (první polovina prvního tisíciletí př. n. l.).

O tři čtvrtě miliardy levnější než ostatní. ŘSD prověří cenu Eurovie pro Pražský okruh, známe další soutěžící

Velmi důležitým nálezem je podle archeologů 11 tzv. komorových hrobů ze starší doby železné neboli halštatské (zhruba 800–450 př. n. l.). Jde o pohřby v centrální pohřební komoře s navršenými mohylovými náspy (ty se nedochovaly), které v některých případech dosahovaly průměru téměř 50 metrů.

Hroby tohoto typu bývají až na velmi vzácné výjimky poškozené už z pravěkého období, minimálně ve dvou případech experti objevili pravěké vykrádací šachty.

Mezi pozůstatky pohřební výbavy patří keramické nádoby, doplňky koňských postrojů z bronzu, fragmenty špatně identifikovatelných železných předmětů, a dokonce pozůstatky zlatých ozdob.

Zahájení zemních prácí pro záchranný archeologický výzkum na Pražském okruhu. Foto: Zdopravy.cz / Jan NevyhoštěnýZahájení zemních prácí pro záchranný archeologický výzkum na Pražském okruhu. Foto: Zdopravy.cz / Jan NevyhoštěnýZahájení zemních prácí pro záchranný archeologický výzkum na Pražském okruhu. Foto: Zdopravy.cz / Jan Nevyhoštěný

Z většiny jsou objekty porušeny sekundárním zásahem, pravděpodobně již v pravěkém období. U některých se nám tyto tzv. vykrádací šachty podařilo identifikovat. V těchto případech se nám dochoval pouze zlomek z původního hrobového inventáře,“ říká archeolog Říha.

Pokles ceny o třetinu

Archeologové prozkoumávají území, jež se svou rozlohou rovná ploše 362 fotbalových hřišť nebo téměř 60 Václavských náměstí v Praze. Odhadovaná cena archeologických prací byla 352 milionů korun, vítězné sdružení nabídlo 209,5 milionu korun, což představuje pokles o třetinu.

To však není nic proti skoku v tendru na zemní práce výzkumu. Ty byly naceněny na téměř půl miliardy korun, vítěz je nakonec udělá za desetinu této částky. Zemní práce pro výzkum se však opozdily o dva měsíce kvůli námitkám k tendru.

Odhadovaná hodnota byla 488 milionů korun, nejnižší nabídka od společnosti Okrouhlický je za 69 milionů korun.

Hotovo v roce 2027

Na chybějící úsek Pražského okruhu D1 – Běchovice zamířila těžká technika ke konci letošního května. Vyhodnocení terénní dokumentace, konzervace a zpracování nálezů potrvá několik příštích měsíců.

Nejpalčivěji chybějící dálniční úsek v Česku má v současnosti stavební povolení v právní moci. V rámci výběrového řízení na zhotovitele bylo ukončeno podávání nabídek a probíhá jejich posuzování.

26 miliard Kč, 4 kilometry tunelů. Pražský okruh získal klíčové razítko, podle úřadu převáží přínosy nad zápory

Nedojde-li k odvolání proti výběru nejvýhodnější nabídky, bude staveniště předáno vybranému zhotoviteli do konce roku 2024,“ uvedl mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Samotná stavba 12 kilometrů dálnice má trvat 36 měsíců. S dokončením stavby počítá současný harmonogram na rok 2027.

Tagy D0 511 Běchovice - D1 Pražský okruh ŘSD ČR Záchranný archeologický výzkum
7 komentářů