Dokument: Mýto je šité na míru, podmínky znemožňují konkurenci, tvrdí fond
Požadavky na reference firem i osob ve velkém mýtném tendru jsou nepřiměřené a příliš konkrétní. Tím vylučují zapojení více firem
Požadavky na reference firem i osob ve velkém mýtném tendru jsou nepřiměřené a příliš konkrétní. Tím vylučují zapojení více firem do soutěže, která tak přestává dávat smysl. Tak se dají shrnout vývody, které Nadační fond proti korupci učinil v podání k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Deník Zdopravy.cz má dokument k dispozici.
Fond v něm v závěru vyjadřuje názor, že zakázka je takzvaně šitá na míru společnostem Kapsch nebo SkyToll, které úzce vymezené reference splňují. V tendru může uspět jen uchazeč, jenž v minulosti dodal elektronický mýtný systém, „který umožňuje vybrat mýtné bez nutnosti použít určitý jízdní pruh, snížit rychlost jízdy anebo zastavit vozidlo na základě dat získaných s pomocí elektronického zařízení instalovaného ve vozidle.“
Právě v tom spatřuje fond největší problém. Ve světě existují různé způsoby výběru mýta a české představy by podle fondu dokázaly naplnit i firmy, které takto přesně vymezenou referenci ještě nemají. Někde může kontrola probíhat například snímáním registračních značek či povinným řazením vozidel do pruhů. „To ale neznamená, že by ten samý dodavatel nebyl schopen zrealizovat systém s palubní jednotkou nebo bez nutnosti řazení do pruhů a zpomalení,“ píše se v dokumentu. Podle fondu by při takovémto restriktivním přístupu k referencím nikdo v minulosti žádné reference nezískal.
Předmětem kritiky se stalo i to, že tytéž kvalifikační požadavky platí i pro jednotlivé členy řešitelského týmu. Fond se zvláště podivuje tomu, že zkušenost se zmíněným a přesně vymezeným systémem elektronického mýta musejí mít vedle hlavního manažera projektu a jeho zástupce například i ekonom nebo specialista na služby zákazníkům. „Zde se vynořuje otázka, v čem je tato služba na pozadí zakázky na systém elektronického mýtného tak specifická, že jí nelze z pohledu nabytých zkušeností nahradit stejnou zkušeností z jiného podnikatelského segmentu. Odpověď zní, že v ničem,“ zní ve stížnosti.
Do soutěže na dodávku a desetiletý provoz mýtného systému se přihlásily společnosti Kapsch, T-Systems International, která je součástí telekomunikační společnosti Deutsche Telekom, maďarský výběrčí mýta National Toll Payment Services, který nabídku podal s partnerskou i-Cell Mobilsoft a tuzemským výrobcem dopravních systémů Eltodo, a slovenský SkyToll ve sdružení se společností CzechToll ze skupiny PPF. Hodnota desetileté zakázky je 29 miliard korun. Ministerstvo dopravy z této skupiny stále nevybralo firmy, které prošly kvalifikačním sítem, ačkoliv to slibovalo zhruba na polovinu září.
Podle protikorupčního fondu se další zahraniční firmy kvůli kvalifikačním požadavkům nepřihlásily, ačkoliv by byly schopné systém dodat. Fond jmenuje firmy Autostrade (Itálie) a Logica (Francie). Ministerstvo dopravy už dříve odmítlo, že by podmínky tendru byly diskriminační. Antimonopolní úřad zatím podání zkoumá. Není tedy jasné, zda nakonec zahájí takzvané řízení o přezkoumání úkonů zadavatele, jak žádá fond. Na antimonopolní úřad se už obrátil i Kapsch, který si stěžuje na údajnou neprůhlednost při vydávání dokumentace k systému jednotlivým zájemcům.